BRATISLAVA. Slovensko poslalo do Bieloruska vôbec prvého veľvyslanca. Marián Servátka dnes v zahraničnom výbore Národnej rady (NR) SR apeloval na zvýšenie obchodnej spolupráce a investovanie v krajine, kde pôsobí od 1. júla. Poslancom hovoril o svojich zámeroch. Pripomenul, že prezident Alexander Lukašenko dekrétom vyhlásil privatizáciu stoviek firiem a objektov až po garáže. V Bielorusku vidí „úžasné možnosti“ na podnikanie. Okrem šiestich ekonomických zón, kde sú daňové prázdniny a iné úľavy, Lukašenko dekrétom rozšíril tieto podmienky pre investorov aj na mestá do 50-tisíc obyvateľov. Bielorusom by SR mohla ponúknuť lyžiarske strediská a kúpele.
Exminister zahraničných vecí Eduard Kukan je k Lukašenkovmu režimu skeptický. Aj keď mierne uvoľnil podmienky pre parlamentné voľby a prepustil politických väzňov, nemal by ho Západ odmeňovať. Nepochybuje, že diktátor sa nezmení a po tom, ako mu Európska únia zrušila sankcie, pozatvára ešte viac odporcov. Pripomenul, že Bielorusko je jediný európsky štát, ktorý nie je členom Rady Európy, lebo nespĺňa kritériá. Napriek tomu je Kukan proti sankciám a podporuje dialóg tak s opozíciou, ako aj s režimom. Servátkov zámer pomôcť Bielorusku, aby sa zaradilo medzi rešpektované krajiny Európy, komentoval slovami, že o to by sa mal snažiť najmä Minsk.
Opozícia v Bielorusku je veľmi slabá a rozdrobená, vysvetlil Servátka. „Lukašenko vyvinul veľkú snahu, aby sa kandidáti z opozície dostali do parlamentu, ale sa to nepodarilo,“ povedal poslancom. Teraz je otázkou, koho navrhne opozícia do prezidentských volieb. EÚ podľa neho signalizovala, že podporí bývalého kandidáta, opozičného lídra Alexandra Milinkieviča, nositeľa Ceny Andreja Sacharova, ktorú udeľuje Európsky parlament (EP).
Veľvyslanec je jednoznačne za obnovenie vzťahov s Bieloruskom vo všetkých oblastiach. Presadzuje návštevu ministra zahraničných vecí v Minsku, spoluprácu nielen v hospodárstve, ale aj v kultúre, školstve a vede. „My sme urobili z Bieloruska strašiaka... Teraz je tam úžasné obdobie, veľmi veľa sa tam deje,“ povedal. Chce iniciovať stretnutie delegácií ministerstiev školstva, spoluprácu s akadémiou vied, ktorá zostala silná zo sovietskych čias, podnetné je dianie v bieloruskej kultúre. Pripravuje návštevu obchodnej komory v Žiline a turné jej predstaviteľov po SR.