BRATISLAVA. Vedenie Slovenskej televízie (STV) podá trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za únik závažných informácií ekonomického charakteru, personálnych záležitostí a porušenie mlčanlivosti. Generálny riaditeľ STV Štefan Nižňanský zároveň chce, aby bol na pôde verejnoprávnej televízie vykonaný prieskum poslancov mediálneho výboru.
Výbor by tak mal podľa Nižňanského šancu zistiť, "či sa v televízii naozaj dejú také závažné veci porušenia zákona, z ktorých nás niektorí ľudia obviňujú v médiách". Šéf STV rozhodol aj o tom, že dá urobiť forenzný audit, aby sa zistilo, aké je ekonomické hospodárenie v televízii a kto spôsobil prípadné škody a nezrovnalosti v rozpočte schválenom ešte pred jeho nástupom do funkcie. O rozhodnutiach a stanoviskách manažmentu STV informoval dnes riaditeľ na mimoriadnej tlačovej konferencii.
Naše problémy? Stoja za nimi temné záujmy
V súvislosti s medializovanými informáciami ohľadom netransparentnej výroby STV, dabingu v podmienkach STV a príčin, prečo je súčasné vedenie STV vystavené tlaku médií, uviedol, že za nimi stoja "skupinové a temné záujmy".
Nižňanský si tiež myslí, že predseda Rady STV Bohumír Bobocký venoval "prílišnú aktivitu a čas na rokovaniach rady zaklínadlám ako dabing a menu Dobiš". "Samozrejme, že sa na rade nestihli vyriešiť iné, zásadnejšie veci," konštatoval šéf STV.
Prítomný riaditeľ výroby STV Juraj Dobiš sa pred novinármi bránil voči medializovaným obvineniam jeho osoby o tom, že rozkráda televíziu, pretláča nevýhodné zmluvy a sám riadi STV. "Neexistuje, aby som mohol šafáriť s peniazmi, neexistuje žiadna kuleha," tvrdí. Rovnako uviedol, že dlhodobé osočovanie zo strany predsedu Rady STV je už neúnosné a bez dôkazov.
Dobiš: Nepodpisujem nevýhodné zmluvy
Rada STV v auguste skonštatovala, že výroba dabingu a titulkov je prostredníctvom dcérskej spoločnosti STV Production and Technology netransparentná a nehospodárna (jej konateľom je Juraj Dobiš, pozn. TASR), skonštatovala tiež, že v tejto oblasti dochádzalo opakovane k zneužitiu majetku, čím STV vznikla škoda.
Dobiš vysvetlil, že riaditeľ výroby nemá možnosti ovplyvňovať množstvo nakúpených titulov, ani množstvo, ktoré sa bude dabovať. "V živote neprišlo k nijakému úniku, ideme podľa štandardných tabuliek. Nikdy som nepodpisoval nevýhodné zmluvy," bránil sa.
Juraj Dobiš informoval, že po tom, čo v máji 2007 nastúpil do funkcie riaditeľa výroby, sa rozhodol, že podstatne zúži portfólio výroby dabingu a vyradil preto podľa svojich slov približne 20 firiem. Tlak na jeho osobu sa následne začal po stretnutí s Kamilom Šrámkom (exmanžel bývalej šéfky kontrolingu v STV Eleny Šrámkovej, ktorú Nižňanský prepustil v septembri), poznamenal.
"Pán Šrámek prišiel za mnou, veľmi rituálne sa v mojej kancelárii zbavil svojho koženého saka, pod ktorým mal pištoľ a navrhol mi riešenie dabingu," opísal. "Pán Kamil Šrámek by potom vyrábal so svojimi firmami celý dabing, ktorý by som ja ako riaditeľ delegoval k nemu," doplnil. Exmanžel pani Šrámkovej mu potom údajne zavolal na druhý deň a ospravedlnil sa. Dobiš tak celú vec považoval za vybavenú a nepodal trestné oznámenie.
Podľa neho sa práve dabing stal "rituálom" predsedu Rady STV Bobockého. "Táto ohováračská kampaň je veľmi živená pánom Šrámkom a pán predseda s ním má dobré vzťahy," tvrdí Dobiš.
Bobocký: Samé lži a polopravdy
Bohumír Bobocký reagoval, že v tom, čo dnes odznelo, bolo "veľa poloprávd a lží" a ešte k tomu zaujme stanovisko. "Niekto sa naozaj pokúša odviesť pozornosť od závažných problémov, v ktorých sa STV ocitla," poznamenal. "Niekto sa obvineniami pokúša zakryť hospodársku a programovú situáciu." Uviedol tiež, že snaha o to, aby mala Rada STV prehľad o aktuálnej situácii v televízii, bola ignorovaná.
Bobockého tiež zaujíma, v akej finančnej situácii sa STV nachádza a či jej pracovníci dostanú na Vianoce výplatu. K 31. decembru 2008 sa totiž podľa zverejnených údajov očakáva, že STV bude mať na svojich účtoch 640.000 Sk (21.244 eur). Ekonomická riaditeľka STV Libuša Baranová uviedla, že ak by nastala takáto situácia, "príde ku kompenzácii, alebo STV bude musieť robiť rázne opatrenia v oblasti nákladovej položky".