BRATISLAVA. Krajský súd (KS) v Bratislave odsúdil dnes sedem obžalovaných v kauze údajného vydieračského gangu Jána Z., v ktorej boli obžalovaní aj dvaja bratislavskí kukláči.
Sedem obžalovaných uznal vinnými z hrubého nátlaku a odsúdil ich na tresty odňatia slobody od päť až do sedem rokov odňatia slobody v druhej nápravnovýchovnej skupine. Údajného šéfa skupiny Jána Z. odsúdil trojčlenný senát na päťročný trest a jedného z nich - príslušníka polície Slavomíra K. odsúdil aj za trestný čin nedovoleného ozbrojovania. Spoločne musia odsúdení uhradiť poškodenému košickému podnikateľovi Róbertovi K. škodu vo výške 750.000 Sk (24.895 eur). Rozsudok ešte nie je právoplatný, keďže prítomní obžalovaní podali okamžite po vynesení a zdôvodnení rozsudku odvolanie. Odvolanie avizovali aj právni zástupcovia neprítomných odsúdených. Prokurátor, ktorý navrhoval osemročné tresty odňatia slobody sa rozhodne, či sa odvolá až po doručení rozsudku. Kauzou sa teda bude zaoberať Najvyšší súd (NS).
Na najvyššie tresty sedem, resp. 6,5 rokov odňatia slobody odsúdil dnes senát Ivana P. a Františka P. Obžalovaní vo svojich záverečných rečiach požiadali o oslobodenie spod obžaloby, vyhlásili že skutok sa nestal a spochybňovali tvrdenia jediného poškodeného, ktorý bol v minulosti dva razy súdne stíhaný a dokonca dva razy trestaný. Ako zaznelo v súdnej sieni - poškodeného podnikateľa Róberta K. vyšetrovali v minulosti v kauze olejári a pri bytovej prehliadke u neho našli niekoľko skladačiek heroínu. Jeden z advokátov obžalovaných po opustení súdnej sieni vyslovil pochybnosti o dôveryhodnosti poškodeného, ktorý bol zároveň jediným svedkom. Zároveň obhajca pripomenul, že kauza sa rieši viac ako päť rokov len na výpovedi jediného spomenutého svedka.
Ako uviedol prokurátor v záverečnej reči, vo svojej doterajšej praxi sa doteraz nestretol s tak rozsiahlou a závažnou trestnou činnosťou. Sedem obžalovaných navrhol uznať vinnými z trestného činu hrubého nátlaku a jedného z nich Slavomíra K. aj z trestného činu nedovoleného ozbrojovania. Navrhol im vysoké až osemročné tresty odňatia slobody v druhej nápravnovýchovnej skupine. Nevylučuje sa, žeby senát mohol v tomto prípade vyniesť dnes rozsudok.
Podľa obhajcu údajného šéfa skupiny Jána Z. jediným dôkazom voči jeho klientovi je tvrdenie údajne poškodeného Róberta K. V zmysle zákona, ako zdôraznil je potrebné dokázať kedy, kto a ako založil organizovanú skupinu. Dôkazy v tomto smere v celom trestnom spise, podľa advokáta absentujú. Navrhol v záverečnej reči svojho mandanta oslobodiť, keďže sa údajne uvedeného skutku nedopustil.
Obhajca ďalších dvoch obžalovaných namietol dôveryhodnosť korunného svedka a poškodeného Róberta K. Mimo iného poškodený sa až po 12 dňoch dostavil na odbor vyšetrovania obzvlášť závažnej trestnej činnosti, kde bol vypočutý k oznámeniu o trestnej činnosti. Mal veľa možností oveľa skôr oznámiť, že sa pácha trestná činnosť. Obhajoba má podozrenie, že poškodený sa dohodol na spolupráci s políciou, o čom svedčí časový posun oznámenia. Rovnako advokát namietol, žeby išlo o organizovanú skupinu.
Na pojednávanie sa dostavili dnes štyria dovedna zo sedem obžalovaných osôb. Neprítomní požiadali aby sa proces konal v ich neprítomnosti. Vynesenie rozsudku sa očakávalo už na poslednom pojednávaní 3. septembra, kedy proces odročili na neurčito. Súd však vtedy nemohol vyniesť verdikt, keďže jednému z obžalovaných Františkovi P. sa napriek viacerým pokusom nepodarilo doručiť predvolanie. "Snaží sa mariť pojednávanie," povedala vtedy príslušná sudkyňa, ktorá dala príkaz na zatknutie tohto obžalovaného. František P. sa napokon dostavil na súd a vysvetlil, že bol dlhodobo v zahraničí.
Septembrového pojednávania sa zúčastnili rovnako štyria z obžalovaných, traja sa na proces nedostavili a nedostavil sa ani údajne poškodený Róbert K. Predtým sa v tejto veci pojednávalo po viac ako osemmesačnej prestávke 26. júna a už vtedy sa očakávalo vynesenie rozsudku. Proces však po približne polhodine príslušná sudkyňa odročila rovnako z procesných dôvodov na začiatok septembra.
Dovedna obžalovali v tomto procese sedem osôb. Na pojednávanie sa dostavila koncom júna však len jedna. Dvom obžalovaným doručenie predvolania nevykázali. Podľa slov svojho advokáta jeden z nich však o termíne vedel. Ďalší právny zástupca sa ospravedlnil a štyria obžalovaní požiadali o pojednávanie v ich neprítomnosti.
Obžaloba kladie za vinu Ladislavovi F., Dušanovi K., Františkovi P., Ivanovi P., Jánovi Z., Slavomírovi K. a Milanovi M., že v júni 2003 sa dopustili ako členovia organizovanej skupiny hrubého nátlaku so zbraňou. Poslední dvaja menovaní boli v čase páchania trestnej činnosti aktívni policajti - kukláči Pohotovostného policajného útvaru Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave, a to v hodnosti nadporučíka a podpráporčíka. Predtým sa v tejto kauze pojednávalo v októbri a v septembri minulého roka.
Na septembrový proces pôvodne prizvali až 12 svedkov. Viacerí z nich, podobne ako obžalovaní a advokáti, sa ospravedlnili a na tomto pojednávaní sa z rôznych osobných či pracovných dôvodov nezúčastnili. Jedného z obžalovaných odsúdil Okresný súd v Poprade v máji minulého roka za trestný čin vydierania v inej kauze na dva roky odňatia slobody. Rozsudok však vtedy ešte nebol právoplatný. Senát KS v Bratislave čakal aj na verdikt Krajského súdu v Prešove v tomto prípade, pričom rozsudok okresného súdu zrušil a vec vrátil prokurátorovi na došetrenie veci.
Podľa obžaloby obvinení v júni 2003 vylákali košického podnikateľa Róberta K. pod zámienkou obchodného stretnutia do Bratislavy. Stretli sa s ním na čerpacej stanici pri Zlatých pieskoch. Prinútili ho nasadnúť do ich auta, kde mu oznámili, že dostáva pokutu milión Sk (32.961 eur) a berú mu jeho mercedes za dlh, o ktorom však nič nevedel. V sprievode ďalšieho vozidla ho odviezli do lesa. Zbraňou mu hrozili, že ak sa pokúsi utiecť, postrelia ho do nôh. Tvrdili mu, že sa v Košiciach skrýva pod iným menom a neodvádza za to "percentá". Žiadali od neho údajne 400.000 Sk (13.184 eur) za poskytovanie fiktívnej ochrany. Tú si však poškodený nikdy neobjednával. Ďalej mu oznámili, že si z jeho auta vezmú 500.000 Sk (16.480 eur), ktoré boli určené pre jeho obchodných partnerov v Bratislave. Pod psychickým nátlakom poškodený nakoniec súhlasil s ich požiadavkami.
Údajne sa mu vyhrážali, že ich oklamal. Následne ho prinútili ísť do banky a vybrať ďalšiu hotovosť. Zároveň ho vraj žiadali, aby vystavil splnomocnenie pre dvoch obžalovaných na oprávnenie používať spomínaný mercedes.
Obžalovaným, ktorých stíhajú na slobode, hrozí trest odňatia slobody od päť do 12 rokov. Súdny spis obsahuje 14 zväzkov a takmer 3000 strán.