BRATISLAVA. Nikto na dnešnej republikovej rade Strany maďarskej koalície (SMK) nepožadoval od podpredsedu strany Miklósa Duraya vysvetlenie okolností jeho nedávnej autonehody, po ktorej využil svoju poslaneckú imunitu a odmietol dychovú skúšku. Keby sa situácia opakovala, Duray by znovu odmietol fúkať. "Áno, mám na to právo," povedal Duray.
"Zabránil som autonehode a stal som sa obeťou neoprávneného zabratia verejného priestoru. Vyhol som sa protiidúcemu autu, ktoré predchádzalo ďalšie, pred ním idúce," opísal svoju minulotýždňovú nehodu poslanec. Dychovej skúške na alkohol sa vyhol preto, lebo má na to právo. Sám povedal, že pred skúškou pil vodu a že už viackrát mal autonehodu.
"Keď dôjde k takej autonehode, pri ktorej sa zraní osoba, alebo by bolo podozrenie, že sa zranila, sám budem požadovať, aby som mohol fúkať," povedal. Duray uviedol, že už bol účastníkom nehody, ktorú nezavinil a požadoval vtedy, aby mohol fúkať. Duray by mal mať škodu na aute vyčíslenú v pondelok. Na republikovú radu ho doviezol syn.
Duray by hlasoval za čiastkové zúženie poslaneckej imunity, ktorá by sa nemala by vzťahovať na skutky pod vplyvom alkoholu. "Imunita by sa mala vzťahovať predovšetkým na politické pôsobenie poslancov," povedal podpredseda SMK.
To, že sa na rade Durayova havária nepreberala, potvrdil aj predseda strany SMK Pál Csáky. "Čo sa týka autonehody Duraya, nehovorilo sa o tom. Dnes išlo o politické rokovanie. Táto téma nemá takú politickú váhu, preto sme sa ňou nezaoberali," povedal po rokovaní republikovej rady SMK predseda strany Pál Csáky. "Duray urobil chybu. Toto konštatovanie patrí pre verejnosť, ostatné je naša vnútorná záležitosť," povedal Csáky o svojom stanovisku, ktoré je zhodné s predsedníctvom SMK.
SMK podporí protest proti učebniciam
Republiková rada Strany maďarskej koalície (SMK) sa na dnešnom zasadnutí uzniesla, že podporí rozhodnutie koordinačnej rady maďarských občianskych organizácií vrátiť učebnice, ktoré dalo vydať Ministerstvo školstva SR so skomolenými zemepisnými názvami.
"V prípade, ak vo vydávaní učebníc nenastane pozitívny posun, SMK podporuje aj iné formy protestu," uviedol stranícke stanovisko predseda SMK Pál Csáky.
"Nie je vylúčené, že sa využijú iné formy, aby sme dosiahli svoj cieľ, aby sme udržali status quo, ktoré po voľbách prisľúbil premiér. Sme jednoznačne zato, aby sa učebnice vydávali tak ako za posledných 15, resp. 60 rokov. Ak k tomuto nedôjde, tak občianske združenia sú pripravené istým spôsobom vyjadriť svoju vôľu aj inak," povedal pre agentúru SITA predseda Republikovej rady SMK a poslanec Národnej rady Iván Farkas a pripustil, že by mohlo ísť napríklad o protesty pred školami.
Podľa neho bude SMK konať v tejto veci vo vzťahu k Bruselu, kde chce upozorniť partnerské strany o tom, čo sa robí okolo vydávania učebníc pre maďarské školy a že neplatia Ficove sľuby o zachovaní stavu v národnostnom školstve. "Chceme o tomto rokovať na pôde Európskeho parlamentu a navrátiť situáciu tam, kde sme boli pred rokom," povedal Farkas.
SMK nechce rokovať s Hrušovským a Dzurindom
Predseda SMK Pál Csáky už nemá záujem stretnúť sa na spoločných rokovaniach šéfov parlamentnej opozície. "Ja už nemám záujem stretnúť sa s Dzurindom a s Hrušovským v trojici, pretože interpretujú naše stretnutia nie celkom presným spôsobom," povedal Csáky. Podľa neho je delegácia SMK pripravená začať rokovať s delegáciou SDKÚ a KDH. Práve tieto dve strany sa majú stretnúť v pondelok, ale bez maďarskej strany. "Vnímam to ako chybu zo strany týchto SDKÚ a KDH. Tieto dve strany takýmto krokom znižujú potenciál opozície," povedal šéf SMK, čo podľa neho ale nie je ich záujmom. "Sme pripravení korektne rokovať," zdôraznil.
SMK vníma opozičnú krízu aj ako problém z hľadiska blížiaceho sa termínu prezidentských volieb. Tam má opozícia spoločného kandidáta. "Bolo by vhodné, aby táto diskriminácia netrvala nejako dlho," povedal predseda Republikovej rady Iván Farkas. SMK podporí opozičnú prezidentskú kandidátku Ivetu Radičovú aj napriek kríze v opozícii. "Naše dohody s pani Radičovou trvajú a to je naše nemenné stanovisko," povedal Csáky.
Eurokandidátov nezverejnili
Strana maďarskej koalície nezverejnila po dnešnom zasadnutí republikovej rady mená straníckych kandidátov na posty europoslancov. Jedným z možných kandidátov je aj sám predseda SMK Pál Csáky. "Ak sa na tom uznesie republiková rada v tom zmysle, že je to záujem maďarskej koalície, budem rešpektovať všetky jej rozhodnutia. V tejto chvíli je ireálne," povedal na tlačovej besede po rokovaní Csáky.
SMK prijalo podmienky pre voľby do europarlamentu. Podľa nich by napríklad kandidát nemal mať záznam v registri trestov, musí byť stotožnený s programom SMK, nesmie mať záznam v dokumentoch Ústavu pamäti národa (ÚPN) a mal by ovládať jeden svetový jazyk používaný v Európskom parlamente. "Prijali sme aj podmienky kandidatúry v eurovoľbách. Jeden bod sa ma týka, podľa ktorého sa kandidát nesmie vyskytovať v žiadnych zoznamoch ÚPN. Ja sa musím priznať, na jednom zozname som, bol som sledovaná osoba jedenásť mesiacov v roku 1988. Ale dali sme do podmienok výnimku," povedal Csáky.
Spory v strane neutíchli
Predseda Strany maďarskej koalície (SMK) Pál Csáky sa odvolá proti právoplatnému rozhodnutiu Okresnej etickej komisie v Rimavskej Sobote. Tá sa uzniesla na tom, že poslanec Zsolt Simon niektorými svojimi výrokmi neporušil stanovy strany.
Csáky to potvrdil po dnešnom skončení zasadnutia Republikovej rady. Neodpovedal však, či sa bude Rada v budúcnosti zaoberať vylúčením Simona, keďže by to podľa neho bolo prejudikovaním rozhodnutia nezávislého orgánu SMK. Rozhodovanie o bývalom ministrovi pôdohospodárstva sa totiž dostane opätovne na stôl Republikovej etickej komisii, ktorá koncom apríla odporučila Republikovej rade jeho vylúčenie. Neskôr svoje stanovisko zrušila. Simon obvinil Csákyho z klamstva, keď tvrdil, že pred schválením Lisabonskej zmluvy sa predstavitelia SMK separátne nestretli s lídrami Smeru-SD.
Spochybnenie záverov okresnej etickej komisie pokladá Simon za jasný dôkaz, že Csáky nemá záujem na integrácii, ale rozbití strany. Predsedu SMK zároveň obvinil, že používa lož ako pracovnú metódu. "Taká osoba nemôže byť predsedom strany. Budem vyvíjať tlak na to, aby nastala zmena," povedal pre TASR. Aké kroky má v úmysle zrealizovať zatiaľ nespresnil.
V rámci diskusii na dnešnom rokovaní Rady vystúpil tiež šéf bratislavskej krajskej rady Vencel Mede, ktorý zase žiada lídra SMK, aby sa mu ospravedlnil za výroky na jeho adresu.
Csáky dodal, že Mede používal aj expresívne slová, čo sa nestretlo s pozitívnym ohlasom u členov Republikovej rady, o čom podľa neho svedčí to, že Mede opustil rokovanie ešte pred jeho skončením. "Odmietam akékoľvek jeho verejné vyhlásenia. Takýto dialóg nemá čo hľadať v médiách, ale ani na pôde SMK," zdôraznil.
Domnieva sa, že celá historka o tom, že šéf strany v parlamente navrhol nominanta SMK do Dozornej rady Slovenského pozemkového fondu (SPF) skôr, ako to schválili stranícke štruktúry, čím porušil stanovy strany, je zo strany Medeho pomýlená.
Líder SMK vysvetlil, že pod návrhom na Richarda Hamerlíka je podpis predsedu poslaneckého klubu SMK Gyulu Bárdosa, keďže na základe dohody nominanta do SPF navrhujú práve poslanecké kluby. "Bol prerokovaný v klube so všetkými poslancami a hlasovalo o ňom transparentným spôsobom Republikové predsedníctvo SMK," dodal s tým, že ide o pomýlenú situáciu. "Čudujem sa, že sa inteligentní ľudia vedia takýmto spôsobom pomýliť," konštatoval.
Napriek týmto skutočnostiam Csáky si nemyslí, že by bol v strane rozkol, keďže sa to týka iba niekoľkých osôb a nie celých okresov. "Sú to jedinci, ktorí to berú tak vážne, že nechodia na Republikovú radu," vyhlásil predseda SMK.