BRATISLAVA.
Vo včerajšej agentúrnej správe hovorkyňa firmy Mars Magdaléna Hrabcová uviedla, že z maloobchodnej siete dočasne sťahujú tyčinku Snickers peanut Funsize a ochutené mlieko M&MsR chocolate milk.
"Vedie nás k tomu právny záväzok firmy Mars v súvislosti s oznámením Kórejského úradu pre bezpečnosť potravín a liečiv (KFDA) o výsledkoch testovania oboch produktov na prítomnosť melamínu," konštatovala včera Hrabcová.
Spoločnosť Mars sa dnes dôrazne ohradila "voči nepravdivým informáciám, týkajúcich sa stiahnutia výrobkov Mars. Toto tvrdenie sa nezakladá na pravde," napísala v stanovisku Zuzana Lukáčová.
Podľa nej sa ani jeden z týchto výrobkov na slovenskom ani českom trhu nepredáva.
"Spoločnosť Mars v Európe nepoužíva v žiadnom zo svojich výrobkov sušené mlieko pochádzajúce z Číny. Mars v Európe nepoužíva ani žiadne iné suroviny pochádzajúce od spoločností kde boli zistené výrobky kontaminované melamínom," povedala Lukáčová.
Či pochybila Hrabcová alebo agentúra Lukáčová nespresnila.
Prinášame celé znenie včerajšej správy, ktorú vydala agentúra TASR.
BRATISLAVA. Tyčinky Snickers peanut Funsize a ochutené mlieko M&MsR chocolate milk spoločnosť Mars dočasne sťahuje zo slovenského maloobchodného trhu. "Vedie nás k tomu právny záväzok firmy Mars v súvislosti s oznámením Kórejského úradu pre bezpečnosť potravín a liečiv (KFDA) o výsledkoch testovania oboch produktov na prítomnosť melamínu," konštatovala tlačová hovorkyňa firmy Mars Magdaléna Hrabcová.
Kórejské orgány totiž zverejnili 4. októbra výsledky testovania viac ako 130 vzoriek na prítomnosť melamínu. Z nich vyplýva, že kontrolóri stopové množstvá melamínu našli iba v jednej vzorke tyčinky SnickersR peanut Funsize (1,78 ppm) a v jednej vzorke ochuteného mlieka M&MsR chocolate milk (2,38 ppm).
Podľa hovorkyne "všetky čokolády a sladkosti spoločnosti Mars sú bezpečné na konzumáciu". Firma sa zaväzuje prísne dodržiavať právne záväzky vo vzťahu k stiahnutiu produktov na základe zistení KFDA až do času, kým nebude dovolené spomínané dva produkty opäť zaradiť do maloobchodnej siete.
Väčšina krajín sveta, ktoré prijali medzinárodne akceptovanú normu nahlasovania limitného množstva melamínu 2,5 ppm, by považovali produkty obsahujúce zistené množstvá "za neobsahujúce melamín". Stopové množstvá melamínu sa bežne v rámci sveta nachádzajú v potravinovom reťazci. Množstvá melamínu nepresahujúce 2,5 ppm sa nepovažujú za kontamináciu melamínom - túto hranicu oba produkty nedosiahli, poznamenala Hrabcová.
Úrad pre bezpečnosť potravín a liečiv Spojených štátov nedávno zverejnil správu, na základe ktorej "množstvá melamínu a obdobných látok neprevyšujúce 2,5 ppm v potravinách okrem dojčenskej výživy nepredstavujú ohrozenie verejného zdravia".
Spoločnosť Mars vyzýva orgány pre bezpečnosť potravín v celej Ázii, aby prijali harmonizovaný limit nahlasovania melamínu v súlade s medzinárodne akceptovanými normami. Iba tak sa podľa názoru jej vedenia dá chrániť zdravie spotrebiteľov a poskytovať primerané usmernenie pre prevádzkovateľov potravinárskych podnikov.
Autor: jač

Beata
Balogová
