BRATISLAVA. Netradičné náboženské spoločenstvá používajú na získanie členov či potenciálnych "zákazníkov" aj moderné marketingové metódy. Rôzne sekty, psychokulty či alternatívne smery sa na Slovensku správajú trhovo a preberajú mnohé techniky aj z firemného sektora.
"Popri klasických náboženských zoskupeniach sektách - sa dnes stále častejšie hovorí aj o tzv. mestskej, resp. klientskej religiozite. Tá sa vyznačuje konzumným uspokojovaním duchovných potrieb na základe ponuky zo strany rozmanitého spektra trhovo sa správajúcich pseudonáboženských či pseudovedeckých kultov. Niekedy sa až zdá, že ide o komerčný vzťah medzi tými, čo túžia po určitom druhu zážitku a tými, čo tieto ich potreby na súčasnom náboženskom trhu fiktívne uspokojujú," povedal pre TASR riaditeľ Centra pre štúdium siekt (CŠS) pri Ekumenickej rade cirkví v SR Boris Rakovský.
Ide napríklad o zážitok zázračného uzdravenia, zmeny stavu vedomia či harmonizáciu kozmickou energiou. Dodal, že takto vzniká individualistická spiritualita na základe subjektívneho zážitku a potrieb jedinca.
Rakovský pripomenul, že práve v novembri uplynie 30 rokov od hromadnej samovraždy 911 členov sekty Svätyňa ľudu v Jonestowne v Guyane. Poznamenal, že sekta často človeka oberá o vlastnú dôstojnosť, vytvára v ňom závislosť a vštepuje do neho rozmanité fóbie.
"Ľudia nevystupujú zo siekt z dôvodu vyhrážok fyzickou likvidáciou, ale preto, že sú im hlboko vštepované najrôznejšie fóbie, ktoré im zabraňujú sektu opustiť. Okrem toho podľahli falošným ilúziám a pocitom, ktoré v nich takéto spoločenstvá vedia až majstrovsky a sugestívne vzbudzovať," konštatoval.
Zdôraznil, že treba venovať omnoho väčšiu pozornosť prevencii a osvete. Akademická komunita by taktiež mala podľa neho v rámci svojich možností vytvoriť priestor na prípravu odborníkov, ktorí by sa seriózne venovali tomuto fenoménu.
Sekty, psychokulty a alternatívne smery sú programovo zamerané na rôzne vekové a sociálne skupiny. Okrem dospievajúcej mládeže ich pôsobenie zasahuje aj podnikateľov, chorých, seniorov a podobne. Rizikovou skupinou sú i dospelí po päťdesiatke, ktorým odišli z domu deti a rodiace sa prázdno v partnerskom živote zaplnia práve takýmto novým spoločenstvom.
Na CŠS, ktoré poskytuje aj poradenstvo, sa s rôznymi problémami z celého Slovenska ročne obráti približne 150 ľudí. Najmä rodičia detí, ktoré sa zaoberajú s myšlienkou vstúpiť do sekty, alebo dokonca v nej už sú.
Sekty a súčasné psychokulty sú podľa Rakovského komplexný fenomén. Vo svete sa mu venujú nielen teológovia či religionisti, ale aj psychológovia, pedagógovia, lekári, sociológovia, právnici i ekonómovia.
"Ústava Slovenskej republiky síce každému zaručuje slobodu vierovyznania, avšak majoritná spoločnosť by mala vytvoriť také kontrolné mechanizmy, aby zamedzila prípadnému zneužívaniu náboženstva na vytváranie zhubnej závislosti a nedôstojného novodobého otroctva, ktorého sme nezriedka v sektách, žiaľ stále častejšie svedkami. To, kam takéto počínanie môže dospieť, ukázal aj prípad v Jonestowne," uzavrel Rakovský.