BRATISLAVA. V SDKÚ si podľa predsedu strany Mikuláša Dzurindu uvedomujú, že niektoré veci zanedbali, niektoré veci robili nešikovne a možno aj chybne.
"Zanedbali sme prihovárať sa voličom. To treba otvorene priznať. Boli sme tak pohrúžení do práce, že sme zabudli tu a tam stratiť normálne aj láskavé ľudské slovo a pripomínať ľuďom, že my si veľmi dobre uvedomujeme a nezabúdame, že kvôli voličom sme v politike," povedal Dzurinda pre agentúru SITA.
Zároveň dodal, že ho to trošku bolí aj mrzí, pretože modrí nikdy nezabúdali, že sú v politike kvôli ľuďom. "My sme robili a iní sa ľuďom šmajchlovali," vyhlásil.
Dzurinda v rozhovore pripomenul, koľko rôznych sociálnych opatrení prijali jeho vlády, aby sa nedarilo špekulantom, aby neboli zneužívané sociálne dávky, aby podporovali sociálne odkázaných ľudí.
"Len sme o tom zrejme nenáležite hovorili. Viac sme hovorili o rovnej dani, o zahraničných investíciách, viac sme zdôvodňovali potrebu nových fabrík a niekde na pozadí týchto zápasov sa nám strácal akcent na občana, človeka. To chceme odstrániť, napraviť," zdôraznil predseda SDKÚ-DS .
SDKÚ-DS podľa Dzurindu nie je v žiadnom prípade krajne pravicová strana. "Nás za nejakých extrémistov pasoval najmä Smer. Vždy som zdôrazňoval, že sme a chceme byť stredopravá strana. V stredopravom priestore sme sa vždy pohybovali, len sme to možno ľuďom dostatočne nedávali najavo, že sa oň uchádzame," upozornil.
Program SDKÚ-DS Slovensko má navyše nie je volebným programom. "Je to výraz nášho pozorovania vývoja Slovenska v polčase volebného obdobia," uviedol šéf SDKÚ-DS. Zároveň odmietol, že by jeho strana dva roky od volieb spala.
"Bolo nám jasné, že po ôsmich rokoch, keď si Slovensko zvolilo výraznú zmenu, je našou povinnosťou trošku aj vyčkať a odsledovať do akej miery nová vládna garnitúra bude uskutočňovať svoj program, či nadviaže, alebo nenadviaže na reformné obdobie z rokov 2002-2006," zdôraznil.
Podľa Dzurindu po roku bolo evidentné, že vláda nenadviazala na reformné obdobie predchádzajúcich rokov, ale zároveň na veľké prekvapenie neuskutočňuje ani svoj vlastný program.
"Vtedy sme si uvedomili, že Slovensko by nemalo v bezváhovom priestore prečkať celé štyri roky, pretože čas sú peniaze. Po prvom roku sa zrodila myšlienka, že nestačí nám iba kritizovať a kontrolovať, že sme povinní ponúknuť alternatívu istej nečinnosti, ktorá charakterizovala prvý rok vládnutia," uviedol Dzurinda.
Podľa predsedu SDKÚ-DS postup jeho strany má svoju logiku. "Ako sme mohli reagovať a na čo sme mohli reagovať, keď sme nepoznali opatrenia, ktoré bude vláda forsírovať. To dáva logiku. S podobnými opatreniami mohla prísť aj vláda. Toto je veľmi silný argument, ktorý neponecháva priestor špekuláciám,"
Dzurinda pripustil, že predstavená alternatíva k vládnemu programu môže vyznievať populisticky, ale len pre tých, ktorí to chcú tak vidieť. "My sme opatrenia sociálnej povahy prijímali, len sme o tom málo hovorili. Urobili sme mnoho chýb a jednou z tých chýb bolo, že sme zabudli vo svojej rétorike, vystúpeniach akcentovať túto dimenziu," myslí si Dzurinda.
Sociálna politika je podľa neho súčasťou politiky SDKÚ-DS, len o tom nehovorili. "Líšime sa v tom, čo považujeme za efektívnu sociálnu politiku, v tom, aby sa neprijímali populistické jednorazové opatrenia s cieľom kúpiť si nejakú skupinu voličov. Ide o to, aby opatrenia boli systémové, spravodlivé, garantované a dlhodobo udržateľné," povedal šéf SDKÚ-DS.
SDKÚ-DS podľa Dzurindu preferuje efektívny fungujúci sociálny systém. "Keď chceš koláč jesť, musíš ho najskôr upiecť. V roku 1998 bol koláč na stole? Aj naši kritici vedia, že Slovensko bolo v roku1998 vo veľmi ťažkom stave. Podniky boli na kolenách. Opatrenia v sociálnej politike v rokoch 1998, 2006 a 2008 musia mať inú povahu. Dnes vláda prišla k prestretému stolu a koláč bol napečený. Len žiaľ, keď ho nepiekli oni, tak sa k nemu aj tak stavajú," vyhlásil.