Bratislava 18. októbra (TASR) - Špeciálny súd (ŠS) v Pezinku bude v utorok 21. októbra pokračovať v hlavnom pojednávaní v prípade údajne úplatného bratislavského sudcu Igora Š. Naposledy sa touto kauzou zaoberal 7. októbra.
Na odročený termín predvolal samosudca ŠS šesť svedkov. Proces spomínaného 7. októbra pokračoval druhým dňom, kedy predvolali troch svedkov a dostavili sa dvaja z nich. V pondelok 6. októbra, prvý deň poslednej etapy procesu, predvolali sedem svedkov, dostavili sa všetci.
Predtým v tejto veci ŠS pojednával 3. septembra, kedy po vypočutí obžalovaného a všetkých piatich predvolaných svedkov proces odročil. Hlavné pojednávanie so sudcom, ktorého obžalovali z prijímania úplatku, sa začalo deň predtým.
Sudca je presvedčený, že celá kauza bola vykonštruovaná. Na začiatku septembra poukázal na skutočnosti, ktoré v postupe polície nemali byť v súlade s príslušnými zákonmi. Medzi nimi napríklad použitie zariadenia na odpočúvanie bez súhlasu sudcu. Niektoré dôkazy boli podľa Igora Š. predčasne skartované a iné vykonštruované. Na najnovšie októbrové pojednávanie mali predvolať prokurátora, ktorý údajne dal príkaz na skartovanie niektorých dokumentov zo spisu.
Igor Š. tiež pred súdom uviedol, že úplatok nikdy neprevzal a peniaze mu boli podstrčené. Hlavné pojednávanie na ŠS dva razy odročili. V júni pre práceneschopnosť obžalovaného a v júli pre práceneschopnosť príslušného sudcu. Proces na ŠS otvorili 2. septembra výsluchom obžalovaného.
Igora Š. ako prvého slovenského sudcu obvinili z korupcie za to, že mal podľa obžaloby prijať 100-tisícový úplatok (3146 eur). Mal ho dostať za zmiernenie trestu páchateľovi lúpežného prepadnutia. Skutok sa mal stať v auguste 2002. Peniaze mu vtedy do kancelárie priniesol profesor práva Jozef Králik, ktorého syna súdil za lúpežné prepadnutie. Králikovi pri návšteve asistovali policajti. Celý rozhovor odpočúvali a sudcu zatkli.
Okresný súd v Malackách v máji 2004 uznal Igora Š. za vinného a uložil mu dvojročný trest, krajský súd rozhodnutie na základe odvolania obhajoby zrušil. Za pravdu mu neskôr dal aj Najvyšší súd SR, podľa ktorého polícia pri vyšetrovaní porušila právo obvineného na obhajobu a zanedbala viacero dôkazov. Kauza sa tak vrátila prokuratúre na došetrenie. Sudcovi Igorovi Š. od začiatku korupčnej aféry až do právoplatného rozhodnutia pozastavili výkon funkcie.
ŠS v súčasnosti pojednáva aj v prípade ďalšieho, údajne úplatného sudcu Okresného sudcu v Čadci Štefana M. Najnovší proces je naplánovaný na 29. októbra.