ZEMPLÍNSKA ŠÍRAVA, MICHALOVCE. Z vôd Zemplínskej šíravy odchytili v uplynulých dňoch ryby, u ktorých budú zisťovať prítomnosť polychlórovaných bifenylov - PCB látok. Množstvo rakovinotvorných látok v telách kaprov, ktoré vpustili do vodnej nádrže ešte začiatkom roka, budú skúmať veterinári.
Režim Chyť a pusť, ktorý znamená, že rybári môžu ryby uloviť, no konzumovať ich nesmú, platí na Zemplínskej šírave už šiesty rok. Tento režim nariadili predčasom veterinári spolu s hygienikmi. Obmedzenia spôsobilo dlhodobé vypúšťanie chemických látok z bývalého štátneho závodu Chemko Strážske. PCB látky sa z bahna usádzajú v telách rýb a hromadia sa v ich tukoch.
Slovenský rybársky zväz (SRZ) nasadil začiatkom roka do vôd nádrže 1,5 tony označených kaprov s hmotnosťou približne pol kilogramu. Ichtyológ Stanislav Géci zo SRZ TASR vysvetlil, že rozbor PCB látok je potrebný urobiť z tiel rýb, ktoré sa nachádzajú v rôznych častiach Šíravy. Dodáva, že podľa doterajších skúseností nie je prítomnosť PCB látok v rybách v každej časti rovnaká. Rybári preto lovili v lokalite Prímestská oblasť, Lúč, Kamenec a Paľkov.
Na Šírave hrozilo v roku 2001, že na základe rozhodnutia hygienikov úplne zastavia rybolov. Ryby sa nesmeli loviť niekoľko mesiacov. Po tomto termíne rybolov obnovili, ale len v spomínanom režime bez konzumácie. Či bude platiť aj v budúcnosti, ukážu rozbory odchytených rýb v nadchádzajúcich dňoch.
PCB látky paria medzi syntetické organické chemické látky, ktoré sú známe ako chlórované uhľovodíky. Sú to olejovité kvapaliny veľmi odolné voči rozkladu. V minulosti sa využívali ako náplne kondenzátorov, transformátorov a pod., no pridávali sa do lakov a farieb. V prírode sa nerozkladajú, koncentrujú sa v telách živočíchov, šíria sa v potravinových reťazcoch a majú nepriaznivé účinky na živé organizmy. Preto ich výrobu zastavili a ich užívanie zakázali.
V bývalom Československu sa vyrábali v Chemku Strážske. Podľa odhadov sa v spomínanej firme vyrobilo vyše 21.000 ton. V roku 1989 definitívne ukončili distribúciu a predaj produktov na báze PCB. Po ukončení výroby zostali tisícky ton toxického odpadu v areáli závodu. Došlo aj k rozsiahlemu zamoreniu regiónu. Práve Zemplín je považovaný za jednu z najzaťaženejších oblastí PCB-látkami v Európe.