Predseda vládnej ĽS-HZDS Vladimír Mečiar počas dnešného mimoriadneho snemu strany v Banskej Bystrici opakovane vylúčil, že by sa v budúcoročných voľbách uchádzal o kreslo prezidenta. Podľa neho treba podporiť nezávislého kandidáta, ktorého meno by malo byť známe v novembri. Mečiar zároveň ostro kritizoval terajšiu hlavu štátu Ivana Gašparoviča, ktorého v prezidentských voľbách zrejme podporí vládny Smer-SD a SNS.
"Do konca októbra by mali byť rokovania, v prvej polovici novembra by sme mohli nastúpiť do podpory nezávislého kandidáta. Bude to človek, ktorý bude robiť česť nielen nám, ale aj občanom," povedal Mečiar v príhovore delegátom snemu.
Ostro kritizoval svojho bývalého straníckeho kolegu Gašparoviča, ktorý ho porazil v minulých prezidentských voľbách. Súčasnú hlavu štátu obvinil z nečinnosti, lebo podľa Mečiara "dobro vo funkcii užíval, ale v dobro pre občanov nepracoval". Šéf ĽS-HZDS upozornil, že Gašparovič nevyvíjal aktivity v sociálnej, národnej ani zahraničnej oblasti. Zahrať na fujare a zájsť na folklórne slávnosti je vraj na prezidenta málo.
Opozičnú kandidátku Ivetu Radičovú Mečiar označil "za to lepšie, čo je v SDKÚ-DS". Ani ona však nie je pre ĽS-HZDS prijateľná, lebo patrila k bývalej vláde premiéra Mikuláša Dzurindu, ktorá podľa neho ničila niektoré sociálne skupiny.
Ďalší vnútorný konflikt si HZDS vraj nemôže dovoliť
Ľudová strana - HZDS si podľa predsedu Vladimíra Mečiara nemôže dovoliť ďalší vnútorný zápas. "Ten by znamenal porážku vo voľbách," povedal dnes v úvodnom hodinu a štvrť trvajúcom prejave na mimoriadnom straníckom sneme v Banskej Bystrici.
Nosná myšlienka snemu je preto podľa neho obrátenie sa späť k voličovi a zabojovať o neho v súperení s ostatnými stranami. Vnútorným zápasom mečiarovci podľa šéfa strany stratili tri mesiace. "Ak by sa zopakoval, padneme na hranicu zvoliteľnosti," vyhlásil.
Mečiar zdôraznil, že jeho strana neporušila pri svojom financovaní zákon, ale bolo v rozpore s etickými pravidlami. Sporné dary boli podľa neho vyvedené z účtovníctva strany a aféru tým považuje za uzatvorenú. Strane len zostane vrátiť uvedené peniaze.
Mečiar poďakoval Miroslavovi Jureňovi i Zdenke Kraplovej za ich pôsobenie na ministerstve pôdohospodárstva. V rezorte podľa neho dochádza k oživeniu a strana v ňom napĺňa svoj program. Podľa neho na tomto ministerstve nešlo tak ani o chybu Kramplovej, ale aparátu okolo nej, ktorý strana doteraz nedostatočne obsadzovala.
Noví podpredsedovia - mladí ľudia
Predseda ĽS-HZDS tiež informoval, že na podpredsednícke posty vybral troch mladých ľudí do 35 rokov. Malo by ísť o súčasného podpredsedu strany Petra Siku a novú dvojicu - Barboru Strakovú a Jozefa Habánika, ktorý pôsobí ako štátny tajomník na ministerstve školstva. Podpredsedom by mal na určitý čas zostať aj Milan Urbáni.
Mečiar navrhol, aby na mimoriadnom sneme neschválili celú kandidátku do volieb do Európskeho parlamentu, ale len jej lídra, za ktorého navrhol súčasného europoslanca Sergeja Kozlíka. Podľa Mečiara je ĽS-HZDS v zahraničí najakceptovanejšou koaličnou stranou zo Slovenska. Vyzdvihol Urbániho, ktorý podľa neho naštartoval európsku integráciu strany.
Mečiar kritizoval aj koalíciu
V prejave Mečiar kritizoval aj svojich koaličných partnerov. Podľa neho nemôžeme niekoho urážať pre jeho národnosť, či grobiánčiť. Zdôraznil, že niektoré vyhlásenia vyvolávajú síce smiech, ale zhoršujú postavenie Slovenska.
Mečiar je za rovnoprávne postavenie menšín na južnom Slovensku, ale aj rovnoprávne postavenie Slovákov na tomto území. Opýtal sa SNS i jej ministra školstva Jána Mikolaja, prečo neprijali potrebné opatrenia na povzbudenie slovenského školstva na juhu Slovenska. "V tom sa prejavuje národovectvo, nie vykrikovaním," vyhlásil.
Smer-SD zas kritizoval za výstavbu diaľnic. Podľa Mečiara sľuby o výstavbe diaľnic do roku 2010 už teraz nie sú reálne. Rešpektuje však, že je to v rukách Smeru-SD, ale zdôraznil, že za to táto strana nesie aj zodpovednosť.
Kritike podrobil aj inštitút agenta provokatéra. Podľa neho nie je možné, aby štát platil ľudí, ktorí majú provokovať ku kriminalite. Takto to podľa neho nefunguje inde v Európe.
Mečiar nechce nové superkraje
Mečiar oznámil, že koalícia sa nedohodla na reforme územného členenia SR. Podľa neho tu bol návrh na vytvorenie nového Matúša Čáka, ale tentokrát Žilinského. SNS podľa neho navrhla spojiť Žilinský, Trenčiansky a Banskobystrický kraj do jedného, ktorého hlavným mestom by bola Žilina.
Rovnako sa mali zlúčiť Košický a Prešovský kraj, ktorého hlavným mestom by bol Prešov a Košice by mali osobitný štatút. Spoločný kraj mal vzniknúť aj spojením Nitrianskeho a Trnavského kraja, ku ktorému by sa pridali okresy z okolia Bratislavy. Hlavným mestom tohto kraja mala byť Nitra. Bratislava by mal rovnako ako Košice osobitný štatút. ĽS-HZDS je podľa Mečiara proti tomuto modelu. Koaliční partneri sa dohodli, že územné členenie sa v tomto volebnom období meniť nebude.
Chlapci v NHL sú vďaka nám
Koalícia sa podľa Mečiara dohodla, že by v decembri centrály strán mohli uzavrieť koaličnú dohodu pre voľby do samosprávnych krajov. Problémom podľa neho je, že aj SNS chce získať kandidátov na županov, aj keď doteraz ich nikde nemala.
Mečiar sa venoval aj problematike športu. Zdôraznil, že všetci hráči, ktorí dnes hrajú v NHL vyrastali na Slovensku v dobe, keď jeho vláda spúšťala koncepciu športu.
Jureňa prišiel o post
Miroslav Jureňa prišiel na mimoriadnom sneme ĽS-HDZS o funkciu podpredsedu. Delegáti na návrh predsedu strany Vladimíru Mečiara za podpredsedov zvolili Petra Siku a Jozefa Habánika, ktorý pôsobí ako štátny tajomník na ministerstve školstva.
Rovnako na návrh predsedu ponechali vo funkcii podpredsedu do 30. apríla 2009 Milana Urbániho. Po prvom máji jeho funkciu prevezme Barbora Straková. Na uvoľnené miesto ústredného tajomníka strany zvolili Ivanu Kaprálikovú, ktorá doteraz pôsobila ako politický poradca v Európskom parlamente v Bruseli. Pred časom bola aj asistentkou Vladimíra Mečiara v NR SR.