BRATISLAVA. Novinárom to dnes povedali predstavitelia miest a obcí, ktoré by mali záchytky prevádzkovať. Štát chce podľa nich obce poveriť povinnosťami, ktoré nedokážu plniť. Ministerstvo zdravotníctva však tvrdilo, že starostlivosť o opilcov by obce zvládnuť mali.
"Štát sa nemôže zbaviť zodpovednosti za záchytné izby," vyhlásil dnes výkonný podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Turčány. Z návrhu novely zákona o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov podľa neho vyplýva, že všetky prevádzkové náklady a aj dovoz podnapitých ľudí do záchytiek by mali zabezpečovať správcovia miestností. Zadržať podnapitého človeka však môže len štátna polícia, poznamenal Turčány. Ak autori návrhu novelu neupravia, záchytky na Slovensku naďalej nebudú, dodal.
V súčasnosti neexistuje v slovenských mestách podľa ZMOS ani jedna záchytná izba pre opitých ľudí, hoci by boli potrebné. Zriadiť ich však bude podľa Turčányho možné, len ak na prevádzku izieb prispeje aj štát.
Ministerstvo zdravotníctva však na záchytky už žiadne peniaze vyčleniť nemieni. "Poskytovanie takýchto služieb nie je poskytovaním zdravotnej starostlivosti," zdôvodnil dnes riaditeľ sekcie zdravia ministerstva zdravotníctva Adam Hochel. Poslaneckým návrhom by však podľa neho mal byť návrh novely upravený tak, aby ľudí pod vplyvom alkoholu vozili do záchytiek aj policajti.
Hochel taktiež odmietol námietky samosprávy, že opití ľudia upadajú do bezvedomia, prípadne inak ohrozujú svoje zdravie, a preto by im mali pomáhať zdravotníci. "Pred umiestnením človeka do záchytnej izby by mal byť vyšetrený, či nemá zdravotné postihnutie," poznamenal Hochel. Ak by zranený bol, postarajú sa o neho nemocnice, tvrdil.
Novelu zákona o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov, ktorá by taktiež mala umožniť šoférom viesť vozidlo po užití malého množstva alkoholu, prerokoval parlament v septembri. Poslanci by o nej definitívne mali rozhodnúť v ďalších hlasovaniach.