BRATISLAVA. Najneskôr od 1. januára 2009 by mal začať fungovať nový systém databázy odcudzených umeleckých diel, ktorý pripravuje odborná pracovná skupina na Ministerstve vnútra (MV) SR. "Mal by nahradiť doterajší, ktorý je už zastaraný a nevyhovuje aktuálnym požiadavkám kladeným na prevádzkovanie takéhoto systému," uviedla pre TASR hovorkyňa Prezídia Policajného zboru v Bratislave Andrea Polačiková.
Dodala, že časť údajov z novej databázy by mala byť sprístupnená aj verejnosti prostredníctvom internetu. Pri tomto type kriminality ide podľa Polačikovej o vysoko latentnú činnosť a práve z tohto dôvodu zriadili na MV SR odbornú pracovnú skupinu s cieľom vypracovať novú databázu. Podľa informácií novinára a publicistu Ľubomíra Stančeka vo svete už existuje oficiálne verejne prístupný zoznam, kde sa cez Interpol dostanete k dokumentácii o kradnutých predmetoch. Preto je pri objasňovaní krádeží umeleckých predmetov veľmi dôležité, aby mal majiteľ umeleckého diela jeho fotodokumentáciu, presný, čo najpodrobnejší popis a fotografie.
"Z celoslovenského pohľadu zaznamenali za rok 2007 na úseku krádeží vlámaním do objektov so starožitnosťami a umeleckými predmetmi celkovo deväť prípadov, čo je o 22 menej ako v roku 2006, kedy zaznamenali 31 prípadov," konštatovala Polačiková. V minulom roku objasnili tri prípady, čo je o tri menej ako v roku 2006, kedy bolo objasnených šesť prípadov. "Celková spôsobená škoda v roku 2007 predstavovala 174.000 Sk (5775 eur). Pre porovnanie, v roku 2006 išlo o škodu 9,710.000 Sk (322.312 eur)," dodala.
Pri ostatných krádežiach v objektoch so starožitnosťami a umeleckými predmetmi bolo podľa hovorkyne v minulom roku spáchaných 15 skutkov, čo je o jeden prípad viac ako v roku 2006. "Objasnené boli štyri prípady a v roku 2006 tri," konštatovala. Spôsobená škoda predstavuje 1,149.000 Sk (38.139 eur) a v roku 2006 1,049.000 Sk (38.139 eur), prišlo teda k nárastu o 100.000 Sk (3319 eur).
V súvislosti s trestnou činnosťou súvisiacou so starožitnými predmetmi polícia spolupracuje aj zo zahraničnými partnermi prostredníctvom Interpolu. "V minulom roku sme prijali zo zahraničia 147 žiadostí a Slovenská republika zaslala 18 žiadostí," dodala Polačiková.
Stanček upozornil, že v obchode s umením sa nemusí človek stretnúť len s kradnutými predmetmi, ale často aj s falzifikátmi. "Európsky trh s umením a myslím, že ani americký nie je na tom lepšie, podľa oficiálnych štatistík tvoria zo 60 percent falzifikáty," upozornil. Čierna burza podľa neho existuje aj na Slovensku. Zaujímavými artiklami sú podľa jeho slov okrem obrazov, sôch a šperkov hlavne starožitnosti. "Od úžitkových predmetov, cez nábytok, sklo, koberce," dodal.
Zaujímavé je, že niekedy sa ani odborníci nedokážu zhodnúť na tom, čo je falzifikát a čo falzifikát nie je. "Stáva sa, že svoje dielo poprie aj sám autor. Má slabšiu chvíľku, po rokoch sa mu to vráti a on jednoducho, keď si je vedomý toho, že to nie je to pravé orechové povie, že to on nenamaľoval," uzavrel Stanček.