WASHINGTON. Rozhodnutie o zrušení vízovej povinnosti pre občanov Slovenska, ktorí cestujú do USA za účelom turistického ruchu, by podľa amerického prezidenta Georga W. Busha malo padnúť v polovici novembra. Oznámil to dnes po stretnutí so svojím slovenským partnerom Ivanom Gašparovičom v Bielom dome vo Washingtone.
"Očakávam, že pozitívne rozhodnutie pre vašich ľudí príde asi v polovici novembra," uviedol šéf americkej exekutívy.
Ak nám Američania zrušia víza, presný termín zrejme oznámia počas návštevy amerického ministra pre vnútornú bezpečnosť Michaela Chertoffa, ktorý 28. októbra príde do Bratislavy.
Podľa informácií TASR počet zamietnutých slovenských žiadostí o víza do USA je tesne nad hranicou piatich percent. Slovensko tak spĺňa poslednú podmienku na zrušenie víz z americkej strany. Na zrušenie vízovej povinnosti musí počet zamietnutých žiadostí klesnúť pod desaťpercentnú hranicu.
Zrušenie víz nebude znamenať, že sa zbavíme vypisovania dokladov. Na cestu budeme potrebovať pas s biometrickými údajmi a pred cestou do USA budú musieť slovenskí turisti vypĺňať elektronický formulár. Z elektronického systému registrácie by mali obratom dostať odpoveď, či sú v USA vítaní. Ak nie, budú musieť požiadať o víza na ambasáde.
V Afganistane zdvojnásobíme počet vojakov
Slovensko vyšle do Afganistanu raz toľko vojakov, ako tam pôsobí v súčasnosti. Momentálne tam máme 121 vojakov. “Slovensko už dnes navyšuje počty o 100 percent,” povedal prezident SR Ivan Gašparovič na brífingu v Oválnej pracovni.
Bush poďakoval Slovensku za účasť v operáciách NATO v Afganistane. Tvrdí, že sme podporili “mladú demokraciu” v Afganistane, aby nebol krajinou, kde sa ukrývajú zločinci.
Obaja prezidenti počas stretnutia preberali aj finančnú krízu. Podľa Gašparoviča rizikové sú automobilky. Slovensko podľa Gašparoviča vyrába na počet obyvateľov najviac osobných automobilov na svete. Slovenská hlava štátu sa obáva klesajúceho dopytu o autá, ale verí, že Slovensko nebude mať veľké problémy. “Som presvedčený, že Slovensko túto krízu prekoná bez väčšej ujmy,” uviedol Gašparovič.
Slovensku sa otvorili dvere do Európskej únie vďaka členstvu v NATO, myslí si prezident Gašparovič. Podľa neho vzťahy Slovenska a Spojených štátov sú najlepšie od vzniku nášho samostatného štátu v roku 1993.
Bez víz do 80 krajín
Občania SR môžu bez víz cestovať do 80 krajín sveta, naopak vstupné víza potrebujú získať pri ceste do vyše 110 štátov.
V rámci Európy môžu Slováci bez víz cestovať do všetkých krajín okrem Ruska, Bieloruska a Turecka.
Z amerického kontinentu stačí občanom SR platný pas na turistiku v krajinách ako Kanada, Mexiko, Brazília, Argentína, Bolívia, Ekvádor, Čile, Kolumbia, Peru či Venezuela.
V Ázii sa bez víz Slováci zaobídu v Izraeli, Gruzínsku, Japonsku, Južnej Kórei, Malajzii, Hongkongu, Singapure alebo na Filipínach.
Víza nevyžaduje ani Nový Zéland, potrebné sú však naďalej pri návšteve Austrálie.
Z afrických krajín vstupné víza netreba pri cestách do Juhoafrickej republiky, Maroka, na Seychelské ostrovy, Maurícius a v prípade organizovanej turistiky ani do Tuniska.
Podľa informácií z Ministerstva zahraničných vecí SR je dĺžka povoleného pobytu bez víz vo všeobecnosti 90 dní, respektíve tri mesiace, v niektorých krajinách je tento čas kratší (napríklad v JAR 30 dní, na Filipínach 21 dní, v Bruneji 14 dní). Niektoré štáty vyžadujú spiatočnú letenku, potvrdenie o ubytovaní - tzv. voucher alebo pozývací list.
Kroky k zrušeniu víz
23. - 24. februára 2005 - Oficiálnu návštevu SR absolvoval prezident USA George Bush. Prezident SR Ivan Gašparovič počas stretnutia s americkým prezidentom otvoril problém pretrvávajúceho vízového režimu USA voči Slovákom. Prezident Bush potvrdil, že Spojené štáty americké pripravujú pre strednú Európu takzvanú cestovnú mapu v otázke vízovej povinnosti.
13. marca 2007 - Americký Senát prijal zákon o vnútornej bezpečnosti, na základe ktorého budú mať letiská posilnené systémy ochrany a krajina poskytne miliardy dolárov na boj proti terorizmu. Komplexný zákon obsahuje okrem iného aj ustanovenia, ktoré rušia vízovú povinnosť pre návštevníkov zo spojeneckých krajín vrátane Slovenska.
14. februára 2008 - Hovorca veľvyslanectva USA v Bratislave Keith Hughes potvrdil, že Spojené štáty americké pravdepodobne zvážia zaradenie Slovenska do bezvízového režimu na základe nových údajov o počte zamietnutých žiadostí o americké víza, ktoré budú známe k 30. septembru 2008. Slovensko zatiaľ o dve percentá prekračuje maximálnu 10-percentnú mieru zamietnutých žiadostí o vstup do USA.
13. marca 2008 - Európska únia a Spojené štáty americké sa dohodli na riešení krízy okolo zrušenia vízovej povinnosti. Podľa dohody budú môcť pokračovať bilaterálne rozhovory Washingtonu s jednotlivými krajinami únie paralelne s rokovaniami na úrovni EÚ-USA.
17. marca 2008 - Minister vnútra SR Robert Kaliňák a minister pre vnútornú bezpečnosť USA Michael Chertoff podpísali vo Washingtone memorandum o porozumení v záležitosti bezvízového styku medzi oboma krajinami. Podľa slovenského ministra by USA mohli zrušiť vízovú povinnosť pre Slovensko už v roku 2008.
29. septembra 2008 - Vláda SR odsúhlasila dokumenty, ktoré sú potrebné pre zrušenie vízovej povinnosti pri cestovaní slovenských občanov do USA.
8. októbra 2008 - Minister vnútra SR Robert Kaliňák vo Washingtone podpísal spolu s americkým ministrom pre vnútornú bezpečnosť Michaelom B. Chertoffom Zmluvu medzi SR a USA o zintenzívnení spolupráce pri predchádzaní a boji proti trestnej činnosti. Slovensko tak urobilo ďalší krok k zrušeniu vízovej povinnosti pri cestovaní do USA.
9. októbra - Rozhodnutie o zrušení vízovej povinnosti pre občanov Slovenska, ktorí cestujú do USA za účelom turistického ruchu, by podľa amerického prezidenta Georga Busha malo padnúť v polovici novembra. Oznámil to dnes po stretnutí so svojím slovenským partnerom Ivanom Gašparovičom.
TASR