BRATISLAVA. Exminister spravodlivosti Daniel Lipšic (KDH) nemal nikdy zrušiť desať okresných súdov (OS). Na druhej strane súčasný šéf rezortu Štefan Harabin (nominant ĽS-HZDS) nemal pristúpiť k ich znovuobnoveniu. V rozhovore pre TASR to uviedla advokátka a členka predsedníctva Slovenskej advokátskej komory (SAK) Darina Michálková.
Podľa nej neustále premiestňovanie spisov neprispieva ku konformnej práci na súdoch. "Spisy dostane jeden sudca, potom sa zase stiahnu naspäť. Po obnovení spomínaných OS sa spisy z Bratislavy opäť presunuli napr. do Pezinka, a tam teraz stoja a čakajú," vysvetlila. Domnieva sa, že OS v Pezinku fungoval dobre, a teda nemal byť zrušený, no "na druhej strane ľudia si už zvykli, že sa presunul do hlavného mesta".
Michálková je zároveň presvedčená, že pre SR neexistuje vo svete vzor, ktorému by sa podarilo odstrániť súdne prieťahy. "My môžeme len vylepšiť to, čo máme. Keď do tejto našej štruktúry vložíme vec, ktorá funguje v inom štáte, môže to narušiť náš systém myslenia a práce, a to určite nie je dobré," podčiarkla.
Podľa nej si každá vláda kladie za cieľ skrátiť prieťahy v súdnom konaní a "každá vláda si myslí, že vymyslela v tejto oblasti terno". Michálková sa domnieva, že zrýchlenie súdneho konania sleduje aj novela Občianskeho súdneho poriadku z dielne Štefana Harabina. "To ale nie je to, čo prieťahy v skutočnosti odstráni," povedala. Jedinú cestu vidí vo zvýšení počtu sudcov a v niektorých prípadoch v zlepšení ich disciplíny. Vie si predstaviť, že v súčasnosti by sa v systéme uživilo ešte ďalších 200 sudcov (dnes ich je asi 1200, pozn. TASR). Navrhuje však, aby neboli vo funkcii doživotne tak ako ostatní sudcovia, ale len na isté obdobie, kým sa podarí odstrániť niekoľkoročné prípady.
Hovorca ministerstva spravodlivosti SR Michal Jurči pre TASR reagoval, že zvýšenie počtu sudcov je jedno z riešení, "ktoré rezort od nástupu Štefana Harabina na post ministra intenzívne realizuje v boji s dlhotrvajúcimi súdnymi procesmi".
Lipšic navrhol zrušenie niektorých súdov ešte v roku 2004. Najskôr však požadoval zrušenie dvoch krajských a 13 OS, parlament napokon schválil zrušenie 10 OS (v Malackách, Pezinku, Piešťanoch, Skalici, Bánovciach nad Bebravou, Novom Meste nad Váhom, Partizánskom, Šali, Námestove a Revúcej). "Parlament dnes urobil prvý krok k reforme justície, k tomu, aby naša justícia rozhodovala kvalitne a bez zbytočných prieťahov, a som tomu úprimne rád," konštatoval po hlasovaní Lipšic. Podľa jeho vtedajších slov toto rozhodnutie vytvorí väčšie možnosti špecializácie sudcov a prokurátorov, čím sa výkon justície stane kvalitnejším.
Harabin ako Lipšicov nástupca však v roku 2007 pristúpil k ich obnoveniu. Od 1. januára 2008 sa tak obnovila činnosť deviatich z desať zrušených OS. Podľa Harabina to prinesie okrem iného znižovanie počtu starých vecí a prieťahov v súdnom konaní.