SR a MR podpísali dohodu o vzájomnej výmene informácií o zmenách úrovne radiácie
Budapešť 26. apríla (TASR) - Ministri ochrany životného prostredia SR a Maďarska, László Miklós a Béla Turi-Kovács podpísali v stredu v Budapešti dohodu, ktorá už od leta 2001 umožní vzájomnú výmenu informácií o prípadných zmenách úrovne radiácie na základe monitoringu celoštátnych meracích sietí v oboch štátoch.
Podľa slov šéfov oboch rezortov ekológie je podpísanie dokumentu príkladom na prípravu podobných dohôd s ďalšími krajinami, medzi iným v záujme zlepšenia pocitu bezpečnosti obyvateľstva.
Odborníci oboch krajín poskytnú pri monitoringu namerané hodnoty priamym prenosom údajov druhej strane.
Seminár o riešení krízových situácií v podunajskom regióne sa skončil v Maďarsku
Budapešť 26. apríla (TASR) - Význam regionálnej spolupráce, ako aj zriadenia spoločných databánk a jednotnej logistiky zdôraznili účastníci medzinárodného semináru o riešení krízových situácií a konfliktov v podunajskom regióne. Zástupcovia Bulharska, Chorvátska, Maďarska, Rumunska, ako aj SR využili podujatie, ktoré sa v stredu skončilo v Budapešti, aj na výmenu skúseností o fungovaní rozhodovacích a riadiacich systémov.
Trojdňový seminár, ktorý pripravili maďarské Celoštátne generálne riaditeľstvo pre ochranu pred katastrofami (OKF) a Európske centrum pre bezpečnostné štúdie Georgea C. Marshalla, poslúžil ako príležitosť na výmenu poznatkov medzi predstaviteľmi exekutívy, podieľajúcej sa na manažovaní krízových situácií.
Podľa slov generálneho riaditeľa OKF Istvána Endrödiho je popri prírodných katastrofách dôležité venovať pozornosť aj problémom súvisiacim s dopravou nebezpečných materiálov, keďže sa nezriedka stáva, že ich prepravujú vozidlá v zlom technickom stave s personálom, ktorý nie je adekvátne pripravený na takúto úlohu.
Vodič slovenského kamiónu bude čeliť podozreniu z pašovania syra
Budapešť 26. apríla (TASR) - Maďarské colné orgány zhabali na hraničnom priechode Rusovce-Rajka náklad istého slovenského kamiónu, ktorý mal podľa predložených dokladov prepraviť do Budapešti 20 ton syra Eidam v hodnote dvoch miliónov forintov. Stalo sa tak v stredu po tom, čo colníci detailne skontrolovali vozidlo a pri prehliadke našli vo vodičovej kabínke pôvodnú faktúru na 15 miliónov forintov.
Colnica v Rajke preto nielen zhabala náklad, ale iniciovala aj stíhanie vodiča-občana SR, ktorý uviedol nepravdivé údaje, pre dôvodné podozrenie z trestného činu pašovania.
Štyria z 18 zadržiavaných Slovákov v Izraeli by sa mali vrátiť domov dnesňy
Tel Aviv 26. apríla (TASR) - Štyria z osemnástich v Izraeli zadržiavaných slovenských občanov by sa mali vrátiť do vlasti ešte dnes. Osemnásti mladí ľudia, ktorí sa na území Izraela zdržiavali dlhšie ako umožňuje bezvízová dohoda medzi SR a Izraelom, sa v súčasnosti naďalej nachádzajú vo väzení na predmestí Ramla, ktoré je súčasťou Tel Avivu.
Situáciu okolo rokovaní o prepustení občanov SR, ktorí pracovali v meste Eilat, komplikuje skutočnosť, že v stredu a dnes sú v Izraeli štátne sviatky - Deň pamiatky a Deň nezávislosti. Najskorší možný termín návratu ostatných zadržiavaných do vlasti je v pondelok. TASR o tom dnes informoval pracovník veľvyslanectva SR v Izraeli Karol Šefčík.
Nelegálna práca je v Izraeli veľkým problémom a polícia podniká pravidelné razie s cieľom vyhľadať ľudí, ktorí pracujú bez pracovných víz. Zadržanie nelegálnych pracovníkov v Izraeli preto nie je žiadnou mimoriadnou udalosťou.
Pokusy o nelegálnu prácu v Izraeli znamenajú pre každého veľké riziko a okrem toho poškodzujú povesť SR v židovskom štáte. Každý občan idúci do Izraela by mal rátať s tým, že v prípade podozrenia sa musí podrobiť sprísnenej kontrole. Izraelskí imigrační úradníci veľmi dôkladne skúmajú, či cestujúci prišiel ako turista, alebo či si prišiel hľadať nelegálnu prácu.
Predseda parlamentu Jozef Migaš v Kanade loboval za záujmy SR
Toronto 26. apríla (TASR) - Rokovania slovenskej parlamentnej delegácie na čele s predsedom Národnej rady SR Jozefom Migašom sa počas návštevy Kanady sústredili na získanie podpory pre snahu SR začleniť sa do euroatlantických spoločenstiev a na prehĺbenie hospodárskej spolupráce. Okrem toho poslanci absolvovali sériu stretnutí s krajanmi a v rozhovoroch s kanadskými politikmi posúdili úroveň bilaterálnych vzťahov.
Podporu ambíciám SR vo vzťahu k NATO vyjadril kanadský premiér Jean Chrétien, keď v utorok v rozhovore s Migašom potvrdil, že Kanada je za rozširovanie Severoatlantickej aliancie a SR by mala byť v jeho ďalšej vlne. Podľa Chrétiena prijatie SR prichádza do úvahy preto, že sa podarilo vyriešiť vnútropolitické problémy, čo bola hlavná príčina neprijatia SR do aliancie na washingtonskom summite. Keďže podmienky ako fungovanie trhu, demokracie a právneho štátu SR splnila, "teraz našou úlohou je prijať vás do NATO," tlmočil Chrétienove slová predseda NR SR. Plány SR získať členstvo v aliancii podporil aj predseda Dolnej snemovne kanadského parlamentu Peter Milliken.
Témou rokovaní v Kanade bola aj práca v Organizácii pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), ale aj prijatie SR do EÚ, na ktorom Ottawe záleží ako uviedol predseda Senátu Dan Hays. Generálna guvernérka Kanady Adriena Clarksonová na rokovaní s Migašom uviedla, že po získaní členstva v OECD má SR šancu stať sa aj členom NATO.
Na program rokovaní sa dostal aj záujem Slovenska stať sa zatiaľ pozorovateľom, neskôr členom Medzinárodnej organizácie frankofónnych krajín.
Počas pobytu slovenských poslancov v Kanade sa diskutovalo aj o pripravovaných návštevách politikov, ktoré budú príspevkom k prehĺbeniu bilaterálnej spolupráce tú obe strany hodnotia ako aktívnu.
Predseda NR SR Chrétienovi tlmočil pozvanie na oficiálnu návštevu SR, čo vzhľadom na pracovný kalendár kanadského predsedu vlády tento rok nebude možné. Mohla by sa však uskutočniť návšteva predsedu vlády SR Mikuláša Dzurindu v Kanade, na ktorú ho prostredníctvom Migaša pozval premiér Chrétien. Kanadu na budúci rok navštívi aj prezident SR Rudolf Schuster.
V máji SR navštívi kanadská ministerka pre ľudské zdroje Jane Stewartová, ktorá podpíše dvojstrannú zmluvu o sociálnom zabezpečení týkajúcu sa oblasti vyplácania dôchodkov. Zmluva sa vzťahuje na dávky sociálneho zabezpečenia, ktoré budú priznané a vyplácané za podmienok a v rozsahu určenom právnymi predpismi tej zmluvnej strany, na území ktorej sa zamestnanie vykonáva.
Témou rokovaní poslaneckej delegácie v Kanade bolo aj otvorenie veľvyslanectva Kanady v Bratislave, lebo "z krajín G7 už jedine Kanada nebude mať na Slovensku svoje samostatné veľvyslanectvo", zdôraznil Migaš.
S kanadským ministrom pre zahraničný obchod Pierrom Pettigrewom, ktorý v septembri 2000 viedol na Slovensku obchodnú misiu, poslanci NR SR rokovali aj o výraznejšom príleve priamych kanadských investícií, napríklad do výrobnej sféry. Migaš po rokovaní s Pettigrewom kriticky pripomenul, že zmluva o zabránení dvojitému zdaneniu medzi SR a Kanadou "leží kdesi na Ministerstve financií SR".
Migaš požiadal ministra Pettigrewa o prehodnotenie zrušenia vízovej povinnosti občanov SR, minimálne pre držiteľov diplomatických a služobných pasov, i uľahčenie vybavovania víz pre podnikateľov. V Kanade však majú obavy, že v prípade zrušenia vízovej povinnosti pre občanov SR sa na jej územie dostanú ľudia, ktorí nie sú z hľadiska záujmov tohto štátu žiaduci. Migaš však podľa vlastných slov naznačil, že "sa netreba obávať nejakého prílevu občanov SR do Kanady".
Dnešný, posledný deň návštevy poslancov NR SR v Kanade má skôr ekonomický ako politický charakter. Migašom vedená delegácia sa na pracovných raňajkách stretla s podnikateľom a finančníkom Tomášom Baťom a absolvovala aj stretnutie s predstaviteľmi strojárskej firmy Bombardier, ktorá je výrobcom napríklad osobných nákladných a železničných vozňov, obchodných lietadiel, hydroplánov a motorových rekreačných člnov. Spoločnosť má pobočky v 12 krajinách a zamestnáva 56 tisíc ľudí, z toho 38 tisíc v USA, 17 tisíc v Európe a dvetisíc v Číne. Objem príjmov v minulom roku predstavoval 13,6 mld. kanadských dolárov.
Pobyt v Kanade poslanci NR SR využili aj na stretnutia s krajanmi. Vo výsledkoch oficiálneho sčítania ľudu (1991) sa uvádza, že v Kanade žije 29.350 osôb slovenského a vyše 53.000 československého pôvodu. Odhady krajanských organizácií sa pohybujú v rozpätí od 40.000 do 80.000, avšak reálny stav je nižší. Väčšina krajanov, 18.840 žije v provincii Ontário.
Imigrácia po roku 1991 je nižšia a prevažujú vysokoškolsky vzdelaní ľudia. Ročne sa do Kanady prisťahuje priemerne 200 občanov SR.
Pavol Hrušovský rokoval s bavorským ministrom hospodárstva
Mníchov 26. apríla (TASR) - O hospodárskej spolupráci Slovenskej republiky a Bavorska rokoval dnes v Mníchove podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky (NRSR) Pavol Hrušovský s bavorským ministrom hospodárstva Ottom Wiesheuom.
"Práca musí prísť za ľuďmi, ak nechceme, aby oni odchádzali za prácou," uviedol Pavol Hrušovský po pracovnom stretnutí s bavorským ministrom, ktorý v decembri minulého roku priviedol na Slovensko misiu bavorských podnikateľov.
"S pánom ministrom Wiesheuom sme dohodli recipročnú návštevu slovenských podnikateľov v Bavorsku," komentoval výsledok stretnutia P. Hrušovský. Ako dodal, presný termín aj program tejto návštevy bude ešte treba dohodnúť, dvere sú však už otvorené.
Schôdzka s Ottom Wiesheuom sa uskutočnila v rámci pracovnej návštevy delegácie NRSR vedenej jej podpredsedom P. Hrušovským, ktorá sa koná na pozvanie predsedu bavorského parlamentu Johanna Bohma. Oficiálny program návštevy slovenskej delegácie sa skončí dnes večer prijatím u Johanna Bohma.
TASR o tom dnes informoval Peter Stach, poradca podpredsedu NR SR.
Ek pozastavila schvaľovanie tendrov na Slovensku
Brusel 26. apríla (TASR) - Európska komisia (EK) dnes oznámila, že pozastavila tendre a platby v rámci predvstupovej pomoci pre Slovensko kvôli vyšetrovaniu aféry okolo zneužívania poskytnutých finančných prostriedkov bývalým pracovníkom Úradu vlády SR. Podľa informácií TASR však nedošlo k prerušeniu platieb, ale k pozastaveniu schvaľovania prebiehajúcich tendrov, posudzovania tendrových spisov a uzatváraniu nových kontraktov.
Hovorca Jonathan Faull dnes oznámil, že šéf Generálneho riaditeľstva EK pre rozšírenie Eneko Landaburu zaslal pred časom slovenskému vicepremiérovi pre integráciu Pavlovi Hamžíkovi list, v ktorom ho žiada o podrobné informácie o vyšetrovaní aféry okolo bývalého riaditeľa odboru zahraničnej pomoci Úradu vlády SR Rolanda Tótha. "Medzitým sme skutočne prerušili tendre a platby na Slovensku," vyhlásil Faull na brífingu v Bruseli bez uvedenia ďalších podrobností.
Podľa zdrojov TASR komisia pozastavila schvaľovanie tendrov a kontraktov na už schválené projekty v rámci predvstupových programov. Komisia rozhodla "pozastaviť schvaľovanie tendrov, (tendrových) spisov a kontraktov", citoval z rozhodnutia EK zdroj, ktorý si neželal byť menovaný.
V rámci predvstupových programov EÚ pre kandidátske krajiny (PHARE, ISPA, SAPARD) sú na schválené projekty vypísané tendre, do ktorých sa prihlasujú podniky zaujímajúce sa o realizáciu projektu.
Bývalý riaditeľ odboru zahraničnej pomoci Úradu vlády SR Tóth je podozrivý z toho, že tieto tendre manipuloval. Podľa informácií z médií mal od víťazov tendrov inkasovať nemalé finančné prostriedky. Prípady úplatkárstva sa vyskytovali aj v procesoch prípravy projektov, v ktorých Tóth údajne vyžadoval nelegálne platby od domácich i zahraničných expertov, ktorí poskytovali technické služby.
Ďalším spôsobom, ktorým mal Tóth profitovať zo svojej funkcie, bolo uzatváranie kontraktov na zabezpečenie technickej asistencie, napríklad prekladateľských služieb pre projekty financované z fondov EÚ s firmami jeho priateľov, kde bol tichým spoločníkom alebo čiastočným vlastníkom.
Takýmto spôsobom Tóth údajne neodôvodnene použil až 60 percent z približne troch miliárd Sk, ktoré Slovensku poskytla Európska komisia vo forme predvstupovej pomoci.
Medzi Bruselom a Bratislavou prebieha intenzívna komunikácia s cieľom vyriešiť túto otázku.
Vo Viedni sa uskutočnila demonštrácia proti JE Bohunice
Viedeň 26. apríla (TASR) - Na Štefanskom námestí vo Viedni sa dnes predpoludním uskutočnilo zhromaždenie platformy Budúcnosť bez jadrovej energie, ktorého účastníci zdôraznili požiadavku, aby sa Slovensko stalo členom Európskej únie až po odstavení jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.
"Pokiaľ Rakúsko nevyužije svoje právo veta a nepodmieni vstup Slovenska do únie odstavením Bohuníc, budú sa stále vyskytovať len samé prísľuby," povedala hovorkyňa iniciatívy Maria Urbanová.
Zároveň pripomenula, že slovenská vláda rozhodla o uzatvorení Bohuníc už viackrát, elektráreň však zostáva v prevádzke aj naďalej. V prípade havárie Bohuníc nemožno Viedeň evakuovať, vyhlásila Urbanová. Slovenská atómová elektráreň je od Viedne vzdialená len 100 kilometrov. Svojimi zastaranými reaktormi, poškodenými reaktorovými nádobami a nedostatočným chladiacim systémom patria Bohunice k deviatim najnebezpečnejším jadrovým elektrárňam. Elektráreň v Bohuniciach sa okrem toho nachádza v seizmicky aktívnej oblasti. Platforma Budúcnosť bez atómovej energie žiada preto oveľa intenzívnejšie využívanie obnoviteľných foriem energie, akými sú napríklad slnečná energia a sila vody a vetra.
"Atómová energia - výbehový model", stálo na jednom z transparentov účastníkov dnešného zhromaždenia. Aktivisti v bielych ochranných oblekoch zbierali podpisy pod petíciu, adresovanú rakúskej vláde, aby vstup Slovenska do EÚ podporila len v prípade odstavenia Bohuníc.
Počas zhromaždenia bol v pouličnom predstavení zinscenovaný hrôzostrašný scenár atómovej nehody. Osudový deň X sa začína tak, ako každý iný: ľudia sa ponáhľajú za svojimi povinnosťami. Radosť zo života symbolizuje hra na flautu a trúbku. Náhle sa zjaví smrť: okolo ľudí krúžia aktivisti, odetí v čiernom, s maskami z Halloweenu a prinášajú rádioaktívne žiarenie. Ľudia umierajú, flauty a trúbky stíchnu. Atómová energia oslavuje svoje víťazstvo radostným tancom.
Rzeczpospolita o postavení Maďarov žijúcich v zahraničí
Varšava 26. apríla (TASR) - Rumunsko a Slovensko sú proti privilegovanému postaveniu Maďarov žijúcich za hranicami, píše dnes poľský mienkotvorný denník Rzeczpospolita v materiáli nazvanom Osobitný štatút.
Vlády Slovenska i Rumunska protestujú proti návrhu zákona o osobitných právach pre Maďarov žijúcich v zahraničí, o ktorom sa v Maďarsku začalo diskutovať, napísala poľská Rzeczpospolita v hrubo zvýraznenom úvode a citovala reakciu šéfa rumunskej diplomacie Mirceu Geoanu.
"Maďarský parlament si môže diskutovať o čom chce, ale je vecou normálnou, že v tejto záležitosti máme čosi do povedania aj my," povedal Geoana.
Pre Maďarov zo štátov, kde žije početná maďarská národnostná menšina, zákon predpokladá, ako upozornila Rzeczpospolita, okrem iného možnosť neohraničeného pobytu na území Maďarska, právo zamestnať sa, ale aj podporu vo výške 80 dolárov mesačne pre rodiny, ktoré pošlú svoje dieťa do školy s vyučovacím jazykom maďarským, či právo nadobúdať nehnuteľnosti a zvýhodnenia týkajúce sa napríklad cestovných poplatkov.
Centrála maďarskej diplomacie odhaduje, že o štatút zahraničného Maďara sa bude uchádzať 700.000-800.000 osôb maďarského pôvodu žijúcich v cudzine. Podľa premiéra Viktora Orbána zákon neohrozuje suverenitu štátov, kde maďarská národnostná skupina existuje.
Rzeczpospolita uviedla, že premiér Slovenska Mikuláš Dzurinda má iný názor, keď potvrdil, že "zákon vyvoláva v Bratislave veľké obavy a jeho prijatie sa môže stať prameňom závažných spoločenských napätí v prihraničných regiónoch."
"Obávam sa reakcií s nacionalistickým charakterom a zhoršenia dobrých susedských vzťahov," dodal podľa poľských novín slovenský premiér. Poľský denník citoval aj názory SNS v zmysle, že ide o ďalšiu skúšku pričlenenia južných oblastí Slovenska k Maďarsku a návnadu, aby sa aj Slováci nalákaní ponukou maďarskej vlády 26. mája počas sčítania ľudu prihlásili k maďarskej národnosti.
Aféru okolo predvstupovej pomoci SR netreba podľa Megancka dramatizovať
Brusel 26. apríla (TASR) - Rozhodnutie Európskej komisie pozastaviť prebiehajúce tendre na projekty v rámci predvstupových programov Európskej únie Slovensku netreba podľa hlavného vyjednávača EK pre SR Dirka Megancka dramatizovať, pretože ide o normálnu procedúru, ktorá nemá nič spoločné s prístupovým procesom Slovenska.
"Ide o individuálny prípad, ktorý sa môže stať v ktorejkoľvek členskej i kandidátskej krajine. Ak existuje podozrenie, že s peniazmi EÚ sa nezaobchádza správne, treba reagovať," povedal dnes Meganck v rozhovore pre TASR.
Potvrdil, že EK poverila svoje bratislavské zastúpenie, aby až do vyšetrenia záležitosti okolo údajného zneužívania predvstupových fondov bývalým pracovníkom Úradu vlády SR zastavilo všetky prebiehajúce a nové tendre, ako aj kontraktovanie projektov spolufinancovaných zdrojmi EÚ. "Starých projektov (kde tendre už prebehli a boli podpísané kontrakty) sa rozhodnutie vôbec netýka a peniaze z EÚ prúdia naďalej," zdôraznil Meganck.
Šéf Generálneho riaditeľstva EK pre rozšírenie Eneko Landaburu podľa neho zaslal slovenskej vláde list, v ktorom požiadal o podrobnejšie informácie o špekuláciách v tlači o zneužívaní fondov a o tom, či to malo negatívny vplyv na peniaze EÚ poskytnuté v rámci programu PHARE.
"Slovenská vláda nám odpovedala, že existuje podozrenie a že sa tým začala zaoberať polícia," uviedol pre TASR hlavný európsky vyjednávač so Slovenskom, podľa ktorého v súčasnosti neexistujú žiadne dôkazy, že by došlo k zneužitiu prostriedkov PHARE. "Odpoveď slovenskej vlády študujeme a reagovať budeme v najbližších dňoch," dodal Meganck.
Slovenská vláda podľa neho prijala správne kroky, človeka podozrivého zo zneužitia peňazí odvolala a iniciovala vyšetrenie celej aféry. Podľa Megancka nebude mať aféra žiadny negatívny vplyv na slovenské integračné snahy. "Nemá to nič spoločné s prístupovým procesom Slovenska a s rokovaniami o vstupe," uzavrel Meganck.
Pivarči absolvoval trojdňovú návštevu Francúzska
Paríž 26. apríla (TASR) - Štátny tajomník Ministerstva SR Jozef Pivarči absolvoval tento týždeň trojdňovú návštevu Francúzska, kam pricestoval na pozvanie Hlavnej správy pre vyzbrojovanie Ministerstva obrany Francúzskej republiky a Strediska vysokých štúdií pre vyzbrojovanie Francúzska.
Návšteva sa uskutočnila v rámci 11. Zasadania pre krajiny strednej a východnej Európy a pobaltské krajiny (SECOB), na ktorom sa zúčastňujú predstavitelia rezortu obrany a priemyslu 12 krajín tohto regiónu a Francúzska. Druhá časť zasadania, týkajúca sa francúzskych a slovenských predstaviteľov, bude prebiehať začiatkom júla na Slovensku.
Pivarči sa stretol s náčelníkom štábu francúzskych ozbrojených síl, armádnym generálom Jeanom-Pierrom Kelchom, ktorý v dňoch 8.-10. mája uskutoční pracovnú návštevu Slovenskej republiky na pozvanie náčelníka generálneho štábu slovenskej armády Milana Cerovského.
Hlavným predmetom rokovaní bol integračný proces Slovenska do európskych štruktúr a podpora Francúzska v integračných snahách SR. V súvislosti s modernizáciou vojenského materiálu slovenských ozbrojených síl navštívil J. Pivarči v utorok francúzsku spoločnosť Giat Industrie, s ktorou prebral možnosti spolupráce so slovenskou spoločnosťou DMD Holding.
V stredu v rámci zasadania SECOB predniesol J. Pivarči prednášku na tému vyzbrojovania a prezbrojovania slovenskej armády, ktorá prezentovala slovenský prístup k integračnému procesu.
Dnes navštívil štátny tajomník veľvyslanectvo SR v Paríži, kde sa stretol so slovenským veľvyslancom vo Francúzsku Vladimírom Valachom. J. Pivarči sa stretol i s predstaviteľmi spoločností SAGEM, MATRA a THALES, s ktorými prerokoval možnosti spolupráce slovenského a francúzskeho priemyslu, najmä v oblasti komunikačných systémov.