BRATISLAVA. Konzervatívny inštitút Milana Rastislava Štefánika a občianske združenie Občan a demokracia tvrdia, že pondelkové rozhodnutie Európskej únie (EÚ) zrušiť cestovné obmedzenia pre najvyšších predstaviteľov v Bielorusku, vrátane prezidenta Alexandra Lukašenka, je prejavom naivity zodpovedných predstaviteľov EÚ.
"Hrozí reálne nebezpečenstvo, že diktátor Lukašenko zneužije prípadné cesty do krajín Európskej únie na to, aby s pomocou bieloruských štátnych médií presviedčal občanov, že je demokratickými krajinami akceptovaný ako legitímny vládca krajiny," upozorňujú v tlačovej správe Ivan Kuhn z inštitútu a Šarlota Pufflerová zo združenia.
Podľa organizácií Lukašenko už viackrát počas svojej vlády preukázal, že povolí iba také reformy, ktoré neohrozia jeho absolútnu moc v krajine. "Aj keď nedávno prepustil všetkých politických väzňov, vzhľadom na nedávne zmanipulované parlamentné voľby je zrušenie zákazu cestovania bieloruského diktátora do krajín EÚ neprimeranou odmenou," tvrdia. Odvolávajú sa pritom na Organizáciu pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorá skonštatovala, že voľby „nesplnili podmienky OBSE pre demokratické voľby.“
EÚ v pondelok zmiernila sankcie voči Bielorusku. Ministri zahraničia krajín únie zrušili cestovné obmedzenia pre niektorých bieloruských predstaviteľov vrátane prezidenta Lukašenka. Zákaz cestovať do EÚ malo 40 predstaviteľov krajiny, ktorým únia tiež zmrazila účty po kontroverzných prezidentských voľbách v roku 2006. Na zozname osôb, ktoré naďalej nesmú cestovať do únie, zostalo len zopár Bielorusov, ktorým únia pripisuje zodpovednosť za zmiznutie viacerých osôb v rokoch 1999 a 2000.
Rozhodnutie EÚ je podľa Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika a OZ Občan a demokracia zlým signálom občanom Bieloruska. EÚ podľa nich naznačila, že prepustenie politických väzňov je pre ňu dostatočným ústupkom režimu a skutočné demokratické voľby nie sú nevyhnutným predpokladom, aby predstavitelia členských krajín únie prijali na najvyššej úrovni prezidenta Bieloruska.
Mimovládne organizácie sa nestotožňujú ani s rozhodnutím EÚ zmäkčiť sankcie voči Uzbekistanu. "Nedošlo k objektívnemu vyšetreniu udalostí v Andižane a k potrestaniu vinníkov masakry civilného obyvateľstva," píše sa v tlačovej správe. Podľa návrhu záverečného znenia dokumentu sa šéfovia európskej diplomacie dohodli, že "nedôjde k obnoveniu zákazu pobytu istých osôb.“ EÚ zakázala víza ôsmim členom uzbeckého režimu po tom, ako mimovládne organizácie vzniesli podozrenie o ich účasti na potlačení povstania v Andižane v roku 2005, kde zahynulo 500 až 1 000 ľudí.