MODRÝ KAMEŇ. Tá by mala zabrániť šíreniu nebezpečnej nákazy, ktorá prišla na Slovensko v 70. rokoch minulého storočia. Pokiaľ sa napadnuté stromy nezačnú liečiť, po niekoľkých rokoch uhynú, povedala ČTK v tomto najmenšom slovenskom meste Gabriela Juhásová z Ústavu ekológie lesa v Nitre na dnešnom seminári pre pestovateľov.
"Keď sa budú stromy každoročne ošetrovať, je veľká nádej, že sa niektoré zachránia," povedala Juhásová. V okolí Modrého Kameňa je viac ako 3500 dospelých gaštanov. Niekoľko sto už v posledných rokoch úplne vyschlo. Nádej na záchranu majú najmä mladšie dreviny, ochrana starších stromov je náročnejšia aj drahšia. Pestovateľov, ktorí si na záchranu gaštanov založili aj občianske združenie, vyjde liečba jedného stromu na niekoľko tisíc korún.
Tradičná pochúťka, pečené gaštany, by sa mohla v budúcnosti zo stánkov a obchodov úplne stratiť, povedal pestovateľ Bohuš Barjak z Modrého Kameňa, ktorému už vyhynula polovica stromov. Z jedného dospelého gaštana sa podľa neho pritom dá zobrať aj viac ako 100 kilogramov plodov. "Už som nasadil mladé stromčeky, tie bude treba chrániť," poznamenal pestovateľ.
Ochorenie gaštanov nie je problémom len Modrého Kameňa, ale aj celého juhu Slovenska. Podobné skúsenosti majú aj majitelia gaštanov v blízkych Plachtinciach, ale aj v Štúrove, Nitre, Senci alebo Bratislave. Podľa Juhásovej sa šírenie ochorenia nedarí zastaviť a gaštany odolné voči nákaze zatiaľ pestovatelia nikde nevyšľachtili. Celkovo sa odhaduje, že choroba už postihla tisícky stromov.