BRATISLAVA. Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) nesúhlasí s návrhom novely o vodách ako celkom. Agentúru SITA o tom informovala jeho hovorkyňa Helena Poláková.
"Novelizácia presúva zodpovednosť za plnenie implementácie smerníc Európskej únii (EÚ) v oblasti vodného hospodárstva na Slovensku na obce, pričom tento akt chce uskutočniť jednostranne," píše sa v stanovisku. Obciam a vlastníkom verejnej kanalizácie tým podľa združenia vznikne "finančná ťarcha s rozpočtovými dopadmi a dopadmi na stabilitu verejných financií miestnej územnej samosprávy".
ZMOS s novelou nesúhlasí najmä z dôvodu skrytého presúvania zodpovednosti za stav vodného hospodárstva a úroveň zabezpečenia čistenia odpadových vôd a pitnej vody pre obyvateľstvo výlučne na obce a majiteľov verejných kanalizácií a verejných vodovodov. "Je to v rozpore s Ústavou SR," tvrdí združenie, podľa ktorého tiež v návrhu novely úplne absentuje uplatnenie zásad integrovaného manažmentu vodných zdrojov v povodiach, systémového riešenia najvýznamnejších vodohospodárskych problémov na území obcí a ich povodí a návrhy opatrení v príprave plánov manažmentu povodí. V návrhu tiež podľa ZMOS chýbajú princípy protipovodňovej prevencie a plošnej ochrany vodných zdrojov v povodiach.
"Nesúhlasíme s touto novelou aj pre porušenie princípu partnerstva a otvoreného a transparentného dialógu so zástupcami obcí a miest na Slovensku, v procese implementácie Rámcovej smernice o vode," uvádza sa v stanovisku. Predkladateľ novely, ktorým je ministerstvo životného prostredia, podľa ZMOS neprihliadal na nálezy z odborných dokumentov združenia, ktoré sa týkajú manažmentu vodných zdrojov. "Tým došlo k zanedbávaniu systémového, finančne a environmentálne udržateľného riešenia zabezpečenia čistenia komunálnych odpadových vôd na Slovensku," tvrdí ZMOS.
Za neprijateľnú označila dnes novelu Asociácia vodárenských spoločností. Predseda jej správnej rady Daniel Gemeran povedal, že štát sa novelizáciou vodárenského zákona snaží splniť svoj záväzok voči EÚ, a to vybudovať v aglomeráciách od 2- do 10-tisíc obyvateľov do konca roku 2010 verejnú kanalizáciu. Chce to však presunúť na obce a vlastníkov verejnej kanalizácie. "Obce a vodárenské spoločnosti pritom tento záväzok v roku 2004 neprevzali a ani sa nezaviazali prevziať ho za štát," uviedol Gemeran. Do konca roku 2015 sa štát zaviazal vybudovať verejnú kanalizáciu v aglomeráciách menších ako 2-tisíc obyvateľov, ak je v nich vybudovaná verejná kanalizácia bez primeraného čistenia.