BRATISLAVA. Parlament sa možno predsa bude zaoberať opozičným návrhom zákona o preukazovaní pôvodu majetku. O zaradení návrhu do programu októbrovej schôdze dnes rozhodol predseda parlamentu Pavol Paška, ktorý doposiaľ rokovanie o predlohe odmietal pre rozhodovanie Ústavného súdu. Ten nedávno už podobný zákon, prijatý ešte počas minulej vlády, označil za protiústavný.
Zákon môžu ešte z programu schôdze na jej začiatku vypustiť poslanci hlasovaním. Ak by aj vládna väčšina rokovanie o návrhu normy pripustila, nie je isté, či by za zákon zahlasovala potrebná ústavná väčšina. Ústavný súd navyše už skôr vyhlásil, že ak by poslanci normu prijali ústavnou väčšinou, konali by protiústavne.
Sporný zákon mal umožniť úradom jednoduchšie siahnuť na majetok ľuďom, ktorí by nevedeli zdokladovať, ako naň zarobili.
Jednoznačnú podporu zákonu z dielne nezávislého poslanca Vladimíra Palka vyjadrilo iba opozičné KDH. Predseda vlády Robert Fico, ktorý bol predkladateľom predchádzajúceho zákona v minulom volebnom období, sa po zverejnení stanoviska súdu vyjadril, že zákon bude potrebné prepracovať. Proti zákonu sa v minulosti stavala najmenšia koaličná strana ĽS-HZDS. Jej predseda Vladimír Mečiar však dnes pred novinármi zopakoval, že jeho strana podporí taký zákon, ktorý nebude v rozpore s ústavou.
"Vzhľadom na vyjadrenie Ústavného súdu predpokladám, že náš poslanecký klub za tento návrh zákona nezahlasuje," povedal ČTK predseda poslaneckého klubu opozičnej SDKÚ-DS Stanislav Janiš.
Ústavný zákon o preukazovaní majetku predložili nezávislí poslanci do parlamentu na jar, koaličná väčšina však tento návrh v máji vypustila z programu parlamentnej schôdze s tým, že sa ním bude zaoberať až po rozhodnutí Ústavného súdu.
jpa fil