Bratislava 3. októbra (TASR) - Podpredseda vlády SR Dušan Čaplovič už vypracoval správu pre Národnú radu SR, v ktorej bude poslancov na októbrovej schôdzi informovať o dopadoch inštitucionalizácie Fóra poslancov Karpatskej kotliny (FPKK) na slovensko-maďarské vzťahy. Čaploviča o vypracovanie materiálu požiadali v septembri tri koaličné poslanecké kluby.
Vicepremiér nekomunikoval pri príprave správy s poslancami SMK, ktorí sa zúčastnili na rokovaní fóra v Budapešti 12.-13. septembra. Materiál podľa Čaploviča bude racionálny, stručný, nestranícky a neemotívny. Podpredseda vlády v ňom rozoberie, či FPKK môže priniesť strednej Európe riešenia hodné 21. storočia alebo vracia krajiny ďaleko do minulosti. Fórum tak, ako je inštitucionalizované, považuje za spiatočnícke, neposúvajúce vzťahy medzi štátmi dopredu.
Dôraz bude klásť vicepremiér aj na európsky rozmer a postoje európskych inštitúcií. Spomenul vyjadrenia podpredsedov socialistickej frakcie v Európskom parlamente Hannesa Swobodu a Jana Marinusa Wiersmu, podľa ktorých by Maďarsko malo veľký problém pri rokovaniach o vstupe do EÚ, ak by fórum konštituovalo pred vstupom do únie. Skupina sociálnodemokratických strán (PES) v EP bude iniciovať stretnutie poslancov sociálnodemokratických strán Karpatského regiónu, aby diskutovali o postavení národnostných menšín na tomto území.
FPKK je fórom poslancov maďarského parlamentu, maďarských poslancov v Európskom parlamente, poslancov maďarskej národnosti parlamentov a samospráv krajín susediacich s Maďarskom. Vzniklo z iniciatívy predsedníčky maďarského parlamentu Katalin Sziliovej v septembri 2003, poslanci sa stretávajú raz ročne. Sziliová fóru predsedá a koordinuje jeho činnosť. Podpredseda NR SR Miroslav Číž konštatoval, že FPKK maďarský parlament konštituoval ako orgán, ktorý má byť v podstate hornou komorou maďarskej snemovne.
SNS účasť poslancov slovenského parlamentu na rokovaní FPKK považuje za zasahovanie do vnútorných záležitostí SR. "Poslanci slovenského parlamentu, aj keď sú maďarskej národnosti, nesmú byť zaväzovaní uzneseniami iných parlamentov," tvrdí podpredsedníčka národniarov Anna Belousovová.
Poslanci SMK sa podľa predsedu klubu Gyulu Bárdosa nezúčastnia na rokovaní o tomto bode. "Nevidíme dôvod, aby sa v Národnej rade SR o tom rokovalo," povedal Bárdos pre TASR.