SME

Ministerstvo: Výskum a vývoj liekov predbieha možnosti slovenskej ekonomiky

Výskum a vývoj technológií a liekov predbieha možnosti nielen slovenskej ekonomiky, ale aj iných vyspelých ekonomík, myslí ...

BRATISLAVA. Výskum a vývoj technológií a liekov predbieha možnosti nielen slovenskej ekonomiky, ale aj iných vyspelých ekonomík, myslí si Adam Hochel z Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. "Slovensko sa svojou pozíciou podielu výdavkov na lieky pohybuje niekde v skupine krajín postsocialistického bloku na úrovni pod sedem percent HDP investovaných do zdravotníctva," uviedol to dnes v Bratislave v rámci konferencie Sú investície do inovatívnych liekov sociálne?

Na druhej strane sú podľa neho staré ekonomiky európskeho priestoru, v ktorých sa investície do zdravotníctva pohybujú nad deväť percent HDP. "Potom sú tu krajiny so silnými ekonomikami, kde sa čísla dostávajú až na 15 percent. Otázne je, či investície idú do zdravotníctva správnym spôsobom a či je solidarita týchto systémov smerom k jednotlivcom dostatočná," uviedol. Poradca ministra financií Martin Filko zastáva názor, že hovoriť o zdravotníctve ako o investícii, ktorá štátu ušetrí peniaze, zvýši hospodársky rast, je v slovenských podmienkach neodôvodnené. "Existuje však dobrý dôvod pozerať sa na výdavky v zdravotníctve ako na investíciu do zdravia," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenský trh s liekmi je aj napriek tomu podľa MZ SR otvorený inováciám. "Vyplýva to z čísel, ktoré hovoria, že podiel investícií do liekov a zdravotníckych pomôcok sa pohybuje až na 35 percentách všetkých investícií do zdravotníctva. Je to výrazne viac, ako je bežný štandard v krajinách EÚ," ozrejmil. Rezort podľa Hochela uplatňuje politiku, ktorá by mala slúžiť uplatneniu.

Ako dodal, v tomto roku vstúpilo na Slovensko 463 nových liekov. Systém je nastavený tak, aby bol štát schopný zaplatiť aj relatívne drahé inovatívne lieky hlavne v oblasti onkológie, kde výskum napreduje najrýchlejšie. Podľa Miroslava Lednára zo Slovenskej asociácie farmaceutických spoločností orientovaných na výskum a vývoj bývalé Česko-Slovensko nebolo zamerané na inovácie, ale skôr na výrobu liekov po uplynutí patentov liečiva. Väčšina liekov na Slovensku je teda z dovozu.

SkryťVypnúť reklamu

Ako uviedla Jaroslava Valčeková zo Združenia sclerosis multiplex Nádej, inovácie sú potrebné aj za cenu vyšších nákladov pre štát. Náklady na invalidné príspevky, asistentov a kompenzácie sú podľa nej vyššie, ako keď štát investuje do nových liekov, ktoré pacientov stabilizujú. Dlhodobo nevyliečiteľný pacient môže nastúpiť naspäť do práce a vytvárať tak hodnoty pre štát. "Za pacientov sme rozhodne za to, aby štát radšej vynakladal financie na inovácie, ako naopak. Aby sa o nás nemusel starať, ale aby sme my prinášali hodnoty," myslí si.

Najviac podľa štatistiky OECD v roku 2005 vynakladalo na zdravotníctvo USA - 15,3 percenta HDP, Švajčiarsko 11,6 percenta, Francúzsko 10,7 percenta. Spomedzi štátov V4 je na tom najlepšie Maďarsko, ktoré investuje 8,1 percenta, Česká republika vynakladá 7,2 percenta, Slovensko 7,1 a Poľsko 6,2 percenta HDP.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 007
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 849
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 214
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 436
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 061
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 634
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 219
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu