BRATISLAVA. "Prakticky na celom území Slovenska je zbytočne veľa lekární a druhotne tým pádom aj nedostatok liekových profesionálov," skonštatoval pre TASR Peter Stanko zo Slovenskej lekárnickej komory.
Podľa Stanka je potrebné si uvedomiť, že kvalitu, účinnosť a bezpečnosť lieku môže garantovať iba odborník farmaceut. "Skrátka, nemôžeme mať 100 lekární, v ktorých bude spolu dozerať na kvalitu 90 farmaceutov. Slovenské lekárenstvo je dnes v tomto smere na okraji priepasti," skonštatoval.
Situáciu podľa jeho slov zhoršuje aj odlev kvalifikovanej pracovnej sily do zahraničia, kam lekárnici idú za adekvátnymi platmi, a hlavne za lepším zdravotníckym a lekárenských systémom. Najviac odchádzajú do Českej republiky, ale mnoho farmaceutov odchádza aj do Veľkej Británie, Írskej republiky, do Holandska či iných európskych krajín. Výška mzdy v týchto krajinách je rôzna, ale všeobecne sa platy pohybujú na úrovni 1,5-3 násobku priemerných zárobkov slovenských lekárnikov.
Ročne končí na Slovensku viac ako 200 farmaceutov. Mnohí z nich však odchádzajú aj do iných sektorov v rámci farmácie, ako je veľkoobchod, výroba či marketing. "Zahraniční absolventi spravidla opúšťajú Slovensko a keď odíde za hranice aj zopár slovenských absolventov, zistíme, že na trh práce príde sotva stovka čerstvých farmaceutov. Pritom za posledné 3-4 roky vzniklo na Slovensku viac ako 800 lekární," hovorí Stanko.
Zahraniční študenti farmácie prichádzajú najmä z Česka, ale aj z Grécka, Portugalska či iných krajín. "Občas sa u nás objaví aj neeurópsky študent," uviedol Stanko. V rámci jedného ročníka je ich približne 20 percent.
"Slovenská lekárnická komora vedie register farmaceutov, takže viem povedať, že o príleve pracovnej sily zo zahraničia nemôže byť na Slovensku ani reči," uviedol. Dôvodom je podľa jeho slov nielen lepšie mzdové ohodnotenie v západných krajinách, ale aj to, že systém prirodzene nebuduje autoritu a vážnosť profesií ako lekárnik, lekár, sestra.
Podľa prieskumov je priemerný plat lekárnika na Slovensku asi o 2 až 3000 Sk (66,4 - 99,6 eura) nižší ako priemerný plat slovenského lekára. "Na verejnosti panuje ešte stále predstava o lekárnikoch s tučnými bankovými kontami, ale v skutočnosti sa pohybujú, podobne ako lekári, iba veľmi mierne nad hranicou priemernej mzdy," zhodnotil Stanko a dodal: "Navyše nezabúdajme, že na rozdiel od niektorých iných profesií pracujú všetci zdravotníci podstatne viac ako 8 hodín denne a 40 hodín v týždni."