BRATISLAVA. Zvýšenie transparentnosti rozhodovania a vynútiteľnosti pravidiel verejnej kontroly pri využívaní fondov z Európskej únie (EÚ) presadzujú Priatelia Zeme prostredníctvom pozmeňujúcich návrhov k zákonu o pomoci a podpore z fondov Európskeho spoločenstva. V parlamente ich pri prerokúvaní zákona predloží poslankyňa za SDKÚ-DS Lucia Žitňanská.
"Zákon ide dobrým smerom, ale má dva zásadné nedostatky. Ide o neúplné zverejňovanie informácií o schválených projektoch a nedostatočné opatrenia pri oblasti konfliktu záujmov," povedal dnes novinárom koordinátor projektu Fondy EÚ Priateľov Zeme Roman Havlíček.
Predložená právna norma počíta s tým, že sa rovnako ako doteraz budú zverejňovať informácie ako názov organizácie, názov projektu a pridelená výška financií. Priatelia Zeme navrhujú, aby ministerstvá okrem toho zverejňovali aj ciele a stručný obsah projektu, vrátane jeho predpokladaných výstupov, teda vecí, ktoré chce naplniť - napríklad počet školení, seminárov, atď. Argumentujú, že verejnosť sa zatiaľ nemôže dozvedieť, na čo slúžia schválené projekty a čo má byť ich výsledkom.
Havlíček oceňuje, že zákon rieši aj oblasť konfliktu záujmov, ale navrhovaný spôsob považuje za nedostatočný. Upozornil, že zákon nestanovuje presné lehoty a postupy, ako konať v prípade zistenia konfliktu záujmov. "Je absolútne kľúčové, aby zákon zaviedol povinnosť ministerstva rozhodnúť o zaujatosti v istej lehote. Ak úradník neoznámi svoju zaujatosť, a tá sa v konaní preukáže, malo by sa to posudzovať ako porušenie služobnej disciplíny podľa zákona o štátnej službe. Dôsledkom dodatočného zistenia zaujatosti by malo byť aj zrušenie rozhodnutia o schválení projektu a jeho nové posúdenie," zdôrazňuje Havlíček.
Rovnako presadzuje zjednotenie postupu rezortov pri procese rozhodovania o prideľovaní eurofondov, a to tak, aby ministri nemohli svojvoľne meniť rozhodnutia výberových komisií o schválených projektoch, čo im teraz zákon umožňuje.
Priatelia Zeme zároveň navrhujú, aby Úrad vlády SR prostredníctvom svojho odboru boja proti korupcii kontroloval rozdeľovanie fondov EÚ.
Návrhom zákona sa tento týždeň budú zaoberať výbory NR SR, parlament o ňom definitívne rozhodne na nadchádzajúcej schôdzi začínajúcej 21. októbra. Predkladá ho vicepremiér Dušan Čaplovič v spolupráci s ďalšími rezortmi.