BRATISLAVA. Maďarský expremiér József Antall žiadal pri prvých rokovaniach s Vladimírom Mečiarom pre Maďarskú republiku Žitný ostrov. V diskusnej relácii TV Joj De facto to v utorok večer povedal predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar.
"Pri mojich prvých rozhovoroch s maďarským predsedom vlády boli vznesené územné požiadavky a boli zmietnuté zo stola," povedal s dodatkom, že rôzne tlaky budú z maďarskej strany permanentné. "Permanentne predstavujú zárodok politického napätia," povedal.
Maďarská republika sa podľa neho bude neustále snažiť vstupovať do vnútorných vecí SR. "A Slovensko sa permanentne nesmie dať," doplnil Mečiar. Podľa predsedu ĽS-HZDS napriek tomu žiadne reálne nebezpečenstvo Slovensku zo strany Maďarskej republiky nehrozí a na momentálne komplikovaných vzájomných vzťahoch sa podpísali aj niektoré nešťastné vyjadrenia slovenských politikov.
Jeszenszky: Mečiar fantazíruje
Minister zahraničných vecí vlády expremiéra Józsefa Antalla Géza Jeszenszky v stredu striktne odmietol tvrdenie Vladimíra Mečiara. "Aj doteraz som vedel, že Mečiar nie je hodnoverným, spoľahlivým človekom, ale nie to, že má takúto živú fantáziu," uviedol Jeszensky.
Ako ďalej povedal v reakcii na otázku maďarského portálu index.hu, začiatkom 90. rokov ešte existovala predstava, že prostredníctvom rozšírenia práv menšín a rozvoja ich samosprávnosti hranice v regióne takisto stratia svoj význam, ako sa to stalo napríklad v prípade Belgicka a Nemecka. Ako dodal, bola to však len ilúzia. Podľa bývalého ministra zahraničných vecí uplynulých 15 rokov ukázalo iba to, že na Slovensku dochádza neustále k rozdúchavaniu antipatie voči Maďarom, pričom tá potom permanentne narastá.
Radičová považuje tému autonómie za umelú
"Sedemdesiat percent občanov maďarskej národnosti je hrdých na to, že žijú v Slovenskej republike," reagovala na Mečiarove slová podpredsedníčka SDKÚ Iveta Radičová. Dodala, že napríklad téma autonómie je po decentralizácii verejnej správy a vstupe SR a MR do Európskej únie už bezpredmetná. "Je to téma 19. storočia a nepatrí do tejto doby," poznamenala. Tému autonómie považuje za umelú a podľa nej má možno prekryť dôležitejšie problémy, ktoré potrebujú slovenskí občania maďarskej národnosti riešiť.
Radičová podporuje dvojjazyčné názvy v učebniciach vlastivedy pre školy s vyučovacím jazykom maďarským, čo podľa nej uľahčí maďarským deťom pochopenie učiva. Podľa Mečiara však bol tento problém vyriešený už v roku 1994 v tom zmysle, že názvy majú byť uvedené v štátnom jazyku.
Pripravované otvorenie druhého dôchodkového piliera na 7,5 mesiaca je podľa Radičovej nesystémové, lebo tento čas je aj vzhľadom na nedostatočnú informovanosť mnohých občanov príliš krátky. Preferuje preto jeho časovo neobmedzené otvorenie. Podľa Mečiara je dôvodom pre nové otvorenie piliera svetová finančná kríza, problémom je však aj deficit prvého piliera.