ŽILINA. Mesto Žilina podalo podnet na vydanie protestu okresného prokurátora proti územnému rozhodnutiu na rozšírenie skládky odpadov v Považskom Chlmci. Na brífingu o tom dnes informoval primátor Žiliny Ivan Harman.
Mesto podľa Harmana v podnete súčasne navrhuje zrušenie územného rozhodnutia a jeho nahradenie zákonným rozhodnutím. Podnet na protest prokurátora je najúčinnejším postupom, ako je možné ošetriť vydané územné rozhodnutie tak, aby konečné riešenie bolo z vecného aj právneho hľadiska správne a nenapadnuteľné. Bez ohľadu na to, či sa skládka rozširovať bude, alebo nie, skonštatoval Harman.
Poradca primátora Žiliny pre oblasť územného plánovania, stavebného poriadku a životného prostredia Jaroslav Pavlovič pripomenul, že platný územný plán mesta Žilina z roku 1980 situuje skládku do lokality Zábreh a územné rozhodnutie aj všeobecne záväzné nariadenie (VZN) ju umiestňujú do lokality Kopánka. Ak prokurátor dôjde k názoru, že podnet mesta je vecne aj právne správny, dá protest proti územnému rozhodnutiu na Krajský stavebný úrad (KSÚ). A KSÚ je povinný v lehote do 30 dní od podania protestu prokurátora buď ho akceptovať alebo postúpiť na nadriadený orgán, ktorým je ministerstvo životného prostredia, uviedol Pavlovič.
Rozhodnutie mesta o podaní podnetu na prokuratúru prekvapilo Annu Smikoňovú z občianskeho združenia Budúcnosť Považského Chlmca, ktoré proti rozšíreniu skládky už viackrát protestovalo. Konečne si niekto všimol, že upozorňujeme na veci, ktoré sú skutočne pravdivé a o ktorých sme doteraz nemohli presvedčiť ani Inšpekciu životného prostredia, ani prokuratúru, ani žiadne iné orgány, na ktoré sme sa obrátili. Nik sa s tým nechcel zaoberať, uviedla Smikoňová.
Skládka v Považskom Chlmci by sa mala zatvoriť na konci roka 2008. Od nového roka má mesto zabezpečenú likvidáciu odpadov zmluvne. Ale zo strategických dôvodov si myslím, že nie je správne, aby sme teraz hovorili, ako je situácia zabezpečená. Všetci boli presvedčení, že terajšia skládka bude mať životnosť do roku 2025 až 2035. Situácia sa spoločensky vymkla z rúk a mesto musí teraz riešiť problém, ktorý mal vydržať ešte ďalších 25 rokov, povedal Pavlovič.