Práce na obnove jej portálu a pri terénnych úpravách okolia si vyžiadali približne 180.000 Sk (5974,91 eura). Väčšinu z nich poskytol novobanský Mestský úrad.
S myšlienkou obnovy tejto štôlne a využitia pre cestovný ruch, podobne ako aj iných banských technických pamiatok v Novej Bani a v jej okolí, prišlo tamojšie občianske združenie (OZ) Nová Baňa. Založili ho v roku 2002 a jeho prvým väčším počinom bolo vydanie takzvaného sprievodcu bo banských miestach a o histórii baníctva v tomto regióne.
"V štôlni Trojkráľová sme obnovili iba jej portál, dnu zatiaľ návštevníci vojsť nemôžu. Prebádali sme v nej približne 300 metrov chodby a narazili na zával. Ten chceme postupne odstrániť a potom zistime, či je možné štôlňu zabezpečiť tak, aby sa v nej mohli bezpečne pohybovať návštevníci, ktorí si ju budú chcieť pozrieť. Sú tam totiž takzvané komíny a vedľajšie chodby, ktoré by mohli byť veľmi zaujímavé. Prípadne by sa tam dala inštalovať stará banská technika," uviedol pre TASR predseda OZ Nová Baňa Branislav Medveď.
Dodal, že OZ Nová Baňa sa snaží o záchranu a zachovanie jedinečného kultúrneho dedičstva, ktoré predstavujú zaniknuté staré banské diela. Tiež o zviditeľnenie baníckej minulosti mesta a jeho okolia. Členovia spomínaného OZ už spracovali zoznam historických banskotechnických pamiatok regiónu a pripravili projekty na ich záchranu, zachovanie a využitie pre cestovný ruch. Ak sa podarí zabezpečiť dostatok financií, tak napríklad aj v štôlni Trojkráľová by mohli zriadiť skanzen - banské múzeum.
Podľa dostupných informácií spomínaná štôlňa existovala už okolo roku 1500. Ťažili v nej zlato-strieborné rudy a pravdepodobne v nej ťažbu ukončili v roku 1888, kedy v Novej Bani baníctvo uzatvorilo svoju históriu. Trojkráľová štôlňa patrila podľa odborníkov z hľadiska historickej ťažby zlatej rudy medzi najbohatšie.