BRATISLAVA. Novinárom to povedal predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. Od novej predsedníčky očakáva posilnenie straníckych organizácií v Bratislavskom kraji, ktoré v marci vedenie SDKÚ-DS rozpustilo. Časť bývalých bratislavských politikov SDKÚ-DS totiž prostredníctvom médií kritizovala najvyššie vedenie strany.
"Môžem konštatovať, že Slovenská demokratická a kresťanská únia - Demokratická strana má obnovené svoje štruktúry v celom bratislavskom regióne," povedal Dzurinda. Bývalý premiér opätovne kritizoval niekdajších zástupcov jeho strany z bratislavského regiónu. Tvrdil, že svoje vlastné záujmy povýšili nad záujmy ľudí, ktorých mali zastupovať.
Konflikt v tradične silnej bašte SDKÚ-DS v Bratislave začal výzvou štrnástich členov strany, aby sa otvorila diskusia o lídroch SDKÚ-DS. Dzurinda výzvu odmietol a tvrdil, že vhodnou príležitosťou na ňu boli voľby predsedu. Následne vedenie strany presadilo vylúčenie týchto politikov z SDKÚ-DS.
Dzurinda zároveň odmietol špekulácie, že Žitňanskú presadil do pozície predsedníčky zväzu, aby na poste získal takzvaného spoľahlivého človeka. "Kandidatúra sa zrodila (...) v členskej základni," tvrdil predseda strany o ponuke miesta pre Žitňanskú.
"Ja (...) nebudem presviedčať o tom, že či som, alebo nie som bábka," reagovala na špekulácie bratislavská rodáčka Žitňanská. Podľa nej by na tieto úvahy malo časom odpovedať pôsobenie bratislavských členov SDKÚ.
SDKÚ-DS čelila v nedávnej minulosti aj ďalším konfliktom vo vlastných radoch. Približne v rovnakom čase ako bratislavskí funkcionári vystúpil proti Dzurindovi aj niekdajší minister obrany a bývalý šéf SDKÚ-DS v Trenčianskom kraji Juraj Liška. V júni Liška oznámil svoj odchod zo strany aj z poslaneckého parlamentného klubu. Poslanecký klub opustil aj známy futbalový rozhodca Ľuboš Micheľ a Martin Kuruc, ktorý patril medzi skupinu bratislavských politikov vylúčených zo strany.
Strana bývalého dvojnásobného premiéra Dzurindu si však napriek tomu udržiava v prieskumoch verejnej mienky pozíciu najsilnejšej opozičnej strany. Dlhodobo však dosahuje nižšiu podporu ako v parlamentných voľbách v roku 2006, keď získala viac ako 18 percent hlasov voličov. Najväčšieho súpera SDKÚ stranu Smer-SD premiéra Roberta Fica navyše už dlhšie podľa prieskumov podporuje viac než 40 percent rozhodnutých voličov.