Bratislava 19. októbra (TASR) Novelami zákonov o ochrane vkladov a o starobnom dôchodkovom sporení otvoria poslanci 28. schôdzu parlamentu začínajúcu 21. októbra. Právne normy týkajúce sa otvorenia druhého dôchodkového piliera a 100-percentného garantovania vkladov v bankách prerokujú v skrátenom legislatívnom konaní. Návrhmi slovenská vláda reaguje na svetovú finančnú krízu.
Program schôdze zahŕňa 94. bodov. V úvode by sa plénum malo zaoberať i medzinárodnou zmluvou s USA o spolupráci pri boji proti zločinu. Jej ratifikácia je jedna z posledných podmienok pre zrušenie vízovej povinnosti pre Slovákov pri cestách za oceán. Dva návrhy ústavných zákonov predložili nezávislí poslanci okolo Vladimíra Palka, a to zákon o zrušení amnestií udelených Vladimírom Mečiarom (ĽS-HZDS) a zákon o preukazovaní pôvodu majetku. Ani jeden z nich vzhľadom na postoj ostatných strán nemá šancu na úspech.
Národná rada SR bude diskutovať aj o cestnom zákone ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Ten vetoval prezident Ivan Gašparovič a na septembrovej schôdzi sa koalícii nepodarilo veto prelomiť. Minister dopravy Ľubomír Vážny sa o podporu uchádza s novelou o jednorazových mimoriadnych opatreniach pri výstavbe diaľnic rozširujúcu zoznam úsekov so špeciálnym režimom vyvlastňovania.
Finančný výbor po igelitkových a ďalších kauzách predkladá novelu zákona o politických stranách a hnutiach. Právna norma spresňuje a sčasti sprísňuje poberanie darov politickými stranami.
Podpredseda vlády Dušan Čaplovič bude poslancov v piatok 31. októbra informovať o dopadoch fungovania Fóra poslancov Karpatskej kotliny. Zatiaľ nie je zrejmé, či k nemu plénum prijme aj uznesenie, podľa Mečiara to vyplynie z rozpravy. Predsedníčku maďarského parlamentu Katalin Sziliovú predseda NR SR Pavol Paška listom informoval, že o fóre sa bude v rokovať v slovenskom parlamente. Odpoveď od nej zatiaľ nedostal, nazdáva sa však, že otvorená diskusia na pôde zákonodarného zboru by mohla pomôcť slovensko-maďarským vzťahom.
Definitívne poslanci rozhodnú o vládnom návrhu zákona o pomoci a podpore poskytovanej z fondov Európskeho spoločenstva i o vládnom návrhu zákona o Audiovizuálnom fonde. Konečné hlasovanie sa očakáva aj v prípade zákona o zásluhách Alexandra Dubčeka. Diskutovať sa bude o Národnom programe reforiem Slovenskej republiky na roky 2008 - 2010.