ŽILINA. Na Mestskej polícii v Žiline začalo v uplynulých dňoch pracovať šesť zdravotne postihnutých ľudí, ktorí pomocou kamerového systému sledujú dianie v meste. V žilinských uliciach tak pribudlo viac mestských policajtov, keďže do terénu mohli vyraziť i zamestnanci, ktorých prácu s kamerovým systémom prevzali ľudia so zdravotným postihnutím. Novinárov o tom dnes informoval náčelník mestskej polície Stanislav Kľučka. V Trenčíne podobný projekt príliš nevyšiel.
"Jedným zo zámerov projektu bolo dostať čo najviac policajtov do ulíc. Zamestnávame šesť ľudí so zníženou pracovnou schopnosťou, z ktorých je päť žien a jeden muž. Okrem obsluhy kamerového systému sú aj informátori na pracovisku prvého kontaktu," poznamenal Kľučka. Mestská polícia v Žiline v súčasnosti zamestnáva takmer 90 ľudí.
Na zriadenie pracoviska pre zdravotne postihnutých poskytol Európsky sociálny fond 1,46 milióna korún (asi 48.463 eur). Peniaze by mali pomôcť pri financovaní nových pracovných miest počas trojročného obdobia, počas ktorého sa mesto zaviazalo zdravotne postihnutých zamestnávať. V budúcnosti by mal na zamestnávanie týchto ľudí prispievať aj okresný úrad práce.
"Medzi novými pracovníkmi však nie sú vozičkári. Mestská polícia nemá tak vybavené priestory, aby tieto osoby mohli byť využívané," poznamenal Kľučka.
Podobný projekt skúšali aj iné slovenské mestá. Nechýbal medzi nimi napríklad Trenčín, kde sa však pokus zamestnávať zdravotne postihnutých ľudí ako obsluhu kamerového systému príliš nepodaril.
"Týmto ľuďom chýba nejaké to policajné ´ja´. Chýba im policajné vzdelanie. Nevedia, čo pozerajú. Majú problémy kvalifikovať, čo je to priestupok, čo je to trestný čin. Povedať operačnému, že tento človek zle zaparkoval, je dosť málo," pripustil šéf mestských policajtov v Trenčíne František Országh. Po troch rokoch projekt vo februári budúceho roka v meste zrejme skončí.