Spišská Nová Ves. Ministerstvá pôdohospodárstva a životného prostredia majú do konca mesiaca vypracovať návrhy opatrení na zmiernenie premnoženia lykožrúta v slovenských lesoch, predovšetkým vo Vysokých Tatrách. Novinárom to dnes po rokovaní vlády povedal premiér Robert Fico. Tvrdil, že lykožrút spôsobil viac škody ako známa veterná kalamita v roku 2004. Zásahy proti podkôrnemu hmyzu na chránených územiach odmietajú ochranári z mimovládnych organizácií.
Podľa materiálu ministerstva pôdohospodárstva, ktorý dnes vláda zobrala na vedomie, bude potrebné vyťažiť približne päť miliónov metrov kubických poškodeného dreva. Víchrica v roku 2004 zničila spolu približne štyri milióny metrov kubických dreva, z ktorých malú časť museli lesníci pre námietky ochrancov prírody aj niektorých odborníkov nechať v porastoch.
"To, čo sa deje v Tatrách, je úplná katastrofa a naozaj dnes stojíme pred reálnou hrozbou, že nám centrálne Tatry vyschnú kvôli lykožrútovi," povedal Fico. Za premnoženie hmyzu podľa neho môžu radikálni ochrancovia prírody, ktorí znemožnili vyčistenie dolín od polámaných stromov po veternej kalamite spred štyroch rokov.
Minister pôdohospodárstva Stanislav Becík upozornil, že štyri pätiny dreva v slovenských lesoch ťažia lesníci v súčasnosti kvôli kalamitám. Premnoženým hmyzom by podľa neho mohla byť ohrozená až polovica všetkých lesov v krajine. Likvidáciu následkov lykožrútovej kalamity už dnes podľa Becíka lesníci vlastnými silami nezvládnu a vyžiada si peniaze zo štátneho rozpočtu.
O tom, či ponechať víchricou polámané stromy na niektorých územiach na zemi, alebo ich pre možné premnoženie hmyzu odstrániť, vedú niektorí ochrancovia prírody s lesníkmi dlhoročné spory. Lesníci dávajú za príklad lesy v okolí Osrblia, ktoré boli po predchádzajúcej smršti vyčistené a dnes na ich mieste rastú zdravé porasty.
Aktivisti odmietajú akékoľvek zasahovanie do vývoja lesa s vysokým stupňom ochrany v národných parkoch. "Ak je cieľom chrániť prírodu, je lepšie nechať les na samovývoj," povedal dnes ČTK bývalý riaditeľ Národného parku Nízke Tatry Marián Jasík. Obnova lesa síce bude trvať dlhšie, príroda ju však podľa neho zvládne lepšie a lacnejšie ako človek. Proti zásahom v produkčných lesoch však ochrancovia prírody nič nenamietajú.
rez fil