BRATISLAVA. Kvalita demokracie na Slovensku dosiahla v treťom štvrťroku 2008 celkovú známku 2,9 na stupnici od jeden do päť, čo znamená, že sa po tretí raz zhoršila (predtým 2,8, resp. 2,6).
Optimálny stav kvality demokracie podľa štandardov porovnávacích kritérií uplatňovaných na pôde Európskej únie a Európskej rady predstavuje známka 1,00. Vyplýva to z výsledkov projektu IVO Barometer, ktoré na dnešnej tlačovej besede predstavili zástupcovia Inštitútu pre verejné otázky (IVO).
Zo štyroch známkovaných oblastí obstáli najhoršie nezávislé médiá (známka 3,25, čo je oproti 2. štvrťroku zhoršenie o 0,25 bodu), nasledujú demokratické inštitúcie a právny štát (3,00, zhoršenie o 0,25 bodu). Na rovnakej úrovni ako v 2. štvrťroku 2008 ostala legislatíva (2,50) a ľudské a menšinové práva (2,75).
"V treťom štvrťroku 2008 bolo najvýraznejším prvkom vnútropolitického vývoja posilnenie konfrontácie medzi koalíciou a opozíciou, zvýšenie miery verbálnej agresie politikov, vrátane najvyšších ústavných činiteľov či otvorenejšia inklinácia vládnej koalície ku klientelistickým metódam," uviedol prezident IVO Grigorij Mesežnikov.
Mesežnikov: Menia pravidlá
Politológovi sa nepozdáva ani pokračovanie trendu uplatňovania väčšinového princípu, ktorý "vyprázdňuje moderné chápanie demokracie". Členovia IVO zaznamenali zo strany vládnej koalície aj pokusy meniť ex post zaužívané pravidlá. "Spoločným menovateľom pre tieto pokusy bol zjavný etatizmus (posilňovanie úlohy štátu, pozn. TASR)," konštatoval Mesežnikov.
V oblasti legislatívy poukázal na neodôvodnené používanie skráteného legislatívneho konania. "Pokračovala aj neštandardná prax novelizácie nesúvisiacich zákonov, čo bola snaha za každú cenu presadiť účelové právne úpravy," podčiarkol.
Na margo ľudských a menšinových práv uviedol, že bola zaznamenaná zosilnená verbálna agresia zo strany najvyšších ústavných činiteľov, ako ministra spravodlivosti Štefana Harabin či lídra ĽS-HZDS a poslanca Národnej rady SR Vladimíra Mečiara. "Ďalší ústavní činitelia síce tvrdia, že sa od toho dištancovali, urobili tak ale pod silným tlakom médií a verejnosti a navyše sa snažili tieto výroky bagatelizovať," pripomenul.
Mistríková: Problémom sú tlačový zákon a poplatky
Zuzana Mistríková z IVO k oblasti médií podotkla, že problémom je tlačový zákon a zákon o rozhlasových a televíznych poplatkoch. "Počas tohto štvrťroka sa verbalizovalo a položilo na papier niekoľko krokov, ktoré považujeme za pomerne nebezpečné, lebo smerujú k obmedzovaniu verejnoprávnych inštitúcií," vysvetlila.
Za negatívum považuje aj nedávne rozhodnutie Licenčnej rady voči Slovenskému rozhlasu, ktorému vytkla nevyváženosť výrokov komentátorov prítomných v diskusii.
Plusom Afganistan a Ukrajina
Čestný prezident IVO, sociológ a bývalý veľvyslanec SR v USA Martin Bútora vyzdvihol v oblasti zahraničnej politiky, ktorú IVO neznámkuje, zvýšenie slovenskej spôsobilosti v Afganistane. Plusom je podľa neho aj postoj SR k otázkam prehlbovania vzťahov (schválenie Lisabonskej zmluvy) či rozširovania EÚ. "Pokračujeme aj v podpore európskeho smerovania Ukrajiny a naďalej sa angažujeme na západnom Balkáne," kvitoval Bútora.
Za otázny však považuje náš postoj k nezávislosti Kosova, radarovej stanici a raketovej základni v Čechách a v Poľsku, ako aj postoj SR k rusko-gruzínskemu konfliktu. Problémom sú podľa neho vzťahy s Maďarskom. "Ocitli sme sa v situácii, keď zhoršenie medzinárodných aj medzištátnych vzťahov je trvalejším fenoménom na zahraničnopolitickej scéne, čo pre krajinu ako SR nie je dobré," povedal. Problémom je údajne aj zdržanlivosť Slovenska ku kritike Ruska, čo v situácii, keď pokračujeme v proeurópskej politike spôsobuje horšiu čitateľnosť SR.