BRATISLAVA. Členovia slovenskej vlády dostávajú podľa ochranárskych organizácií združených v sieti dvadsiatich mimovládnych organizácií Ekofórum účelovo skreslené informácie o problematike zdravotného stavu lesov. Dnes preto premiérovi Robertovi Ficovi adresovali otvorený list, v ktorom vyjadrujú obavy z ohrozenia prírodného dedičstva SR.
"Jednostranné názory časti lesníkov ste si vypočuli napríklad počas krátkej obhliadky Tichej a Kôprovej doliny, o ktorú Vás požiadali Štátne lesy TANAP. Avšak argumenty druhej strany sa k Vám, žiaľ, nedostali. Taktiež množstvo ochranárskych iniciatív občanov aj odborníkov, obracajúcich sa na čelných predstaviteľov rezortov pôdohospodárstva a životného prostredia zostáva dlhodobo doslova odignorovaných," uvádzajú ochranári v liste Ficovi.
Preto mu navrhujú, aby si vypočul aj druhú stranu, reprezentovanú zástupcami odborníkov z mimovládnych organizácií, bývalými pracovníkmi Štátnej ochrany prírody SR a vedcami z akademického prostredia, ktorí majú na podkôrnikové kalamity v chránených územiach a spôsoby ich riešenia iný odborný názor, než prezentuje časť lesníkov.
"Obraciame sa na Vás s touto naliehavou žiadosťou o vypočutie, lebo informácie šírené časťou lesníkov majú mnohokrát charakter poplašnej správy," uvádzajú aktivisti. Podľa zástupcov Ekofóra riaditeľ ŠL TANAP Peter Líška pred rokom v októbri uviedol, že v roku 2008 bude minimálne päťnásobný nárast lykožrútovej kalamity v celom území Tatranského národného parku. Líška vlani odhadol, že len v Tichej a Kôprovej doline s najväčšou pravdepodobnosťou odumrie ďalších 800 hektárov lesov.
"Ak by sa naplnili predpovede ŠL TANAP, vyschlo by na ich území v roku 2008 až 8 750 hektárov lesa. Sami pritom v auguste uviedli poškodenú plochu len 700 hektárov. V Tichej a Kôprovej doline vyschlo v roku 2008 namiesto 800 hektárov len asi 100 hektárov lesných porastov," uviedli v liste zástupcovia Ekofóra, podľa ktorých napriek tomu neváhajú lesníci aj naďalej prezentovať katastrofické prognózy. "Účelom tohto dezinformovania je podľa nášho názoru na jednej strane ospravedlniť drastické zásahy v chránených územiach a na druhej strane získať od vlády značné finančné prostriedky na ozdravenie slovenských lesov – v skutočnosti na uhrádzanie stratového hospodárenia v štátnych lesoch," uvádzajú aktivisti v liste premiérovi. A dodávajú, že za krízový ekologický aj hospodársky stav našich lesov sú systematicky mediálne obviňovaní profesionálni aj dobrovoľní ochrancovia prírody.
Otvorený list, ktorý agentúre SITA poskytlo servisné centrum Ekofóra, podpísali lesník z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK Erik Baláž, lesník a bývalý pracovník Správy TANAP Karol Kaliský, náčelník LZ VLK Juraj Lukáč, expert na lesné ekosystémy Pavol Polák, samostatný vedecký pracovník Botanickej záhrady Univerzity Komenského v Blatnici Ján Topercer a bývalý riaditeľ Správy TANAP Tomáš Vančura.