BRATISLAVA. Slováci nedostatočne využívajú príležitosť pracovať na poste expertov v Organizácii pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Konštatovali to dnes jej zástupcovia, ktorí prišli do Bratislavy informovať, ako prebieha výberové konanie a aké sú ich požiadavky na uchádzačov.
Organizácia zamestnáva v súčasnosti štyroch Slovákov. Chce preto motivovať ďalších a najkvalitnejším ponúknuť posty expertov v Paríži. Expert OECD uzatvára pracovný kontrakt väčšinou na tri roky a pracuje v prospech nie svojej domovskej krajiny, ale globálneho systému.
Do posledného výberového konania sa prihlásilo takmer 400.000 kandidátov z rôznych krajín, OECD si z nich vybralo 400. "Naším cieľom je získavať kvalitných ľudí. Uchádzač sa musí dobre predať. Nemôžeme robiť žiadne kompromisy pokiaľ ide o kvalitu," zdôraznila na dnešnom seminári Michele Pageová, generálna riaditeľka z Direktorátu pre rozvoj ľudských vzťahov OECD. Povedala, že majú záujem o to, aby boli u nich zastúpené všetky krajiny a národnosti.
Kandidáti môžu pochádzať z rôznych profesných oblastí. "Záber aktivít organizácie je široký a zasahuje od školstva, cez poľnohospodárstvo až do rozličných iných oblastí spoločenského života," uviedol pre TASR Jaroslav Chlebo z Ministerstva zahraničných vecí SR. Upozornil, že vo veľkej miere je dôležitá prax. "Určite je uprednostňovaný žiadateľ, ktorý má za sebou pracovné výsledky a môže ich prezentovať," povedal.
OECD ponúka okrem flexibilného zamestnania aj zamestnaneckú podporu pre partnera, kvalitný zdravotný systém či bohatý spoločenský život. Uchádzať sa môžu iba tí, ktorých krajina patrí medzi členov OECD.
Pracovnú ponuku zverejňuje OECD na svojej internetovej stránke. "Najťažšie sa je dostať do fázy pohovorov pre komisiou," zdôraznil Makato Miyasako, asistent Pageovej. Odporučil dať si záležať najmä na motivačnom liste, ktorý má kandidát poslať spolu so žiadosťou. "Aj keď si uchádzač myslí, že sa hodí na pracovné miesto, ale nemá to podrobne napísané, je ťažké sa pre neho rozhodnúť," konštatoval. Okrem rozhovoru môže uchádzačov čakať aj skúška - vypracovanie nejakej úlohy na overenie jeho praktických schopností. Komisiu zaujíma, prečo chcú u nich záujemcovia pracovať, aké majú skúsenosti s riadením, ale aj to, aké riešenia by ponúkli v modelových situáciách. Dôležitá je výborná znalosť anglického jazyka. "Každý, kto sa chce uchádzať o post v OECD, by sa mal pozrieť na našu stránku a odporúčania," radí ďalej Pageová.
Zastúpenie Slovákov je podľa Chleba v OECD okrajové. "Naši ľudia nemajú možno celkom jasný obraz o OECD. Na jednej strane je to nevedomosť o tom, aké možnosti existujú, na druhej akási pohodlnosť vystaviť sa akémusi testovaniu, ktoré jednoznačne ukáže, na čo konkrétny kandidát má," komentoval pre TASR nízke zastúpenie.
Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj - OECD je medzivládnou organizáciou 30 ekonomicky najrozvinutejších štátov sveta. Vznikla v roku 1961. Jej cieľom je pomáhať ekonomickému rozvoju, potláčaniu nezamestnanosti a stabilizácii, rozvoju medzinárodných finančných trhov. Slovensko prijala v roku 2000 ako zatiaľ svojho posledného člena.