BRATISLAVA. Ďalšie povinnosti, ktoré kladie vlastníkom, správcom lesa a pozemkovým spoločenstvám novela zákona o ochrane pred požiarmi, nie sú prijateľné v podobe, ako ju navrhlo ministerstvo vnútra. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Lesov SR Anita Fáková.
Novela je v súčasnosti v pripomienkovom konaní, jej cieľom je napríklad zredukovať počet protipožiarnych hliadok, znížiť druhy dokumentácie ochrany pred požiarmi či predĺžiť lehotu na vykonávanie komplexných požiarnych kontrol, uviedla hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Alena Bučeková.
Návrh zákona reaguje na minuloročný audit v hasičskom zbore, z ktorého vyplynula potreba novelizovať zákon o ochrane pred požiarmi a vyhlášku o požiarnej prevencii. Upraví a doplní práva a povinnosti pre fyzické a právnické osoby, ktoré vlastnia byty a lesné pozemky. Podľa návrhu vlastník alebo správca lesa, pozemkové spoločenstvo alebo obhospodarovateľ lesa je povinný v lesoparkových zónach budovať ohniská zabezpečené proti možnému šíreniu ohňa a označiť aj zákaz zakladania ohňa mimo zabezpečených ohnísk. Jeho úlohou je tiež vykonávať v čase zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru hliadkovaciu činnosť, spracúvať mapové podklady či osobitné protipožiarne opatrenia pre plochy postihnuté kalamitou.
Opatrenia na ochranu lesa by podľa Fákovej nemali smerovať len k obhospodarovateľovi lesa. "Podstatná časť lesných požiarov totiž vzniká na pozemkoch susediacich s lesom alebo v dôsledku zlyhania ľudského faktora - či už pri používaní otvoreného ohňa tam, kde je to zakázané alebo v dôsledku fajčenia," uviedla. Spomínaná novela by preto mala byť viac orientovaná na znižovanie týchto rizík a mala by byť dôraznejšia aj pri „represívnej činnosti proti vlastníkom či užívateľom pozemkov, na ktorých požiar vznikol a nabral parametre lesného požiaru. Odstránenie anonymity pri zodpovednosti za vznik lesných požiarov by malo hrať kľúčovejšiu úlohu,“ dodala Fáková.
Ďalšou povinnosťou vlastníka alebo správcu lesa, spoločenstva alebo obhospodarovateľa lesa bude zabezpečiť potrebné množstvo protipožiarneho náradia, vybaviť prenosnými hasiacimi prístrojmi stroje na spracovanie dreva a zvyškov po ťažbe, budovať a udržiavať prejazdové cesty, zvážnice a zdroje vody na hasenie požiarov a vytvárať rozčleňovacie pásy a prieseky v lese.
"Lesníci nemôžu v novele súhlasiť s povinnosťou budovania príjazdových ciest, zvážnic a zdrojov vody," podotkla Fáková. Lesníci sprístupňujú lesné porasty na obhospodarovanie dlhodobo, a tieto lesné cesty sú prístupné aj pre hasičskú techniku, uviedla. „Problém nie je len v zosúladení terminológie, ale aj v tom, že lesná cesta má plniť viac významov, vrátane protipožiarnych. Určite po uvedení cesty do prevádzky neostane len pri jednoúčelovom využití a plnení funkcie pre účely hasenia, ale aj pri obhospodarovaní lesa,“ povedala.
Zvýšenie operatívneho postupu pri požiarnom zásahu vidia Lesy SR v spracovaní digitálnych máp pre hasenie požiarov. "Tie by nahradili súčasné mapy s údajmi podľa zákona (vyznačené cesty prejazdné pre požiarnu techniku, vlastnícke vzťahy, vodné zdroje a pod.)," uviedla Fáková. Digitálne mapy s navigáciou GPS by pomohli veliteľovi zásahu rýchlejšie rozhodnúť, či už vzhľadom na terén, prístupnosť zo zeme, zo vzduchu či vodné zdroje.
V minulom vzniklo 14 363 požiarov, čo je v porovnaní s rokom 2006 o 4 103 požiarov viac. Zahynulo pri nich 53 osôb. Veľké zvýšenie počtu požiarov v roku 2007 bolo ovplyvnené veľmi teplým a suchým počasím. Podľa štatistických údajov najviac požiarov 2 677 vzniklo v apríli. Najvyššiu požiarovosť vykazuje poľnohospodárstvo, v ktorom bolo zaevidovaných 3 018 požiarov. V lesných porastoch bolo 463 požiarov. Medzi najčastejšie príčiny vzniku požiarov patrila v minulom roku nedbalosť a neopatrnosť dospelých. Najviac požiarov v roku 2007 vzniklo na území Košického kraja (2 872) a Prešovského kraja (2 336).