BRATISLAVA. Slováci majú stále veľký záujem o štúdium na českých vysokých školách. Na niektorých univerzitách či fakultách tvoria jednu tretinu študentov, pričom výhodou je, že podľa českej legislatívy za štúdium neplatia.
Na prednáškach, ale aj v písomnom prejave môžu používať svoj rodný jazyk. Slovenčinu využívajú na českých univerzitách aj slovenskí pedagógovia. Vyplýva to z ankety TASR, v ktorej agentúra oslovila niekoľko českých univerzít. V nej sa všetci opýtaní zhodli na tom, že univerzity v ČR chcú prilákať slovenských študentov.
Na brnianskej Masarykovej univerzite, kde sa ich tento rok zapísalo takmer 1500, láka Slovákov najviac medicína, ekonomika, právo a informatika. "Sú študenti, ktorí počas celého štúdia používajú slovenčinu, niektorí z nich striedavo dva jazyky. Je to individuálne, čo si zvolia," priblížila TASR prorektorka Masarykovej univerzity Ivana Černá.
Používanie rodného jazyka u Slovákov nie je problémom ani na Fakulte jadrovej a fyzikálne inžinierskej ČVUT v Prahe, kde v súčasnosti študuje okolo 30 percent Slovákov. "Vďaka tomu, že idú do zahraničia, si to lepšie rozmyslia, takže k nám chodia kvalitnejší študenti. Občas k nám príde študent, ktorý akoby u nás nemal čo hľadať, ale zo Slovenska sú to kvalitní študenti," zhodnotil pre TASR vedomostné vybavenie Slovákov Jiří Martinčík z tejto fakulty.
Na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne študuje v tomto roku zo 600 poslucháčov zhruba 30 slovenských. "Záujem bol na hudobnej fakulte o hru na hudobné nástroje, kompozíciu. Na divadelnej fakulte bol veľký záujem najmä o muzikálové herectvo, ktoré sa najskôr na Slovensku nevyučovalo," povedala TASR Jana Hálová zo študijného oddelenia. Informovala, že slovenského študenta možno nájsť na každom z ich odborov.
Slovenky tvoria v súčasnosti tretinu poslucháčok aj na Textilnej fakulte Technickej univerzity v Liberci. Záujem je napríklad o návrhárstvo skla a šperkov," povedala TASR Ludvika Želinová, referentka pre štúdium a vzdelávanie. Dodala, že češtine sa neprispôsobujú, ale odpovedajú a píšu práce v rodnom jazyku. Žiadny problém v tejto oblasti nemajú ani slovenskí pedagógovia.
Slováci prichádzajú študovať do ČR pre lákavé odbory alebo idú za kvalitnou výučbou. V neposlednom rade je to aj geografická a ekonomická dostupnosť," zhrnula pre TASR prorektorka Ivana Černá.
Slovenskí uchádzači sa môžu informovať o možnostiach štúdia v Českej republike napríklad aj na každoročných študentských trhoch Akadémia a Vapac. Tento rok sa konajú v Bratislave od 7. do 9. októbra.