BANSKÁ BYSTRIC. Vo Zvolene by mal pribudnúť pamätník na počesť prijatia Zvolenského manifestu. Tamojší mestskí poslanci ho odsúhlasili napriek tomu, že v augustovej ankete, ktorú organizoval magistrát, sa väčšina hlasujúcich občanov vyslovila proti pamätníku s tým, že prijatie manifestu dostatočne pripomína pamätná tabuľa, ktorá je od roku 1992 na budove Divadla Jozefa Gregora Tajovského.
Ako pre agentúru SITA uviedla vedúca odboru rozvoja mesta Juliana Ištóková, s iniciatívou vybudovať pamätník prijatiu Zvolenského manifestu sa na mesto obrátila okresná organizácia Slovenskej národnej strany (SNS). SNS by zabezpečila aj financovanie pamätníka. „Mesto sa v takýchto otázkach vždy pýta na názor občanov, podobne sme to robili napríklad aj pri pamätníku obetiam komunizmu. Hoci návratnosť anketových lístkov nebýva vysoká,“ povedala Ištóková. Tentoraz sa mesto občanov pýtalo, či súhlasia s postavením busty Andreja Hlinku a Martina Rázusa alebo súsošia týchto osobností, alebo či postačuje súčasná pamätná tabuľa s ich podobizňami vo vstupných priestoroch Divadla Jozefa Gregora Tajovského. Občania mohli pomocou anketových lístkov distribuovaných prostredníctvom mestských novín alebo cez internet hlasovať aj o tom, či by mala byť busta prípadne súsošie postavené v Parku Ľudovíta Štúra, Parku Višňovského, na Námestí SNP alebo na Námestí slobody. Podľa 170 z celkového počtu 372 odpovedí je súčasná forma pamätnej tabule postačujúca. Za nový pamätník bolo 156 hlasov, z toho najviac za formu súsošia a za jeho umiestnenie na Námestí SNP.
Napriek výsledkom ankety mestskí poslanci na zasadnutí začiatkom tohto týždňa zámer vybudovať pamätník k pripomenutiu si Zvolenského manifestu prijali. Zároveň požiadali primátora, aby so SNS rokoval o financovaní pamätníka. Primátor toto uznesenie podpísal.
Zvolenský manifest bol prijatý na zhromaždení za autonómiu Slovenska 16. októbra 1932. Požadoval naplnenie Pittsburskej dohody z roku 1918, plnú autonómiu pre Slovensko, štatistické vyčíslenie vkladu českých a slovenských krajín do Československej republiky, obsadzovanie úradov slovenskými úradníkmi či pomernú participáciu v hospodárskych, sociálnych a kultúrnych oblastiach. Na manifestačnom zhromaždení vo Zvolene sa zúčastnili aj predseda Slovenskej ľudovej strany Andrej Hlinka a predseda Slovenskej národnej strany Martin Rázus, ktorí tam symbolickým podaním si rúk dokončili spojenie strán do autonomistického bloku pre parlamentné voľby v roku 1935. Zvolen bol na manifestačné zhromaždenie vybratý ako pripomienka 85. výročia zvolenia Ľudovíta Štúra za poslanca uhorského snemu za toto mesto.