KOŠICE. Reagoval tak na dnešnú tlačovú besedu poslancov strany Smer-SD Moniky Smolkovej a Pavla Mutafova, ktorí ho vyzvali na riešenie meškajúcich a preplnených spojov Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) a spustili petíciu.
Pani Monika Smolková, starostka MČ Dargovských hrdinov sa 1. októbra zúčastnila Rady starostov, ktorá sa konala za mojej prítomnosti a vedenia DPMK. Voči uzneseniu, že vedenie DPMK bude od 10. októbra osobitne s každou mestskou časťou prerokovávať zapracovanie prípadných návrhov a zmien na vylepšenie dopravného linkového vedenia, nemala žiadne pripomienky. Do uvedeného termínu DPMK urobí analýzu pripomienok cestujúcich i starostov mestských častí. V tejto chvíli uprednostňujem pragmatické riešenia, ktoré pomôžu zlepšiť situáciu cestujúcich pred politickými vyhláseniami, reagoval primátor. Verí, že vzhľadom na kroky, ktoré plánuje vedenie mesta urobiť v krátkej dobe, sa situácia výrazne zlepší.
Obaja poslanci, ktorí sú zároveň starostami mestských častí, dnes spustili petičnú akciu. Trvať by mala do konca budúceho týždňa. Smolková pripisuje problémy v DPMK generálnemu riaditeľovi Michalovi Tkáčovi, ktorý je podľa jej slov nekompetentný, a primátorovi mesta, ktorý sa nezaoberá problémami DPMK. Očakávam, že primátor zvolá mimoriadne zastupiteľstvo a mali by padať aj hlavy, povedala. Riešenie vidí vo vypracovaní komplexnej koncepcie riešenia dopravy v meste.
DPMK sa dlhodobo borí s nedostatkom vodičov a finančných prostriedkov na ich motivujúce platy, čo vedie k vysokej fluktuácii zamestnancov a odchodu za lepším zárobkom. Starostovia MČ vyčítajú vedeniu, že spoje aj v októbri chodia podľa prázdninového režimu, čo cestujúcim spôsobuje problémy najmä v ranných špičkách.