BRATISLAVA. Výskumy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ukazujú, že jazda so zapnutými svetlami počas dňa prispieva k zníženiu nehodovosti o 13 percent. "Podľa analýz, keby všetky automobily v celej Európe svietili počas jazdy celý deň, predišlo by sa takmer dvom miliónom nehôd, 5500 ľudí by ostalo nažive a vyše 155.000 by sa vyhlo zraneniu," povedala pre TASR Anna Hittmárová z Výskumného ústavu dopravného, a.s.
Celodenné svietenie pomáha prevencii nehôd, hlavne na križovatkách a cestných uzloch. "Svietenie môže byť otázkou života a smrti najmä pre motocyklistov, pretože ak sa otáčajú alebo predbiehajú, uvidia vozidlá so zapnutými svetlami oveľa skôr ako tie, ktoré nemajú zapnuté svetlá. Nezanedbateľný je aj fakt, že najpreferovanejšou farbou pri výbere automobilu je šedá alebo tmavé odtiene, ktoré sa ľahšie prehliadnu aj v horúcom lete," upozornila Hittmárová.
Zároveň podotkla, že takmer všetky zverejnené štúdie vyjadrujú zníženie počtu hromadných dopravných nehôd zavedením celodenného svietenia (DRL). Dôkazy účinkov DRL na dopravnú nehodovosť pochádzajú aj zo štúdií vypracovaných v Škandinávii, Kanade a Spojených štátoch.
Skúmanie účinkov zákona o DRL v Nórsku medzi rokmi 1980 až 1990 odhalilo pokles hromadných dopravných nehôd počas dňa o desať percent. Dánska štúdia zaznamenala sedempercentné zníženie dopravných nehôd počas prvých 15 mesiacov povinného dodržiavania DRL a 37-percentný pokles v počte dopravných nehôd spôsobených pri odbočovaní vľavo.
Kanadská štúdia z roku 1994, porovnávajúca modely vozidiel s DRL z roku 1990 s vozidlami z roku 1989 bez DRL, zistila 11-percentné zníženie počtu hromadných dopravných nehôd.
Výskum z USA v roku 1985 zistil u osobných vozidiel, ktoré boli modifikované na DRL, sedempercentné zníženie hromadných zrážok počas dňa, než tomu bolo u vozidiel bez DRL. Počet hromadných dopravných havárií počas dňa zodpovedal takmer polovici políciou zaznamenaných nehôd v USA.
Celodenné svietenie vyžadujú zákony už v 14 európskych krajinách. Na Slovensku si musia vodiči zapnúť svetlá od stredy 15. októbra. V prípade, že tak neurobia, im hrozí pokuta do výšky 2000 korún (66,39 eur).
Európska komisia v súčasnosti pripravuje smernice, podľa ktorých by sa celodenné svietenie aj za nezníženej viditeľnosti zaviedlo vo všetkých krajinách únie. Nové pravidlá reagujú na trend ochrany zdravia a zvyšovania bezpečnosti v premávke (celodenné svietenie, povinné prilby pre cyklistov a povinné detské autosedačky) a snahu polície eliminovať vyčíňanie cestných pirátov.