KOŠICE 3. októbra (SITA) – Medzi vodičmi Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) to opäť vrie. Ako dnes pre agentúru SITA uviedol predseda jednej z dvoch odborových organizácií v DPMK Vladislav Stankovič, ktorá zastupuje väčšinu z vyše 570 vodičov, vodiči sú nespokojní nielen s platmi, ale aj s organizáciou ich práce a sociálnymi podmienkami. Dodal, že podniku stále chýba niekoľko desiatok vodičov. "Situáciou sa bude dnes popoludní zaoberať závodný výbor, ktorý bude zvažovať, aké protestné kroky podnikneme, pretože súčasný stav je už neúnosný,“ povedal Stankovič. V tejto fáze nechcel konkretizovať, o aké kroky pôjde. Doložil, že ak generálny riaditeľ DPMK Michal Tkáč hovorí o zlepšujúcej sa situácii, a že možno očakávať stabilizáciu stavu vodičov a skvalitnenie MHD, tak buď nie je schopný vnímať reálnu situáciu, alebo vyslovene zavádza.
Vodiči DPMK len začiatkom augusta ukončili takmer pol roka trvajúcu štrajkovú pohotovosť za vyššie mzdy. Odbory s vedením dohodli nárast hodinovej tarifnej mzdy vodičov od 1. augusta o 7 korún (0,23 €) a garantovaný medziročný nárast miezd pre kategóriu vodič o 10 percent v priebehu rokov 2009 až 2011. Okrem toho DPMK poskytuje vodičom, ktorí podpíšu záväzok odpracovať v podniku viac rokov finančný stabilizačný príspevok a v spolupráci s mestom bude vodičom poskytovať aj stabilizačné byty.
"Vodiči nezarobia viacej, hoci vedenie sľúbilo zvýšenie platov, harmonogramy pracovného zadelenia vodičov, cestovné poriadky a výpravy sa priebežne menia. Je to organizovaný bordel,“ povedal Stankovič. Podľa jeho vyjadrenia opatrenia vedenia DPMK na zvýšenie miezd vodičov sa minuli účinkom a nepodarilo sa odstrániť ani chaos, ktorý vznikol po zavedení nového linkového vedenia. "Základné mzdy vodičov stúpli, ale reálne to mnohí z nich nepocítili. Po spustení nového linkového vedenia sa pripravilo veľa služieb z veľmi krátkymi výkonmi, a tiež, že sa cestovné poriadky k nim vydávali na poslednú chvíľu a bez potrebných údajov o ich dĺžke. Tieto sa v priebehu mesiaca neustále upravovali, bolo možné plánovať prácu vodičov len zo dňa na deň. Nebolo teda možné plánovať a ani sledovať priebežne koľko majú odpracované. Stalo sa preto, že viacerí nemali odpracovaný ani ustanovený pracovný čas. Šoféri sú nervózni z častých zmien služieb a výprav i cestovných poriadkov,“ povedal Stankovič. Doložil, že vedenie začalo poskytovať stabilizačné príspevky, ale bez dohody s oboma odborovými organizáciami a aj to len do konca septembra 2008. Pripustil že návrh dostali, no vedenie o ňom s nimi nerokovalo.