BRATISLAVA. Každý trestný sudca na Slovensku by mal mať ochranku rovnako, ako ju majú aj sudcovia Špeciálneho súdu (ŠS). Počas 14. ročníka Dní slovenského obchodného práva to v rozhovore pre TASR uviedla advokátka a členka predsedníctva Slovenskej advokátskej komory (SAK) Darina Michálková.
"Predstavte si, že v malom okresnom meste súdia človeka s kontaktmi na mafiu. Tak ten sudca sa nemusí báť?" pýtala sa. Nepozdáva sa jej ani výrazne lepšie finančné ohodnotenie špeciálnych sudcov. "To sa mi nezdá spravodlivé," povedala.
Michálková sa zároveň domnieva, že ŠS, ktorý vznikol za ministrovania Daniela Lipšica (KDH), nemal vôbec vzniknúť. "Rieši aj veci, ktorými sa zaoberá hociktorý okresný súd, ale ten má oveľa horšie obsadenie," konštatovala. ŠS sú podľa nej v iných krajinách zriadené napr. kvôli terorizmu či rozšírenej mafii. "Zdá sa mi, že u nás je málo využitý. Je to veľký luxus pre takú malú krajinu," myslí si.
Na druhej strane tejto inštitúcii kvituje, že sa jej podarilo roztrhať väzby, ktoré fungujú na úrovni okresu či kraja, teda prepojenia medzi policajtmi, sudcami, prokurátormi a páchateľmi. "ŠS je mimo toho všetkého," dodala.
K najväčším kritikom Špeciálneho súdu patrí minister spravodlivosti Štefan Harabin (nominant ĽS-HZDS). Práve poslanci vládnej koalície odoslali 8. februára 2008 na Ústavný súd (ÚS) SR podanie, na základe ktorého by sa mal zaoberať otázkou ústavnosti inštitútu ŠS. Pod podnet sa podpísalo 40 zákonodarcov.
Iniciatívu na podanie na ÚS v otázke ústavnosti ŠS prezentoval ešte koncom januára líder ĽS-HZDS Vladimír Mečiar. Jeho strana sa domnieva, že ŠS je neústavný. Podľa Mečiara sa totiž nezaoberá len špeciálnymi prípadmi, ale aj jednoduchými, ktoré robia okresné súdy, preto navrhuje túto inštitúciu zrušiť. Súd by sa podľa neho mal začleniť do všeobecných súdov.
Vznik oboch špeciálnych úradov však považuje Lipšic za kľúčový v boji proti korupcii a mafii. "Aj keď súčinnosť nebola úplne ideálna, prioritou je, aby tam boli najkvalitnejší sudcovia a najkvalitnejší prokurátori," konštatoval v čase vzniku ŠS.
Hovorca ministerstva spravodlivosti Michal Jurči na margo ochranky pre trestných sudcov uviedol, že to nie je finančne únosné. "V súčasnosti ani špeciálni sudcovia na Najvyššom súde SR nemajú ochranku. Otázne je, či ju vôbec potrebujú aj všetci sudcovia ŠS. Každý sudca by mal cítiť ochrannú ruku od štátu, lebo oveľa náročnejšie ako súdiť napríklad lúpež či organizovaný zločin je rozhodovať o miliardových pokutách či obchodných sporoch a konkurzoch za stovky miliónov korún," vysvetlil.