BRATISLAVA. Ďalšie rozširovanie Európskej únie a prehlbovanie Európskej susedskej politiky sú jednými z priorít Slovenska, ktoré chce presadzovať v rámci 18-mesačného spolupredsedníctva Francúzska, Českej republiky a Švédska v Rade EÚ. Návrh priorít dnes schválila vláda.
Ministerstvo zahraničných vecí pripomína, že politika rozširovania priniesla únii počas celého obdobia jej existencie viac stability a ekonomické posilnenie. Zvýšenú pozornosť chce taktiež venovať energetickej bezpečnosti.
Na druhej strane bude SR podporovať, aby sa zásadnejšia reforma rozpočtu EÚ uskutočnila až po roku 2013. Rezort diplomacie predpokladá, že ak by k takémuto kroku prišlo skôr, mohlo by to vyústiť do redukcie prostriedkov pre Spoločnú poľnohospodársku politiku a politiku súdržnosti. Tieto dve oblasti tvoria rozhodujúcu časť príjmov SR z rozpočtu EÚ. V roku 2006 to bolo 78,6 percenta a uplynulý rok viac ako 80 percent. Rozpočet únie na roky 2007 až 2013 dosahuje hodnotu 864 miliardy eur v stálych cenách roku 2004.
Slovensko sa bude naďalej usilovať o odstránenie zostávajúcich prekážok pri voľnom pohybe osôb, aby slovenskí občania mohli naplno využiť výhody plynúce z možnosti zamestnať sa v ktoromkoľvek štáte únie. Rovnako chce pokračovať v boji proti vysokej miere dlhodobej nezamestnanosti a vo zvyšovaní účasti mladých a starších občanov na trhu práce.
V oblasti sociálnej politiky sa podľa MZV treba zamerať na riešenie otázky marginalizovaných sociálnych skupín, predovšetkým Rómov, a zvýšenú pozornosť treba venovať tiež diskusiám ohľadne nediskriminácie zdravotne postihnutých ľudí, rodovej rovnosti či sociálnym službám.
V júli, keď sa na čelo EÚ postavilo na pol roka Francúzsko, začalo sa v poradí druhé spoločné predsedníctvo troch krajín. Tie oficiálne predstavili 18-mesačný program, ktorý vytýčil smerovanie únie a hlavné úlohy na dlhšie obdobie. Počas toho obdobia sa uskutočnia voľby do Európskeho parlamentu a zostaví sa tiež nová Európska komisia.
K ústredným oblastiam programu patrí najmä energetika a klimatické zmeny, budúcnosť EÚ a nový rámec primárneho práva, migrácia, Európska bezpečnostná a obranná politika, rozpočet, Spoločná poľnohospodárska politika, Lisabonská stratégia zameraná na rast a zamestnanosť, Európska susedská politika a posilnenie vnútorného trhu.