BRATISLAVA. Nadácia Pontis sa obáva toho, že pondelkové rozhodnutie Európskej únie zrušiť cestovné obmedzenia pre najvyšších predstaviteľov v Bielorusku, otvorí dvere ďalšiemu uvoľňovaniu vzťahov s Lukašenkovým režimom bez toho, aby sa v krajine udiali reálne zmeny.
"Práve nedostatok jasných kritérií, ktoré mali sprevádzať včerajšie (pondelkové - pozn. SITA) rozhodnutie EÚ znamená, že akýkoľvek dialóg medzi Bruselom a Minskom sa bude v nasledujúcom období odohrávať podľa podmienok diktovaných prezidentom Alexandrom Lukašenkom, nie štátmi Európskej únie," upozorňuje Vladimír Vladár z Nadácie Pontis.
Prezidentovi Lukašenkovi nemali povoliť cestovať do štátov EÚ, domnieva sa Pontis. Podľa Vladára, ako líder krajiny je zodpovedný za systematické porušovanie ľudských práv, ktorého sa dopúšťajú štátne orgány v Bielorusku. Pontis tvrdí, že vyhlásenie EÚ o zrušení cestovných obmedzení je viac ponukou ako odmenou za nedostatočné zmeny v oblasti demokratizácie krajiny.
Bielorusko však prepustením všetkých politických väzňov v auguste splnilo hlavnú podmienku, ktorú EÚ stanovila pre spustenie dialógu s krajinou pred parlamentnými voľbami. "Ak má dialóg s EÚ pokračovať, v Bielorusku nesmú pribudnúť žiadni noví či staronoví politickí väzni," upozorňuje Vladár. Podľa neho rozhodnutie EÚ treba vnímať aj ako dôsledok augustovej zmeny nazerania EÚ na Rusko a najmä ako snahu poskytnúť Bielorusku polročnú lehotu na to, aby vláda presadila zmeny, ktoré majú zlepšiť situáciu v oblasti ľudských práv v krajine.
EÚ v pondelok zmiernila sankcie voči Bielorusku. Ministri zahraničia krajín únie zrušili cestovné obmedzenia pre niektorých bieloruských predstaviteľov vrátane prezidenta Alexandra Lukašenka. Zákaz cestovať do EÚ malo 40 predstaviteľov krajiny, ktorým únia tiež zmrazila účty po kontroverzných prezidentských voľbách v roku 2006. Na zozname osôb, ktoré naďalej nesmú cestovať do únie, zostalo len zopár Bielorusov vrátane predsedníčky ústrednej volebnej komisie Lydie Jermošinovej, ktorým únia pripisuje zodpovednosť za zmiznutie viacerých osôb v rokoch 1999 a 2000.
Komisárka EÚ pre vonkajšie vzťahy Benita Ferrerová-Waldnerová v pondelok po stretnutí s bieloruským ministrom zahraničia Sergejom Martinovom vyhlásila, že EÚ chce odmeniť Bielorusko za prepustenie politických väzňov a povzbudiť tak demokratické zmeny v krajine. "Musíme ukázať, že pokrok odmeníme," vyhlásila Ferrerová-Waldnerová. Bielorusko má podľa nej teraz historickú šancu pokračovať v krokoch smerom k demokracii.