BUDAPEŠŤ. Nie je pravda v takej forme, ako to povedal nedávno predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar, že maďarský expremiér József Antall žiadal pri prvých rokovaniach s Mečiarom pre Maďarskú republiku Žitný ostrov. Povedal to dnes pre maďarský portál zoom.hu historik a riaditeľ Ústavu pre výskum etnických menšín Maďarskej akadémie vied László Szarka.
"Pamätám sa na tie rozhovory, vtedajší minister zahraničných vecí Géza Jeszenszky to už dementoval. V tejto forme to nie je pravda. Mečiar sa pravdepodobne hmlisto pamätá na to, že Antall poukázal viackrát na to, že v regióne zanikajú staré, vznikajú nové štáty, s týmito je potrebné vytvoriť nejaký nový vzťah, z toho potom vznikali základné zmluvy," zdôraznil historik.
"V Antallových slovách existoval náznak toho, že by bolo prípadne možné otvoriť aj také trápne otázky, akou je otázka štátnych hraníc. Domnievam sa, že sa maďarský premiér explicitne vo svojich formuláciách nedostal až tak ďaleko, ale susedia na to reagovali veľmi citlivo, a Mečiar sa pravdepodobne pamätá na tieto náznaky," vysvetlil Szarka.
Na otázku redaktora portálu, aký by bol správny prístup Maďarska k Slovenskej republike v čase, keď predseda SNS má urážlivé poznámky na maďarských politikov alebo historické osobnosti, Szarka dôrazne povedal, že v každom prípade by sa malo Maďarsko stavať k SR ako k rovnocennému partnerovi a v tom má Maďarsko čo doháňať.
"V Maďarsku existuje postkoloniálna rétorika, podľa ktorej celá Karpatská kotlina patrí Maďarom. Myslím si, že zodpovedným maďarským postojom by malo byť hľadieť na slovenský národ ako na rovnocenný národ Karpatskej kotliny. Inou otázkou je, že tieto vzťahy tu v strednej a východnej Európe - teraz už v rámci Európskej únie a Schengenu - treba predefinovať. V týchto vzťahoch, žiaľ, existuje niekoľko momentov, v ktorých s niektorými susedmi nie je vytvorený jasný spôsob reči. Je to napríklad otázka menšín, ktorá otvára diskusie, podobne je to aj s priebežným predefinovávaním spoločnej histórie," konštatoval.
Ozajstnou tragédiou vo vzťahoch medzi Maďarskom a Slovenskom v uplynulých 20 rokoch podľa slov Szarku je to, čo povedal bývalý veľvyslanec ČSFR v Maďarsku Rudolf Chmel, že je "stála interferencia medzi vládami oboch krajín".
Ak na jednej strane je ľavicová vláda, tak na druhej strane je pravicová, ak náhodou ľavica je na oboch stranách, tak na jednej je populistická, na druhej zasa sociálno-demokratická ľavica, teda že neexistuje vzájomný kapitál politickej dôvery, ktorý by umožnil uspokojivé uzatvorenie existujúcich otvorených otázok.
Pritom existuje výzva uskutočniť historické zmierenie, druhou výzvou je postupné zlikvidovanie neriešených záležitostí, akými sú napríklad otázka Gabčíkova a ďalšie. Namiesto toho tieto problémy tlačíme pred sebou a vytvárame nové, uzavrel rozhovor pre zoom.hu historik Szarka.