BANSKÁ BYSTRICA. Pred senátom Okresného súdu Banská Bystrica vypovedal dnes v procese s bývalými policajtmi Miroslavom J. (41) a Róbertom P. (36), ktorých prokurátorka okrem iného obžalovala zo spáchania dvoch ozbrojených lúpeží, aj advokát Milan A. Ten svoju možnú súvislosť s lúpežným prepadnutím advokáta Jána Smetanu a jeho manželky poprel. Tiež nadštandardné vzťahy s obžalovaným Róbertom P., bývalým banskobystrickým policajným vyšetrovateľom.
Ďalší advokát, ktorý pôsobil v advokátskej kancelárii Smetanu susediacou s kanceláriou Milana A. na súde uviedol, podobne ako po lúpežnom prepadnutí, že vzťahy medzi vyšetrovateľom Róbertom P. a Milanom A. boli nadštandardné. Stretávali sa veľmi často aj v advokátovej kancelárii. Bol pri tom, keď Milan A. prišiel do kancelárie Smetanovej dcéry a spýtal sa jej, či vie o majetkových pomeroch otca. Mal sa jej spýtať, pričom bolo evidentné, že predtým požil alkohol, či vie odkiaľ má otec peniaze na nové autá, na pozemok a na vybudovanie rodinného domu. Neskôr sa jej rodičia stali obeťami lúpežného prepadnutia.
Vyšetrovateľka, ktorej prípad lúpeže Miroslava Greška a jeho manželky z Tajova pridelili dnes uviedla, že to bol jej prvý prípad. Na poste vyšetrovateľ - čakateľ iba začínala, pričom jej školiteľom bol vyšetrovateľ Róbert P. Sedeli v jednej kancelárii a pripustila, že aj ako školiteľ ju mohol pri vyšetrovaní prípadu usmerňovať a nahliadať do vyšetrovacieho spisu. Tiež to, že v tomto prípade mohla pri niečom pochybiť. Vyšetrovateľ, ktorému pridelili prípad lúpeže manželov Smetanovcov na súde uviedol, že tieto prípady, podobne ako lúpežne prepadnutie Jána Kubašiak z Polomky, ktorého pri tom zavraždili, majú spoločné znaky. Sú nimi profesionálny postup lupičov, násilie, brutalita a nezanechanie stôp.
Expolicajti Miroslav J. a Róbert P. sa zodpovedajú tiež zo spáchania zločinov porušovania domovej slobody, poškodzovania cudzej veci a pokusu lúpeže. Dopustiť sa ich mali v spolupáchateľstve s Jurajom Rozsíkom. Ten však pri objasňovaní lúpeží začal spolupracovať s políciou a v procese vystupuje ako svedok.
Obidvaja obžalovaní tvrdia, že sú nevinní a skutkov, za ktoré ich obžalovali, sa nedopustili. Podľa nich Rozsík klame a krivo ich obvinil preto, aby sa tak vyhol trestu. Tvrdia, že na krivú výpoveď ho naviedli policajti, ktorí prípad zmanipulovali.
Bývalí policajti mali v marci 2004 v Tajove pri Banskej Bystrici ozbrojení pištoľami lúpežne prepadnúť v rodinnom dome rodičov známeho slovenského futbalistu Vratislava Greška. Odcudzením peňazí, rôznych vecí a poškodením zariadenia domu im spôsobili škodu za približne 943.000 Sk (31.301,87 eura). Vo februári 2005 mali tak isto ozbrojení prepadnúť aj banskobystrického advokáta a jeho manželku. Z domu ukradli peniaze, rôzne predmety zo žltého kovu a poškodili časť zariadenia, čím im spôsobili škodu za viac ako 160.000 Sk (5311,03). V oboch prípadoch obete fyzicky napadli a spôsobili im rôzne zranenia, advokátovi a jeho manželke dokonca pravdepodobne cigaretami popáli ruky. Koncom roku 2004 sa trojica pokúsila prepadnúť a olúpiť aj rodinu z istého domu v Kalnej nad Hronom. To sa im ale nepodarilo, pretože spanikárili po tom, ako okolo náhodne prechádzala policajná hliadka.
Pokračovanie hlavného pojednávania s bývalými policajtmi je naplánované na Okresnom súde Banská Bystrica v utorok 24. októbra.