ŽILINA. "Išlo nám hlavne o to, aby sme poukázali na pamiatky, na zaujímavé nehnuteľnosti, ktoré sa nachádzajú v Žiline, aby sme im mohli venovať väčšiu pozornosť," konštatoval žilinský primátor Ivan Harman.
Týmto krokom by si mali Žilinčania podľa neho tiež uvedomiť, že okrem oficiálne vyhlásených národných kultúrnych pamiatok sú v meste aj ďalšie objekty, ktoré majú svoj architektonický a historický význam. "Využili sme možnosť, ktorú nám ukladá pamiatkový zákon, že obce môžu mať evidenciu pamätihodností mesta, tak sme vytvorili systém, ako niektoré hnuteľné, nehnuteľné veci dostať do povedomia," uviedol hlavný architekt mesta Žilina Martin Pavelek. Prvými žilinskými pamätihodnosťami sú: Dom smútku, krytá plaváreň, budova Spojených elektrární Slovenska - súčasné sídlo
Stredoslovenskej energetiky, objekt Ciachovňa, mestská vila na Hálkovej ulici, obytný dom na Námestí požiarnikov či športová hala na Bôriku. "Okrem žilinských veží sa stala synonymom Žiliny, v tej dobe predstavovala prevratnú stavebno-konštrukčnú technológiu, ktorá bola ocenená aj na medzinárodných fórach, jej autor dostal aj medzinárodné ocenenia," podotkol Pavelek.
Vyhlásenie pamätihodností má podľa Harmana skôr spoločenský a deklaratívny charakter, pretože mesto nemá kompetenciu na postih či samostatnú ochranu týchto nehnuteľností nad rámec stavebného či pamiatkového zákona. Ich prípadnú rekonštrukciu alebo zmenu vzhľadu bude posudzovať odbor hlavného architekta mesta, aj komisia pre žilinské pamätihodnosti, ktorá zváži, či ide o primeraný zásah. Ak sa však majiteľ objektu rozhodne ho zbúrať, mesto tomu nezabráni. Majiteľom týchto nehnuteľností vyplývajú podľa Paveleka výhody zo zápisu do zoznamu, pretože budú môcť požiadať o finančný príspevok napríklad na výmenu okien či strešnej krytiny.
Žilinskí poslanci schválili vlani v júni návrh všeobecne záväzného nariadenia o podmienkach výberu pamätihodností, ktorý vypracoval Útvar hlavného architekta Žiliny v súlade so zákonom o ochrane pamiatkového fondu v spolupráci s Krajským pamiatkovým úradom v Žiline, metodickým usmernením Ministerstva kultúry SR a odbornou verejnosťou. V zozname môžu byť kombinované diela prírody a človeka, historické udalosti, názvy ulíc, zemepisné a katastrálne názvy, ktoré sa viažu k histórii a osobnostiam lokality.