BRATISLAVA. Nemocnice by mali prevádzkovať viac staníc záchrannej zdravotnej služby ako v súčasnosti. Novinárom to dnes povedali predstavitelia Asociácie nemocníc Slovenska (ANS), ktorá združuje 58 zväčša stredne veľkých a menších nemocníc.
Podľa jej zástupcov by to pomohlo pacientom. Podstatnú časť záchraniek v súčasnosti prevádzkujú súkromné spoločnosti. Reakciu ministerstva zdravotníctva ČTK zisťuje.
Keby nemocnice prevádzkovali viac záchraniek, mohli by sa zdravotníci pracujúci v sanitkách napríklad striedať s kolegami z iných oddelení, a tým získavať prax so širším okruhom zdravotných ťažkostí, tvrdili zástupcovia asociácie. "Netvrdíme, že v súčasnosti je rýchla záchranná starostlivosť poskytovaná nedostatočne," poznamenal však prezident ANS Marián Petko.
Stanicu záchrannej služby by podľa ANS mala vlastniť minimálne každá koncová nemocnica. Takzvanú koncovú sieť lôžkových zariadení by podľa skôr zverejneného návrhu nariadenia vlády mali tvoriť všetky štátne fakultné nemocnice či odborné ústavy. Spomedzi nefakultných lôžkových zariadení sa do zoznamu dostali napríklad žilinská a popradská nemocnica.
Sieť záchraniek tvorí v súčasnosti približne 260 staníc. Terajší systém presadil predchádzajúci minister zdravotníctva Rudolf Zajac. Čelil však kritike, že pri výbere záujemcov o prevádzku záchranných staníc boli uprednostňované súkromné spoločnosti pred nemocnicami. Napríklad najviac záchraniek prevádzkuje spoločnosť Falck záchranná, za ktorou stojí skupina Penta.
ANS dnes taktiež znovu vyzvala vládu, aby zvýšila odvody za poistencov štátu na päť percent priemernej mzdy, čo by mohlo do zdravotníctva priniesť niekoľko miliárd korún z verejných zdrojov. Žiadajú aj to, aby pri prípadnom oddlžovaní fakultných nemocníc vláda poskytla peniaze aj menším nemocniciam, a aby zdravotné poisťovne vo výške platieb neuprednostňovali fakultné lôžkové zariadenia.