BRATISLAVA.
"Uhrádzame všetky vakcíny proti chrípke, ktoré sú dostupné v lekárni. Poistenec nehradí ani samotný výkon očkovania u lekára," priblížila pre TASR hovorkyňa zdravotnej poisťovne APOLLO Radoslava Miklášová. Ako dodala, v uplynulom roku ho využilo približne 11,5 percent poistencov, teda viac ako 51.000 ľudí.
Očkovaciu látku podľa poisťovne Dôvera predpíše buď pediater alebo všeobecný lekár pre dospelých. Hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Petra Balážová pripomenula, že vhodnosť očkovania treba konzultovať s lekárom. VšZP eviduje takmer 289.000 poistencov, ktorí sa dali zaočkovať proti tomuto vírusovému ochoreniu minulý rok.
Z poistencov Spoločnej zdravotnej poisťovne (SZP) tak urobilo 63.883, v prvom polroku 2008 to je zatiaľ 768 ľudí. Hovorkyňa SZP Martina Ostatníková upozornila, že hlavný nápor tak ako uplynulý rok, je v septembri a októbri.
Hovorkyňa ZP Union Judita Smatanová uviedla, že od 1. októbra 2007 do 30. apríla 2008 sa dalo zaočkovať 33.830 poistencov.
Podľa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR sú pre túto sezónu k dispozícii štyri druhy očkovacích látok proti chrípke. Obsahujú tri kmene vírusu chrípky zhodné, resp. antigénne podobné s tými, ktoré skupina expertov Svetovej zdravotníckej organizácie odporučila pre chrípkovú sezónu 2008/2009. Úrad upozornil, že na základe vyjadrení zástupcov výrobcov chrípkových vakcín by sa malo na Slovensko doviesť väčšie množstvo chrípkových vakcín ako v predchádzajúcej sezóne.
Očkovacia látka sa má aplikovať v priebehu októbra a novembra, ale môže sa tak urobiť do konca chrípkovej sezóny. Ochranný efekt nastupuje po desiatich až 14 dňoch.
ÚVZ poukázal na fakt, že zaočkovanosť proti chrípke je na Slovensku v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ veľmi nízka. V uplynulej sezóne dosiahla celková zaočkovanosť 12,7 percenta. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča zvýšiť zaočkovanosť proti chrípke u rizikových skupín a starších ľudí na 75 percent do roku 2010.