BRATISLAVA. Životné partnerstvo pre páry rovnakého pohlavia bude možné na Slovensku uzákoniť vtedy, keď si politici uvedomia, že väčšina spoločnosti je naklonená takému zákonu. "Názory ľudí sa v tomto smere za posledných 10 rokov o dosť posunuli," uviedol pre TASR predseda správnej rady Iniciatívy Inakosť Július Kolenič s tým, že to dokazuje júnový prieskum agentúry Focus a Výskum európskych hodnôt 2008 Slovenskej akadémie vied.
Ako naznačil, slovenské podmienky sú podobné, ako boli v minulosti v iných členských štátoch EÚ. Podľa neho aj napriek homofóbnym mýtom životné partnerstvo či dokonca manželstvo bezproblémovo už roky funguje. Aby sa tak stalo i u nás, je potrebné aby lesby, gejovia, ich rodiny, priatelia a ľudia s otvorenou mysľou apelovali na politikov, na svoje okolie, poznamenal Kolenič. "Treba menej ľahostajnosti, viac sa ozývať, viac spolupracovať."
Podľa Koleniča neexistuje spoločná európska legislatíva, ktorá by členským štátom prikazovala uzákoniť životné partnerstvo. Závisí to od parlamentu každej krajiny. Existujú však odporúčania nabádajúce na odstránenie diskriminácie aj v oblasti párového života gejov a lesieb. "Čo sa legislatívy týka, je to jednoduché. V porovnaní s mnohými členskými krajinami sú dvojice lesieb či gejov žijúce na Slovensku jednoznačne diskriminované - jednoducho pre štát neexistujú, a teda nemajú žiadne práva," vysvetlil.
Podľa neho sa už súčasný stav nedá ospravedlňovať, pretože diskusie o tejto problematike sa vedú viac než 10 rokov. Nediskriminácia na základe sexuálnej orientácie je zaručená v Ústave SR, napriek tomu sa stále deje to, že páry lesieb a gejov nemajú možnosť uzatvoriť partnerstvo a získať istotu pre svoj rodinný život garantovanú štátom, zdôraznil. "Je čas na konkrétne kroky politikov a poslancov, ktorí majú obhajovať záujmy všetkých občanov tohto štátu - svojich voličov," uzavrel Kolenič.
Iniciatíva Inakosť podala hromadnú pripomienku k návrhu Legislatívneho zámeru kodifikácie súkromného práva predloženého Ministerstvom spravodlivosti SR, v ktorej viac ako 700 občanov SR doňho žiada doplniť ustanovenia o inštitúte životného partnerstva dvoch osôb rovnakého pohlavia. Minister spravodlivosti Štefan Harabin sa počas nedávnej návštevy Vatikánu vyjadril, že SR neplánuje uzákoniť inštitút životného partnerstva dvoch osôb rovnakého pohlavia. Podľa Inakosti je však potrebné namiesto vyhlásení počas zahraničných návštev diskutovať s občanmi, ktorých sa prijímané zákony týkajú.