BRATISLAVA. Národný program reforiem na roky 2008 až 2010, ktorý v stredu schválila vláda, považuje poslanec za SDKÚ-DS Ivan Štefanec za zaujímavý, otázne však je, či ho kabinet bude schopný realizovať. Ťažiskom dokumentu vicepremiéra Dušana Čaploviča a ministra financií Jána Počiatka sú opatrenia v piatich oblastiach - výskum, vývoj a inovácie, vzdelávanie, zamestnanosť, podnikateľské prostredie a klimatické zmeny a energetika. Zo štátneho rozpočtu si do roku 2010 vyžiadajú asi 74 miliárd Sk (2,46 miliardy eur).
Štefanec argumentuje, že materiál napríklad hovorí o potrebe zlepšenia podnikateľského prostredia, odstraňovaní byrokracie, čo však vláda v praxi nerobí, podobne podľa neho nekoná ani v ďalších oblastiach. V návrhu mu chýba zmienka o možnom zjednotení daní a odvodov, čo považuje za prvý predpoklad znižovania daňového a odvodového zaťaženia a úspor kvôli jednoduchosti takého systému. Aj vzhľadom na prebiehajúcu svetovú finančnú krízu si Štefanec myslí, že v reformách treba pokračovať tak, aby sa podnikateľské prostredie neustále zlepšovalo.
Podľa podpredsedu KDH Júliusa Brocku by sa dlhodobé zámery mali posudzovať zo zorného uhla globálnych problémov, a tak ako súkromný sektor aj štátny by mal prehodnotiť všetky aspekty a myslieť na úsporné opatrenia.
Predseda sociálneho výboru Jozef Halecký (ĽS-HZDS) vyslovil presvedčenie, že dokončiť treba najmä dôchodkovú a zdravotnícku reformu. V dlhodobom horizonte sa podľa neho nevyhneme zvyšovaniu veku odchodu do dôchodku, menej štedrý bude zrejme aj mechanizmus valorizácie dôchodkov. Nazdáva sa, že v druhom pilieri je priveľa ľudí, v treťom by zasa malo byť viac. Zmeniť by sa podľa neho mal aj pomer odvodov smerujúci do Sociálnej poisťovne a účty sporiteľov. V zdravotníctve sa musíme vyrovnať s nadbytočnými lôžkovými miestami, dôležitou je aj elektronizácia rezortu.
Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj sa nazdáva, že Slovensko by sa malo zamerať na využívanie komparatívnych výhod a skrytých rezerv. Pri reformnom úsilí by sa malo orientovať na starostlivo vybrané priority. "Nemôžeme pracovať na všetkom," konštatoval. Za významnú devízu považuje strategickú polohu SR, akcentoval preto dobudovanie infraštruktúry, aby Slovensko neobchádzali európske dopravné koridory. Nazdáva sa, že v oblasti vedy a výskumu sa treba zamerať sa na tvorbu niekoľkých špičkových centier prepojených na vysoké školy. Podstatné podľa neho je, aby produkty výskumu využívali predovšetkým domáce firmy a aby zo Slovenska neodchádzali mozgy.
Podľa Národného programu reforiem na roky 2008 až 2010 sú hlavnými výzvami slovenskej ekonomiky zvýšenie kvality vzdelávania, zníženie dlhodobej nezamestnanosti a odstraňovanie bariér v záujme efektívnejšieho využívania podnikateľského potenciálu.