Premiér tvrdí, že Gönczová sa nám vyhráža

(AKTUALIZOVANÉ 18:28) Slovenská vláda nebude podľa premiéra Roberta Fica podliehať ultimátam, ktoré jej dáva maďarská vláda.

Premiér tvrdí, že maďarská ministerka zahraničia nám dáva ultimáta.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ TASR)
 • Slová maďarskej ministerky zahraničia, ktoré údajne povedala slovenskému veľvyslancovi, považuje Fico za ultimátum.
 • SMK označila Ficove vyjadrenia za nemiestne.
 • Minister Kubiš si zavolal maďarského veľvyslanca na Slovensku na koberec.
 • Gönczová chce situáciu riešiť s Kubišom v Bruseli
 • Szigeti krizuje Mikolaja.

BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Slovenská vláda nebude podľa premiéra Roberta Fica podliehať ultimátam, ktoré jej dáva maďarská vláda.

"Ak nebudete poslúchať, budete vidieť, aké diplomatické peklo vám urobíme," interpretoval dnes Fico slová maďarskej ministerky zahraničných vecí Kingy Gönczovej, ktoré mala vo štvrtok povedať slovenskému veľvyslancovi Jurajovi Migašovi.

Premiér to považuje za ultimátum, na ktoré "veľmi jasne a kategoricky" odpovedá: nie.

"Je smutné, že toto ultimátum prichádza v čase, keď sme si pripomenuli výročie iného ultimáta," nazdáva sa predseda vlády (29. septembra uplynulo 70 rokov od Mníchovskej dohody, pozn. TASR).

Ultimátum, ktoré zaznelo v rozhovore, pokladá Fico za súčasť dlhodobej maďarskej koncepcie o rozširovaní maďarstva v strednej Európe. Zdôraznil, že slovenskej vláde záleží na dobrých vzťahoch s Maďarskom a neurobila nič, čo by maďarskú vládu oprávňovalo klásť ultimáta.

Na rade je podľa Fica maďarský premiér Ferenc Gyurcsány, ktorému opäť odkázal, že pozvanie na oficiálnu návštevu stále platí. "Neurobím mu to, čo on mne, keď náhle zrušil stretnutie," zaviazal sa Fico.

Gönczová od Migaša žiadala vysvetlenie niektorých krokov slovenskej strany z uplynulých týždňov. Šéfka maďarskej diplomacie vyzdvihla skutočnosť, že slovenská strana porušila sľub, podľa ktorého nezmení status quo práv menšín, tým, že v učebniciach pre školy s vyučovacím jazykom maďarským budú uvedené aj maďarské názvy zemepisných označení.

Gönczová ďalej Migašovi vyčítala, že maďarské školy v SR sa takmer nedostali k podpore z európskych zdrojov a útok na predsedu SMK Pála Csákyho za jeho účasť na Fóre poslancov Karpatskej kotliny, voči ktorému nevzniesol námietky žiadny susedný štát okrem Slovenska.

SMK považuje Ficove vyhlásenia za nemiestne

Za nemiestne a neadekvátne považuje Strana maďarskej koalície (SMK) dnešné vyhlásenie premiéra Roberta Fica.

Obe vlády na základe dvojstrannej zmluvy o spolupráci a dobrých susedských vzťahoch (tzv. základná zmluva) oprávnene riešia problémy svojich menšín. "Takýto záujem nie je možné považovať ani za tzv. šírenie maďarstva, ani za zasahovanie do vnútorných záležitosti inej krajiny. Predseda SMK protestuje proti dezinterpretácii svojich slov a celé dnešné divadlo Roberta Fica považuje za bezobsažný prejav čoraz nacionalistickejšieho politika," uviedla v tlačovej správe SMK.

Premiér Fico nereagoval vo svojom vystúpení na tie vecné problémy, ktoré v súčasnosti zaťažujú slovensko-maďarské vzťahy, konštatovala SMK. Pripomenula, že ide o zákaz používania historických názvov v učebniciach s vyučovacím jazykom maďarským a diskrimináciu škôl s vyučovacím jazykom maďarským pri prideľovaní peňazí z eurofondov.

Fico: K SMK nemôžeme byť citlivejší

Predseda vlády Robert Fico nesúhlasí s názorom maďarskej ministerky zahraničných vecí Kingy Gönczovej, že slovenská politická scéna by mala byť k SMK citlivejšia, lebo zastupuje príslušníkov národnostnej menšiny. "Ak by to tak bolo, tak by došlo k obrovskej diskriminácii ostatných politických strán," povedal dnes premiér na pôde Úradu vlády.

Kriticky sa postavil aj k názoru predsedu SMK Pála Csákyho, že ak budú priatelia predsedu FIDESZ-u Viktora Orbána v slovenskej vláde, nebude na Slovensku problém. "Ako keby chcel pán Csáky oživovať tézu, že nie je možné na Slovensku hovoriť o demokratickom politickom systéme, pokiaľ SMK nie je súčasťou vládnej koalície," reagoval na Csákyho slová. Tvrdenie, že ak SMK nebude vo vláde, nebude na Slovensku pokoj, považuje za ultimátum.

"My si vážime všetkých občanov inej národnosti, ale SMK je integrálnou súčasťou slovenskej politickej scény a nepožíva žiadnu špeciálnu ochranu," zdôraznil. Ak bude maďarská strana pokračovať v ultimatívnej politike, znemožní si podľa Fica pôsobenie v exekutíve. "Týmito vyjadreniami sa dnes SMK na hony vzďaľuje od akejkoľvek možnosti účasti v akejkoľvek vládnej koalícii do budúcnosti," uviedol o možných dôsledkoch súčasného vedenia SMK.

Jedinou cestou, ako hovoriť o vzájomných slovensko-maďarských vzťahoch, je podľa predsedu vlády návšteva maďarského premiéra Ferenca Gyurcsánya na Slovensku.

Minister si predvolal maďarského veľvyslanca na Slovensku

Generálny riaditeľ Sekcie európskych záležitostí ministerstva zahraničných vecí Juraj Nociar si dnes na pôdu rezortu predvolal na pokyn šéfa slovenskej diplomacie Jána Kubiša veľvyslanca Maďarskej republiky Antala Heizera.

Pre jeho neprítomnosti ho zastupoval chargé d'affaires maďarského zastupiteľského úradu v SR Lajos Váradi.

Nociar v súvislosti s konštituovaním a aktivitami Fóra maďarských poslancov Karpatskej kotliny konštatoval, že tento orgán ako integrálna stála inštitúcia maďarského parlamentu vyvoláva na Slovensku závažné otázky. Ministerstvo je taktiež znepokojené programom a činnosťou Rady autonómie Karpatskej kotliny pod vedením radikálneho predstaviteľa maďarskej menšiny v Rumunsku Lászlóa Tökésa a hlasmi, ktoré mu vyjadrujú podporu.

Počas stretnutia sa generálny riaditeľ vrátil aj k štvrtkovému vyhláseniu maďarského ministerstva zahraničných vecí, ktoré slovenský rezort diplomacie dôrazne odmieta ako celok, ako aj jeho jednotlivé časti. Nociar za obzvlášť neprijateľný označil jeho ultimatívny tón a ničím nepodložené tvrdenia.

Zároveň odmietol, že by na Slovensku dochádzalo k porušovaniu status quo národnostných menšín a pripomenul, že ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja pri hodnotení projektov na rekonštrukciu a modernizáciu základných škôl nepostupuje na etnickom princípe.

Nepochopenie vyvoláva tiež otvorená podpora predsedovi SMK Pálovi Csákymu oficiálnymi maďarskými miestami iba niekoľko dní po jeho stretnutí s Lászlóom Tökésom. Maďarská strana sa tak vlastne podľa Nociara stáva hovorcom tejto opozičnej strany. Takisto dôrazne odmietol komentovanie zloženia slovenskej vládnej koalície maďarskou ministerkou zahraničných vecí Kingou Gönczovou.

Generálny riaditeľ ministerstva na záver vyjadril presvedčenie, že vzťahy medzi oboma krajinami sa budú rozvíjať v duchu spoločného členstva oboch krajín v EÚ a NATO a v súlade so Základnou zmluvou a premiérmi schváleným 14-bodovým programom "Spoločná minulosť, spoločná budúcnosť v zrkadle spoločných projektov".

Gönczová sa bude sťažovať v Bruseli

Ak maďarské školy dostávajú v SR menej z podpory Európskej únie ako slovenské, potom sa Maďarsko obráti na EÚ. Vyhlásila to dnes v Budapešti maďarská ministerka zahraničných vecí Kinga Gönczová.

Šéfka rezortu diplomacie pre maďarskú tlačovú agentúru MTI povedala, že ak sa preukáže, že maďarské školy dostávajú menej z podpory únie, potom bude povinnosťou Maďarska obrátiť sa na európske inštitúcie.

"Napriek protimaďarským vyhláseniam v ostatných týždňoch pokračujú neformálne rokovania premiérov aj ministrov zahraničných vecí," dodala.

MTI zo zdrojov rezortu maďarskej diplomacie získala informácie, že maďarská ministerka bude rokovať o vzniknutej situácii so svojím slovenským partnerom Jánom Kubišom 15. októbra v Bruseli; maďarskú iniciatívu údajne slovenská strana prijala. Zatiaľ nie je známe, kedy by sa mohlo uskutočniť oficiálne stretnutie premiérov Maďarska a SR, poznamenáva MTI.

Ministerka konštatovala, že Budapešti "sa zdá, ako keby maďarské školy na Slovensku dostávali menej podpory než slovenské." Pri rozdeľovaní fondov EÚ je podľa jej slov prvotným hľadiskom nediskriminovanie.

"Nedávno sa ešte zdalo, že v ostatných niekoľkých mesiacoch sa otázky zaťažujúce slovensko-maďarské vzťahy dostali do úzadia a je možné začať budovať. Na Slovensku sa však v ostatných jeden až dvoch týždňoch opäť dostali na povrch protimaďarské prejavy," zdôraznila ministerka.

Vo vzťahu týchto dvoch krajín je podľa nej dôležitou otázkou, či môžu byť na Slovensku maďarské učebnice, respektíve to, či je možné používať maďarské názvy obcí, miest a zemepisných názvov.

Gönczová vyjadrila poľutovanie nad tým, že odpoveďou Bratislavy na rozhovor so slovenským veľvyslancom Jurajom Migašom vo štvrtok 2. októbra v Budapešti bolo predvolanie maďarského chargé d'affaires. Maďarská ministerka na krátkom stretnutí s veľvyslancom požiadala o vysvetlenie k slovenským prejavom v uplynulých týždňoch.

Csáky: Budapešť neporušila dohody

Súčasná situácia v slovensko-maďarských vzťahoch nie je dobrá pre nikoho. Povedal to vo štvrtok večer v relácii maďarskej verejnoprávnej televízie Duna TV predseda SMK Pál Csáky v reakcii na to, že si maďarská ministerka zahraničných vecí Kinga Gönczová predvolala slovenského veľvyslanca Migaša so žiadosťou o vysvetlenie krokov ovplyvňujúcich slovensko-maďarské vzťahy.

"Situácia je iracionálna, domnievam sa, že (slovenský premiér) Robert Fico zostal na úrovni provinčného politika. Jemu záleží iba na názoroch voličov a neovplyvňuje ho, akú mienku si o ňom vytvorilo medzinárodné spoločenstvo," konštatoval Csáky.

Podľa jeho slov napríklad učebnicu vlastivedy pre základné školy s vyučovacím jazykom maďarským, v ktorej sa "paranoidným spôsobom" uvádzajú iba slovenské názvy a o ktorej sa šéfka maďarskej diplomacie u veľvyslanca tiež informovala, nevydali v Maďarsku. Dohody medzi Slovenskom a Maďarskom sa teda neporušujú v Budapešti, zdôraznil Csáky.

Na otázku redaktorky, že Európska únia nevyvíja výrazný tlak na slovenskú vládu, predseda SMK odpovedal, že únia má svoje vlastné vnútorné problémy. To ale nie je dôvod, aby EÚ zmietla zo stola tieto problémy. Nie je to ani dôvod, aby Fico poukazoval na opozičnú stranu FIDESZ.

"FIDESZ je v súčasnosti v opozícii. Nech sa páči, nech sa Fico dohodne so socialistickou vládou Ferenca Gyurcsánya," vyzval Csáky.

Ako dodal vie, že v maďarskej vláde existuje dobrá vôľa dohodnúť sa a zopakoval, že Budapešť dohody neporušila.

Szigeti kritizuje Mikolaja

Bývalý minister školstva László Szigeti z SMK si myslí, že súčasný šéf rezortu Ján Mikolaj sa v súvislosti s vydávaním učebníc vlastivedy pre 4. ročník základných škôl s vyučovacím jazykom maďarským zbavil zodpovednosti a mal trvať na tom, aby v nich geografický názov bol v maďarčine uvedený aspoň raz, tak ako to sľuboval.

Ministerstvo školstva sa však bráni, že umožnilo, aby cudzojazyčný názov bol v knihách uvedený, ale bolo už vecou vydavateľov, či sa podľa tohto odporúčania zariadili.

"Pán minister Mikolaj je zodpovedný za všetko, čo sa deje v oblasti školstva a vzdelávania, jednoznačne mal dať pokyn alebo usmernenie pre vydavateľstvá," tvrdí Szigeti. Na učebnice pre maďarskú menšinu žijúcu na Slovensku sa pýtala vo štvrtok 2. októbra aj ministerka zahraničných vecí Maďarska Kinga Gönczová. Chcela vedieť, prečo nebol dodržaný záväzok, že vo vlastivedných učebniciach budú názvy uvádzané aj v maďarčine.

Podpredseda SMK pre školstvo Szigeti upozorňuje, že dôležité je zachovávanie status quo, ktoré má garantovať práva príslušníkov národnostných menšín.

"Dnes to nie je zachované čo sa týka vzdelávania, používania učebníc, či uvádzania geografických názvov," uviedol pre TASR. Zdôraznil, že SMK nechce nič navyše ani nezvyšuje svoje požiadavky, len apeluje na jeho zachovávanie tak, ako to bolo podľa exministra z SMK za bývalej vlády.

Hovorkyňa ministerstva školstva Dana Španková pre TASR reagovala, že tento status quo bol pri prijímaní nového školského zákona dodržaný. Vydavatelia sa podľa nej mohli rozhodnúť, či budú odporúčanie ministerstva akceptovať, alebo nie. Minister Mikolaj sa tiež nedávno vyjadril, že vydanie nových učebníc, ktoré by dvojjazyčné názvy dodatočne riešili, neprichádza do úvahy.

Učebnice vlastivedy 4. ročníka základných škôl s vyučovacím jazykom maďarským ponúkajú na konci knihy pre žiakov aj prekladový slovník. Ten však podľa Szigetiho nestačí a žiaka zdržiava listovaním a hľadaním.

Na kritizované učebnice vo štvrtkovej večernej relácii maďarskej verejnoprávnej televízie Duna TV upozorňoval aj podpredseda SMK pre stratégiu Miklós Duray.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 5. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 6. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 7. Kam do tepla v januári?
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 9. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 10. Divoký Island: cesta ostrovom ľadu a ohňa
 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Alarica – new business project in the market of shoes
 3. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 4. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 5. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 6. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 7. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 8. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 9. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 10. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 9 333
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 6 521
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 5 152
 4. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 4 052
 5. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali 3 425
 6. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 3 294
 7. Kam do tepla v januári? 2 295
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 1 996
 9. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 895
 10. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 1 156

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Verejný nepriateľ Soros. Ako Orbán decimuje kritikov a ničí mimovládky

Maďarský premiér si spravil agendu z útokov na migrantov, médiá aj zahraničné organizácie. Vzoprieť sa mu vie málokto.

KOMENTÁRE

Maďari sa už inak ako smiechom brániť nevedia

Antiorbánovský front sa ocitol v situácii, keď vysvetľovanie stratilo význam.

KOMENTÁRE

Milujeme Slovensko

Vieme, že na to máme vo všetkých možných disciplínach.

Neprehliadnite tiež

Košickí policajti na diaľnici pri Poprade havarovali

Zrazili sa s cestárskym pluhom, jeden skončil v nemocnici.

Anketa: Ako Kaliňák pomohol Rómom?

Minister vnútra Robert Kaliňák ohlásil ďalšiu rómsku reformu. Odborníci odpovedajú, ako si počínal s rómskou problematikou

Kaliňák chcel „robiť poriadok v osadách“, no zatiaľ v nich robí len marketing

Rómska reforma, ktorú nedávno ohlásil minister vnútra, je už niekoľkou v poradí počas jeho desaťročného ministrovania. Odborníkom chýbajú výsledky.

Podľa štátu si príroda sama s prasacím morom neporadí

V čase, keď sa pri slovenských hraniciach objavil africký mor prasiat, zaznamenali aj premnoženie diviakov, ktoré ho prenášajú.